Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Чому у заможній Південній Кореї найнижча народжуваність дітей у світі

[07:20 04 марта 2024 года ] [ BBC News Україна, 2 березня 2024 ]

У Південній Кореї найнижча народжуваність у світі, яка продовжує падати, досягаючи нового рекорду щороку.

Єджин готує обід для подруг у своїй квартирі на околиці Сеула.

Поки вони їдять, одна з жінок відкриває на телефоні старий мем з мультяшним динозавром. “Будь обережним, — каже динозавр. — Не дай собі вимерти, як ми”.

Жінки сміються.

“Це і смішно, і сумно, адже ми знаємо, що можемо стати причиною власного вимирання”, — каже Єджин. 30-річна телепродюсерка не має сім'ї, живе сама і почувається щасливою.

Ні вона, ні її подруги не планують заводити дітей. Вони належать до дедалі більшої спільноти жінок, що обирають бездітне життя.

У Південній Кореї найнижча народжуваність у світі, яка продовжує падати, досягаючи нового рекорду щороку.

Нові статистичні дані покажуть, що у 2023 народжуваність знизилась ще на 8% до 0,7. Тоді як для стабільного відтворення населення потрібен сумарний коефіцієнт у 2,1.

Якщо ця тенденція збережеться, то до 2100 року населення Кореї, за оцінками, скоротиться вдвічі.

Проблема національного масштабу

Насправді народжуваність падає у всіх розвинених країнах, але не так критично, як у Південній Кореї.

І прогнози фахівців не радують.

За 50 років кількість працездатного населення країни скоротиться вдвічі, громадян, які зможуть служити у війську — на 58%, і майже половина людей будуть старше 65 років.

Це настільки погано для економіки, пенсійного фонду й безпеки, що південнокорейський уряд оголосив у країні ”надзвичайний стан”.

Протягом майже 20 років уряди, що змінювали один одного, витрачали на цю проблему чималі гроші — 379,8 трлн вон (286 млрд доларів).

Пар, що мають дітей, підтримують фінансово: від щомісячної допомоги до субсидованого житла та безплатного таксі. Держава також покриває лікарняні рахунки і навіть процедури ЕКЗ, але тільки подружжям.

Втім фінансові стимули не спрацювали, і політики шукають “креативніші” рішення: від нянь з Південно-Східної Азії за нижчу зарплату до звільнення від військової служби чоловіків до 30 років, що мають трьох дітей.

Самі ж корейці звинувачують політиків у тому, що вони не дослухаються до думок молоді, особливо жінок, і не враховують їхні потреби.

Протягом року ми подорожували країною і спілкувались з жінками, щоб зрозуміти причини їхньої відмови від материнства.

Yejin in her apartment

Автор фото JEAN CHUNG

Єджин каже, що застрягла у “безперервному робочому циклі”

Коли Єджин було 20 років, вона вирішила жити сама, кинувши виклик соціальним нормам.

А п'ять років тому вирішила не виходити заміж і не народжувати дітей.

“У Кореї важко знайти чоловіка, який би порівну розділив хатню роботу й догляд за дітьми, — розповіла вона. — А самотніх матерів засуджують”.

У 2022 році лише 2% дітей у Південній Кореї народилися поза шлюбом.

“Безперервний робочий цикл”

Тож Єджин вирішила зосередитись на телевізійній кар’єрі, яка, як вона стверджує, не залишає часу для виховання дитини. Зараз Південна Корея є країною з найтривалішим робочим тижнем серед усіх розвинених країн.

Єджин працює з 9 до 18, але каже, що зазвичай не виходить з офісу раніше восьмої. Доводиться також працювати понаднормово. Повернувшись додому, вона має час тільки на прибирання чи зарядку перед сном.

“Я люблю свою роботу, вона приносить мені стільки задоволення, — каже жінка. — Але працювати в Кореї — важко, це безперервний робочий цикл”.

У вільний час Єджин змушена вчитися, щоб покращити робочі навички. “У корейців такий підхід: якщо ти постійно не розвиваєшся, то відстанеш. І цей страх невдачі змушує нас працювати вдвічі більше”, — пояснює вона.

“Іноді на вихідні я ходжу на вітамінні крапельниці, просто щоб набратися сил і повернутися на роботу в понеділок”, — невимушено додає вона, ніби це звичайне заняття для вихідних.

Єджин, як і інші жінки, з якими я спілкувалась, боїться: якщо візьме декретну відпустку, то не зможе повернутися до роботи.

“Компанії таємно тиснуть на жінок з дітьми, змушуючи їх звільнятись”, — бідкається вона і додає, що так вчинили з її сестрою і двома ведучими новин.

“Я надто багато знаю”

Одна 28-річна жінка, яка працювала у відділі кадрів, розповіла, що бачила людей, яких змусили звільнитись чи не підвищили після декретної відпустки. Цього було достатньо, щоб переконати її ніколи не народжувати.

У Південній Кореї і чоловіки, і жінки мають право на річну відпустку поки дитині не виповниться 8 років. Але у 2022 році лише 7% батьків використали частину своєї відпустки порівняно з 70% матерів.

Stella in her classroom

Автор фото JEAN CHUNG

Стелла каже, що її спосіб життя не дає можливості мати дітей
 

Кореянки — найосвіченіші серед жінок у країнах ОЕСР (Організації економічного співробітництва та розвитку). Втім у цій країні найбільший гендерний розрив в оплаті праці та вищий рівень безробіття порівняно з чоловіками.

Це, за словами дослідників, свідчить, що жінкам доводиться обирати між кар'єрою і родиною. І все частіше вони обирають кар'єру.

Я познайомилася зі Стеллою Шин у дитячому клубі, де вона викладає англійську п'ятирічним дітям.

“Подивись, які вони милі”, — щебече вона. Але у свої 39 власних дітей Стелла не має. З її слів, це не було спеціальним рішенням.

Вона одружена вже шість років, і вони з чоловіком хотіли дитину, але були настільки зайняті роботою й розвагами, що час минув. Тепер її спосіб життя робить материнство “неможливим”, визнає жінка.

 ”Матерям доводиться кидати роботу, щоб повністю присвятити себе дитині у перші роки життя, а для мене це занадто. Я люблю свою кар'єру і дбаю про себе”.

У вільний час Стелла відвідує уроки танців.

Коли я запитала, чи може вона розділити відпустку з догляду за дитиною з чоловіком, вона відмахнулася.

“Це схоже на те, коли я прошу його помити посуд, а він завжди щось зробить не так. Я не можу на нього покластися”.

Але навіть якби вона й хотіла кинути роботу чи поєднати сім'ю і кар'єру, це, за її словами, неможливо, бо вартість житла в країні — надто висока, і вони не можуть собі це дозволити.

Overhead shot of the South Korean capital Seoul

Автор фото JEAN CHUNG

Через високі ціни на житло багато корейців відмовляються від батьківства
 

Більша частина корейців мешкають в столиці Сеулі, що створює там величезний попит на квартири.

Стеллу та її чоловіка поступово відтісняють все далі від столиці, у сусідні провінції, і вони досі не можуть купити власне житло.

Рівень народжуваності в Сеулі впав до найнижчого в країні — 0,55.

Втім, недоступне житло є проблемою у всьому світі, але в Південній Кореї це відчувається особливо гостро.

Немало коштує й освіта.

З чотирьох років дітей зазвичай відправляють на безліч дорогих позакласних занять — від математики й англійської до музики і тхеквондо.

Ця практика настільки поширена, що відмова від неї розглядається як приречення дитини на невдачу, що немислимо в гіперконкурентній Кореї. Це зробило цю країну найдорожчою у світі для виховання дітей.

Дослідження 2022 року показало, що лише 2% батьків не платили за приватне навчання своїх дітей, а 94% заявили, що це — фінансовий тягар.

Вчителька Стелла дуже добре це розуміє. Вона спостерігає, як батьки витрачають до 890 доларів на дитину щомісяця, хоча багато з них не можуть собі це дозволити.

“А без занять діти відстають, — пояснює Стелла. — Коли я поряд з дітьми, є бажання мати власного малюка, але я знаю надто багато про цю ситуацію”.

A child in a cram school

Автор фото JEAN CHUNG

Корейські діти відвідують позашкільні заняття з чотирьох років
 

Є й ті, що настільки постраждали від жорсткої системи освіти, що не хотіли б цього своїм дітям.

32-річна Мінджі зізнається, що її дитинство було нещасливим.

“Я все життя вчилася: спочатку, щоб вступити в гарний університет, потім, щоб скласти іспити на посаду держслужбовця, а потім, щоб отримати свою першу роботу у 28 років”.

Вона згадує дитячі роки, проведені в класах до пізньої ночі. Дівчина мріяла стати художницею, але зубрила математику, яку люто ненавиділа.

“Мені доводилося постійно змагатися не для того, щоб здійснити свої мрії, а просто для того, щоб жити звичайним життям. Це було так виснажливо”.

Тільки зараз, у 32 роки, Мінджі почувається вільною і може розважатися. Вона любить подорожувати і займається дайвінгом.

Вона не хоче наражати свою дитину на страждання, які пережила сама.

“Корея — не те місце, де діти можуть жити щасливо”, — підсумувала жінка. Її чоловік хотів би дитину, і вони постійно сварилися через це, але він зрештою прийняв її бажання.

Депресія як соціальне явище

У Чонген Чон двоє дітей: семирічна донька й чотирирічний син.

“Я думала, що після народження швидко повернуся на роботу”, — каже жінка.

Але завадили соціальні й фінансові проблеми. Її чоловік постійно на роботі. І тягар з догляду за дітьми й домом — повністю на ній.

Jungyeon and her child at a playrgound

Автор фото JEAN CHUNG

Чонген сумно, що складні умови життя позбавляють жінок щастя материнства
 

За останні 50 років економіка Південної Кореї розвивалась неймовірно швидко, спонукаючи жінок здобувати вищу освіту й працювати поруч з чоловіками, але ролі дружини й матері ці зміни оминули.

Розчарована Чонген почала спостерігати за іншими матерями.

“Я подумала: о, моя подруга, яка виховує дитину, у депресії, і сусідка теж. То це ж соціальне явище”.

Jungyeon in the playground with her two children

Автор фото JEAN CHUNG

Щоб здолати тугу, вона почала малювати комікси про своє життя й публікувати їх в інтернеті.

“Історії просто лилися з мене”, — згадує жінка. Її роботи мали величезний успіх, і зараз Чонген є автором трьох опублікованих коміксів.

Вона каже, що пройшла стадію гніву й жалю. “Зараз жінки не народжують тому, що мають сміливість говорити про це”.

Однак Чонген сумно, що складні умови життя позбавляють жінок щастя материнства.

А Мінджі вдячна, що має свободу дій. “Ми — перше покоління, яке може обирати. Раніше всі мусили народжувати. А зараз ми можемо не робити цього”.

“Я б народила 10-х, якби могла”

А ми повертаємось до Єджин.

Втомившись від життя в Південній Кореї, вона вирішила переїхати до Нової Зеландії.

Якось вона прокинулась з усвідомленням того, що ніхто не змушує її жити в Сеулі.

Вона дізналась, які країни є лідерами за індексом гендерної рівності, і Нова Зеландія перемогла.

“Там чоловікам і жінкам платять однаково, — розповіла жінка майже недовірливо. — Тому я їду туди”.

Я запитала в Єджин та її подруг, що могло б змінити їхнє ставлення до материнства?

Відповідь Мінсон мене здивувала: “Якби могла, я б народила 10-х”.

“Що ж заважає?” — запитала я.

27-річна дівчина розповіла, що вона — бісексуалка і має одностатеву партнерку.

Minsung (extreme right) stands next to Yeijin and anotehr friend

Автор фото JEAN CHUNG

Мінсунг (праворуч) має одностатеву партнерку. Вона хотіла б мати дітей, але місцеві закони не дозволяють незаміжнім жінкам використовувати донорську сперму для зачаття
 

Одностатеві шлюби в Південній Кореї заборонені, а незаміжнім жінкам не дозволяють використовувати донорську сперму для зачаття.

“Сподіваюся, колись це зміниться, і я зможу вийти заміж і народити дітей від коханої людини”, — каже вона.

І політики, схоже, поступово починають усвідомлювати глибину й складність демографічної кризи.

Цього місяця президент Південної Кореї Юн Сок Йоль заявив, що його уряд розглядатиме низьку народжуваність як структурну проблему, хоча невідомо, як це втілиться в життя.

Нещодавно я зустрілася з Єджин, яка вже три місяці живе в Новій Зеландії.

Вона розповіла про своє нове життя, друзів і роботу в пабі.

“Баланс між роботою й особистим життям значно покращився, — ділиться враженнями вона. — Тепер я можу зустрічатись з друзями не лише на вихідні, а й протягом тижня”.

“І на роботі ставляться більш шанобливо. Тому мені не хочеться повертатись додому”, — резюмує Єджин. 

Джин МАКЕНЗІ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.