Слідчі вважають, що він причетний до виведення 206 млн грн з державного “Укргазбанку”, який він очолював у 2014-2020 роках. Про це стало відомо у день, коли Верховна Рада схвалила його відставку. Тепер банкір заявляє про політичний тиск, ймовірно, натякаючи на керівника Офісу президента Андрія Єрмака, з яким у нього дійсно склалися погані стосунки. Що означає ця історія та чи загрожує щось самому Шевченку?
Про підозру Кирилу Шевченко, який два дні тому оголосив про відставку з посади голови Нацбанку, посилаючись на проблеми зі здоровʼям, стало відомо вдень шостого жовтня. Цього ж дня Верховна Рада погодила його звільнення. У пʼятницю парламент з високою долею ймовірності призначить очільником НБУ екскерівника “Ощадбанку” Андрія Пишного. Президент вже вніс його кадидатуру на розгляд парламенту.
Слідство вважає, що Шевченко, будучи головою “Укргазбанку”, звідки він прийшов до НБУ у 2020-му, разом з підлеглими організував схему розкрадання коштів державної фінустанови. Вони, йдеться у справі, створили “прокладку” з кількох десятків фізосіб-підприємців, яким банк систематично платив комісію за наче б то агентські послуги із залучення клієнтів. Таким чином, стверджують детективи, протягом пʼяти років з банку витекло 206 млн грн.
Шевченко відкидає усі звинувачення посилаючись на регулярні перевірки Держаудитслужби та міжнародних аудиторів Baker McKenzie і Deloitte Touche Tohmatsu, які мали б помітити подібні фіктивні транзакції, каже банкір. “Реанімацію саме зараз справи, якій вже 3,5 роки і весь цей час вона так і не розслідувалась, я вважаю проявом політичного переслідування та зведення рахунків”, — написав він у Facebook, коментуючи звинувачення.
Хто фігурує у “справі Укргазбанку”.
За матеріалами розслідування, залучені “агентами” клієнти — державні компанії, які за рішенням уряду 2014 року мали перевести свої рахунки у державні банки. Частина ФОП, що працювали з банком у рамках цієї схеми, свідчать матеріали справи, були зареєстровані незадовго до початку співпраці з “Укргазбанком”, хоча до цього ці люди не вели жодної підприємницької діяльності.
Окрім Шевченка, в розслідуванні у якості підозрюваного фігурує Денис Чернишов, який працював на керівних посадах в Укргазбанку з 2010 року. З жовтня 2016-го по вересень 2019-го він був заступником міністра юстиції. 5,3 млн грн від “Укргазбанку”, стверджують слідчі, отримала його дружина Наталія Чернишова.
Підозру отримали і чинний голова правління фінустанови Андрій Кравець (перший заступник Шевченка до переходу останнього в НБУ), а також директор департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами “Укргазбанку” та його заступник. Їхні імена невідомі.
Ще один фігурант — Микола Герасимюк. З 2010 по 2011 рік він очолював юридичний департамент “Укргазбанку”, а у 2014 році знов працював на керівних посадах в Генпрокуратурі. Герасимюк та його дружина Катерина, за даними розслідування, отримали від банку на двох майже 19 млн грн.
Чи дійсно у цієї історії є корені повʼязані з Офісом президента?
Яка роль Офісу президента у історії з підозрою Шевченку
НАБУ дійсно займалося розслідуванням справи по розкраданню коштів у Укргазбанку понад три роки, а заяви Шевченка про політичний тиск зроблені не на порожньому місці.
Співрозмовники Forbes підтверджували слова банкіра про проблеми зі здоровʼям, однак у його відставки була й інша причина — тривалі важкі стосунки з керівником Офісу президента (ОП) Андрієм Єрмаком.
Конкретні розмови про відставку Шевченко почалися ще на початку вересня, розповідає на правах анонімності один з юристів із команди ОП. До останнього часу розслідування НАБУ могло бути лише важелем тиску на Шевченка, додає він.
Ситуація змінилася після призначення наприкінці липня спеціального антикорупційного прокурора Олександра Клименко. Слідство перебувало на фінішній прямій ще на початку 2022 року, не вистачало тільки очільника САП з повноцінними повноваженнями, каже на правах анонімності співробітник антикорупційної організації, знайомий з перебігом слідства.
Ця історія могла стати вирішальним фактором, через який голова НБУ добровільно пішов у відставку. Офіс президента та сам Шевченко були проінформовані про ймовірне вручення підозри, стверджує співрозмовник із антикорупційних структур. “Ніхто у Офісі не хотів, щоб подібні речі були публічно повʼязані з чинним керівником Нацбанку”, — каже співрозмовник серед консультантів ОП.
Наразі Шевченко знаходиться за кордоном на лікуванні. У своєму facebook-дописі, він не зазначив чи планує повертатися до України. На момент публікації банкір не відповів на повідомлення кореспондента Forbes у WhatsApp з проханням прокоментувати звинувачення.
Відсутність ексголови НБУ в Україні на момент вручення підозри — не випадковість, вважає співрозмовник в антикорупційній організації, натякаючи на те, що ОП, вірогідно, не був проти відʼїзду Шевченка за кордон.
Що загрожує колишньому голові НБУ
Шевченку інкримінують одразу кілька статей — розкрадання майна в особливо великих розмірах використовуючи службове становище, підробка документів, організація та вчинення злочину групою осіб. Лише за першим пунктом Шевченку, у разі доказу його провини, може загрожувати від 7 до 12 років позбавлення волі, плюс заборона обіймати посади терміном до 3 років та конфіскація майна.
Проте висновки щодо його реальної провини передчасні. Слідчі мають довести справу до розгляду у суді. “Зараз головне завдання слідства — навіть не довести провину, а надати достатню кількість фактів, які б обґрунтовували підозру”, — каже заступник голови антикорупційного комітету та нардеп від фракції “Голос” Ярослав Юрчишин.
Відсутність Шевченко в країні може затягнути цей процес, каже співрозмовник з антикорупційної організації. “Фактично, справа буде розглядатися не з Шевченко, а з його адвокатами”, — пояснює він.
Іра КРИЦЬКА, Ольга ГОРДІЄНКО
Что скажете, Аноним?
[07:00 23 ноября]
[19:13 22 ноября]
09:00 23 ноября
08:00 23 ноября
21:10 22 ноября
18:30 22 ноября
18:20 22 ноября
18:10 22 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.