Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Держгеонадра: Довіра vs Корупція

[15:12 20 июля 2020 года ] [ Бізнес Цензор, 20 липня 2020 ]

Коли у листопаді 2019 року мене призначили на посаду голови Держгеонадр, найбільш уживана асоціація з іменем Служби була сконцентрована у єдиному слові — корупція.

Це і стало найбільшим викликом. Складно уявити собі залучення великих інвестицій, якщо установа, яку ти очолюєш не має навіть найменшого кредиту довіри від потенційних інвесторів.

Протягом років Державна служба геології та надр, замість створювати якісний та зручний сервіс для надрокористувача, вибудовувала мур між собою та бізнесом.

Рішення про видачу ліцензій на користування надрами приймали окремі особи, часто керуючись власними суб’єктивними аргументами. Про прозорі аукціони не було й мови.

При цьому, деякі надрокористувачі могли роками оббивати пороги Служби аби отримати обґрунтовану відповідь щодо причин відмови у отриманні спецдозволу.

Разом із тим масштаби незаконного видобутку сягнули критичної позначки, держава втрачала мільйони несплачених податків, а безвідповідальні видобувники залишали руїни після своєї діяльності.

Ми прийняли виклик. Ми зробили своїм пріоритетом з одного боку відновити довіру до Держгеонадр як сервісного органу, котрий повинен будувати мости, а не стіни між бізнесом і державою. А з іншого боку — навести лад у видобувному секторі і змусити бізнес до відповідального надрокористування.

Сім місяців напруженої роботи, — і нам таки вдалося зробити деякі важливі кроки на шляху до мети.

Перше — це сервіс. Ми сконцентрували свої зусилля на тому, аби стати відкритими для надрокористувача: запустили сервіс “Єдине вікно”, де щодня надаємо консультації щодо підготовки документів на отримання спецдозволу, продовження терміну його дії, розширення, внесення змін до спецдозволу.

Мета сервісу — оперативно та фахово консультувати бізнес щодо комплектності та коректності заповнення документів.

Тут лише зазначу, що аналіз попередніх років свідчить: саме некомплектність та некоректність документів, які подавали громадяни до Служби була причиною більше 60% відмов у отриманні спецдозволу.

Ми ж зацікавлені у тому, аби не відмовляти бізнесу, а, навпаки, проконсультувати бізнес і допомогти йому отримати ліцензію, аби галузь отримувала інвестиції і розвивалася економіка.

Для зручності інвесторів запустили Інвестиційний атлас надрокористувача. Сервіс, якого ніколи не було у Держгеонадрах і який суттєво спростив стосунки між бізнесом і державою.

Інвестор може обрати будь-яку із запропонованих ділянок і виставити її на аукціон, або номінувати на електронні торги свій об’єкт.

Ліцензію на користування надрами отримує той, хто у чесній конкурентній боротьбі, яка, до речі проходить онлайн, запропонує найкращу ціну спецдозволу.

Отже — усе чесно: ніхто не може вплинути на рішення онлайн-аукціону, а сама Служба навіть не знає до останнього моменту скільки буде учасників торгів. Ім’я компаній стають відомі нам лише після того, як торги завершились.

І хоча зараз ми чуємо багато нарікань на аукціони, за увесь час існування Держгеонадр ніхто не запропонував більш прозорого, об‘єктивного та чесного механізму видачі спецдозволів на користування надрами.

Ринкові механізми спрацювали: під час останнього аукціону вартість одного із лотів у ході торгів зросла у більш ніж у 2000 разів, а ми побачили запеклу боротьбу інвесторів, які готові чесно змагатися за право працювати і вкладати у видобувну галузь.

І цей факт перекреслює усі нарікання на аукціони з боку тих, хто не бажає грати чесно.

Другий пріоритет — безпека. Надрокористувачі повинні бути свідомими того, що беруть надра у тимчасове користування і несуть відповідальність за відновлення порушених територій, рекультивацію земель.

Будь-яке зловживання повинно мати відповідні наслідки для надрокористувача, і це принципова позиція. Жодних компромісів із законом, жодних компромісів із совістю.

Ми працюємо над реформуванням Державного геологічного контролю: механізми роботи цього департаменту мають стати більш технологічними, а відтак, — більш прозорими і ефективними.

Зроблено багато, не зроблено ще більше. Попереду довгий і складний шлях, але я знаю, що навіть маленькі кроки, які не дають миттєвих результатів, врешті решт змінюють те, що, здавалось, неможливо змінити.

Чи відчули надрокористувачі і просто громадяни, що Держгеонадра змінюються і обирають шлях прозорості та відкритості? Так.

Ми створюємо справедливі і прозорі механізми роботи і відновлюємо довіру; попри кризу та падіння цін на ринку мінеральних ресурсів ми залучаємо інвестиції у видобувну галузь; ми змінюємо імідж Служби щодня, а головне — щодня робимо крок на зустріч надрокористувачам та громадянам, як єдиному власнику надр України.

Роман ОПІМАХ, голова Державної служби геології та надр України

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.