Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Українські олігархи — за співпрацю з ЄС

[12:44 19 апреля 2011 года ] [ Українська служба Бі-Бі-Сі, 19 квітня 2011 ]

Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу підтвердив намір ЄС вже нинішнього року підписати Угоду з Україною про асоціацію.

Та заява пролунала в Києві разом із низкою побажань про дотримання владою демократичних норм та верховенства права.

Скептики в Україні кажуть, що декларативних заяв було чимало і в минулому, але реальних плодів співпраці досі небагато.

Бі-Бі-Сі запитала Аманду Пол — аналітика базованого у Брюсселі Центру Європейської політики, чи поділяє вона подібні застереження, і чи можна справді говорити про суттєвий поступ євроінтеграційних прагнень України.

— Я би не погодилася з тим, що нема причин для оптимізму. Не варто оцінювати останні заяви, базуючись на прикладі попередніх років. Справедливості ради треба згадати, що у роки, коли в Україні були постійні внутрішні конфлікти між колишнім президентом Ющенком і прем'єром Тимошенко, справді, у стосунках з ЄС було більше декларацій і заяв, ніж реальних справ. Після приходу до влади президента Януковича насправді спостерігається поступ у зближенні України з ЄС. Україна запровадила низку реформ, яких очікував Євросоюз. Звісно, говорити про великі успіхи зарано, і, наприклад, у питанні лібералізації візового режиму ще треба узгодити остаточний план дій, але у питанні створення Зони вільної торгівлі переговори просуваються активно. Я очікую, що угоду буде підписано до кінця року. Тому я особисто оптимістично налаштована щодо відданості обох сторін ідеї політичного та економічного зближення.

- Президент Янукович опинився у досить скрутному становищі після візиту керівника російського уряду Владіміра Путіна до Києва минулого тижня. Росія намагається переконати Україну у перевагах приєднання її до Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану, наполягаючи при цьому, що це ніяк не зашкодить просуванню України до укладення угоди з ЄС про Зону вільної торгівлі. Президент Янукович і на переговорах із Баррозу також сказав, що співпраця України не заважатиме створенню Зони вільної торгівлі. Натомість керівник Єврокомісії твердить, що одночасне приєднання України у тій чи іншій формі до Митного союзу і створення Зони вільної торгівлі з ЄС — речі неможливі. Чи, на вашу думку, Україна насправді опинилася зараз у складній ситуації?

— Безумовно, президент Янукович опинився у дуже складній ситуації. Україна розташована між Європейським Союзом і Росією і хоче розвивати гарні взаємини з обома партнерами. Але прем'єр Путін в останні тижні і справді посилює тиск на Україну, пропагуючи переваги Митного союзу. Однак участь у такому союзі зовсім несумісна зі створенням Зони вільної торгівлі з ЄС. І наскільки мені відомо, президент Янукович неодноразово говорив, що Україна радо співпрацюватиме з Митним союзом, але не буде до нього приєднуватись. Може, це трохи недипломатично, але скажу, що заяви Росії про економічні переваги Митного союзу — це нісенітниця. Недарма навіть українські олігархи і найбільші бізнесмени надають перевагу співпраці з ЄС. Звісно, Росія тиснутиме на Україну і далі, як це вона робила в останні місяці переговорів України про вступ до СОТ, шантажуючи Україну втратою російських ринків. Але Україна тоді вистояла, і зараз її керівники повинні твердо захищати інтереси країни.

- Оскільки ви вжили термін “не дуже дипломатичне висловлювання”, а також вжили слово “шантаж”, чи на вашу думку, сама Україна не намагається до певної міри шантажувати трохи Євросоюз тим, що не відмовляється остаточно і на всі 100% від російських пропозицій, даючи таким чином Європі певне попередження: якщо ви гальмуватимете переговори, якщо висуватимете до України неприйнятні для неї вимоги, у нас завжди є запасний варіант Митний союз.

— Я не думаю, що Україна намагається шантажувати Євросоюз. Я просто кажу, що Україна опинилася у дуже складній ситуації під тиском Росії. І треба розуміти, що казати тверде “ні” в обличчя російським керівникам дуже важко. Особливо, коли відповідь “ні” їх не влаштовує, і вони знову і знову намагаються продати Україні свої ідеї, хіба що у різних обгортках. Україна намагається дипломатично пропонувати шукати компроміси і заявляє про готовність до співпраці. Цілком зрозуміло, що Україна не хоче погіршення стосунків з Росією і доведення їх майже до ворожнечі, як це було за часів президента Ющенка. Але головною метою проголошено створення Зони вільної торгівлі з Євросоюзом. І Європа у цьому зацікавлена так само, як і Україна, оскільки для ЄС невдачі з Україною фактично означатимуть провал її політики “східного партнерства”, а Брюссель цього допустити не може.

Фідель ПАВЛЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.