Свого часу він мав титул наймолодшого олігарха в Україні, ставши доларовим мільярдером у 34 роки. При цьому будучи вихідцем з небагатої сім’ї гірничого інженера і вчительки. А з початком війни росії проти України став поступово втрачати своє багатство. thepage.ua продовжує дослідження з олігарховедення матеріалом про злети та падіння Костянтина Жеваго.
Костянтин Жеваго — Self-made олігарх
Першим бізнесом Жеваго, тоді ще студента Київського державного економічного університету, став брокерський. У листопаді 1993 року Костянтин Жеваго створює брокерську компанію “Фінанси та Кредит”. За даними видання “Полтавщина”, там він співпрацював з братами Суркісами, Віктором Медведчуком та Ігорем Бакаєм, які у 1996-1998 рр. стали нардепами та соратниками тодішнього президента України Леоніда Кучми.
У 1998 році Жеваго сам став народним депутатом від 149 округу, що знаходиться у Полтавській області. У парламенті він був членом фракцій “Регіони України”, “Реформи і порядок” та “Батьківщина”. Підприємець беззмінно був нардепом 20 років, поки у 2019-му не програв на своєму 150 мажоритарному окрузі Сергію Мовчану зі “Слуги Народу”.
У 1995 році Жеваго купив у Сергія і Олександра Буряків “Банк ділового співробітництва”. Майбутній олігарх отримав у ньому контрольний пакет акцій. Згодом банк змінив назву на “Фінанси і кредит”. Банк перед своїм крахом у 2015 році займав 10-те місце у рейтингу найбільших банків України.
У 2005 році Костянтин Жеваго створює фармацевтичну компанію “Артеріум” . Вона об’єднує “Київмедпрепарат” та “Галичфарм”, які підприємець купив до цього.
У листопаді 1996-го з партнерами купив у Ігоря Гриніва частку ВАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат” та став заступником очільника підприємства. У 2001-му Жеваго створив компанію Ferrexpo, яка стала власником ГЗК.
Промислові активи Костянтина Жеваго: руда, пігулки, ковбаси
Найбільший актив Костянтина Жеваго — це ВАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат”. Займається видобуванням залізної руди у Кременчуцькому залізорудному басейні. Жеваго контролює комбінат через швейцарську компанію Ferrexpo AG. В останній йому належить 49,5%. Раніше йому належало 50,1%.
Також видобуток залізної руди на території басейну веде Єристівський ГЗК, який займається виробництвом залізних окатків. Наймолодший актив у рудній імперії Жеваго — це Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат, він тільки будується поряд з Кременчугом. Останні два комбінати — також власність Ferrexpo.
Однак у 2021 році рішенням РНБО у Біланівського ГЗК було відібрано ліцензію на розробку Галещинського (Кременчуцького) родовища залізних руд. Дозвіл на видобуток у Біланівському родовищі залізистих кварцитів закінчується у 2024 році.
У власності Жеваго є “ТІС-РУДА”, 49,9% акцій якої належать Полтавському ГЗК. “ТІС-РУДА” займається транспортним обробленням вантажів — їй належить термінал з перевалки окатків у порту “Південний” на Одещині. Він є одним з найбільших в Україні, воднораз із “Метінвест-Шиппінг”.
Також “ТІС-РУДА” є власником 150 барж та 2252 залізничних вагонів.
Фармацевтичні активи Жеваго
Фармацевтичний бізнес Жеваго представлений корпорацією “Артеріум”, до якої входять “Галичфарм” та ВАТ “Київмедпрепарат”. У 2013 році компанія була другою за прибутками в Україні, а у 2022 році не увійшла і до десятки.
24 січня 2020 року Господарський суд м. Києва передав 4-поверховий комплекс “Артеріуму” Нацбанку як виплату боргів.
Активи Жеваго в машино- та суднобудуванні
Стаханівський вагонобудівний завод — наразі перебуває під окупацією у Луганській області;
“Бердичівський машинобудівний завод “Прогрес” — працює зі збитками;
ПРАТ “АвтоКрАЗ” — єдиний в Україні виробник вантажівок, зокрема військових. 6 листопада 2022-го Нацкомісія з цінних паперів і фондового ринку (НКЦПФР), ухвалила рішення про примусове відчуження у власність держави підприємства. Підставою для націоналізації власності став ухвалений у вересні 2022 року закон про примусове відчуження майна в умовах воєнного стану та низка наказів Верховного головнокомандувача Збройних сил України.
Ужгородський турбогаз — з 2018 року банкрут;
Полтавський автоагрегатний завод. — банкрут з 2019 року;
Київський суднобудівний-судноремонтний завод — банкрут з 2017 року;
ПАТ “Херсонський завод карданних валів” — банкрут з 2020 року;
Токмацький КШЗ — банкрут з 2020 року.
Ковбаси від Жеваго
У Жеваго є також і активи у харчовій промисловості. “Кременчукм’ясо” є великим виробником ковбасних виробів. Продукти його бренду “Фарро” представлені на полицях головних торговельних мереж, є й власна мережа магазинів “М’ясна лавка”.
Хімічні підприємства імперії Жеваго
ПРАТ “Росава” — один з найбільших виробників гумових шин в Україні. З 2018 року банкрут.
Стаханівський завод технічного вуглецю — під окупацією;
Затисянський хімічний завод — з 2016 року банкрут.
Готельний бізнес Костянтина Жеваго
Готель “Салют” у Києві 25 жовтня 2021 року переданий судом Нацбанку як компенсація боргів банку “Фінанси і кредит”.
Готель Салют. До 2021 року належав структурам Костянтина Жеваго
Жеваго любить футбол
Жеваго є власником і почесним президентом ФК “Ворскла”, що грає у Прем’єр-лізі. Найбільшим досягненням команди стала “бронза” чемпіонату України. Також Полтавський ГЗК володіє клубом “Горняк”, що базується у Горішніх Плавнях.
Ковбаси “Фарро” від “Кременчукм’яса” досі є спонсором футбольних клубів “Кремінь” та “Ворскла”.
Медійні активи Жеваго
Хоча Костянтин Жеваго не любить, коли його називають олігархом, він досі контролює не тільки фінансові та промислові активи. Регулярні інтерв’ю та коментарі бізнесмена з’являються на сімейному телеканалі “Еспресо”, бенефіціаром якого є його син Іван.
“Мене обізвали олігархом, хоча я не є ним, я — успішний підприємець, який створює тисячі робочих місць. Не вважаю себе олігархом”, — неодноразово підкреслював Жеваго.
Початок розпаду імперії імперії Жеваго: крах банку “Фінанси і кредит”
17 вересня 2015 року Нацбанк визнав банк “Фінанси і кредит” неплатоспроможним. Наступного ж дня у банк була введена тимчасова адміністрація НБУ. На момент ухвалення цього рішення Костянтин Жеваго опосередковано володів 97,67% акцій банку. До 2019 року тривала ліквідація фінансової установи.
За словами представників Фонду гарантування вкладів, неплатоспроможність банку настала через “схемне виведення коштів через кредитування пов’язаних із власником банку компаній”. Ці компанії не повертали отримані кредити та виявлялися неплатоспроможними. Щонайменше з 2011 року значна кількість кредитних коштів з України виводилася за кордон як передоплата за поставлені товари. Водночас ніякого постачання не було. Окремі із цих компаній взагалі не здійснювали ніякої діяльності.
Попри все банк видавав позичальникам все нові й нові кредити до серпня 2014 року, коли іноземні компанії просто припинили повертати будь-які кошти взагалі. Унаслідок таких сумнівних операцій із пов’язаними (як вважають у ФГВФО) з Костянтином Жеваго компаніями з банку було виведено понад $223,1 млн і 18,4 млн євро.
Загальний обсяг завданих банку збитків — майже 46 млрд грн.
У березні 2016 року ліквідатор банку написав заяву до ДБР через списання з коррахунків у Meinl Bank AG і Bank Frick & Co AG коштів банку на $113 млн нібито за неповернення компанією Nasterno Commercial Ltd. кредитів цим банкам під заставу грошей на коррахунках АТ “Банк “Фінанси і кредит”.
За цим епізодом у вересні 2019 року Державне бюро розслідувань оголосило Костянтину Жеваго підозру, а в липні 2021 року оголосило його в міжнародний розшук. 28 грудня 2022 року Жеваго був затриманий на гірськолижному курорті Куршевель у Франції. Зараз ДБР шукає можливості екстрадиції Жеваго в Україну.
4 січня Фонд гарантування вкладів фізичних осіб подав позов до Господарського суду Києву проти Жеваго — про відшкодування збитків банку та його кредиторам на суму майже 46 млрд грн.
У підсумку “Фінанси і кредит” стали тим блоком, через відсутність якого почала розсипатися бізнес-імперія Жеваго.
Вплив російсько-української війни на бізнес Жеваго
У 2014 році після того, як росія окупувала частину Луганської області, Жеваго втратив контроль над підприємствами у Стаханові, зокрема вагонобудівним заводом та заводом технічного вуглецю.
Після початку повномасштабної війни у 2022 році Жеваго втратив свій основний машинобудівний актив — АвтоКрАЗ. 6 листопада 2022 року НКЦПФР примусово націоналізувала АвтоКрАЗ через те, що завод єдиний в Україні займався випуском військових вантажівок.
Конфлікт навколо Полтавського ГЗК
Полтавський ГЗК. Фото: Кременчугский Телеграф
Навесні 2023 року запалав давній конфлікт навколо основного активу Жеваго — Полтавського ГЗК. 19 квітня 2023 року Велика Палата Верховного суду скасувала визнання недійсним договору 2002 року про купівлю-продаж 40,19% акцій ГЗК компанією Ferrexpo.
15 травня НАБУ арештувало голову Верховного Суду України Всеволода Князєва у момент, коли йому передавали хабар у $2,7 млн. Князєв, за версією слідства, отримав гроші від людей, які діяли в інтересах олігарха Костянтина Жеваго. На думку НАБУ, хабар міг бути внесений Жеваго за можливість володіння Полтавським ГЗК. Пресслужба Жеваго всі звинувачення відкидає.
29 червня 2023 року Служба безпеки спільно з ДБР вручили підозру 6 керівникам Полтавського ГЗК компанії Ferrexpo. Їх підозрюють у привласненні 400 млн грн при торгівлі щебенем.
За даними СБУ, протягом 2019-2022 років керівництво ГЗК продавало щебінь, не маючи на це відповідного спецдозволу. Так, 1 тонну сировини збували “своїм компаніям” за 30-50 грн. А потім реалізовували породу вже за ринковою ціною, яка була майже в десять разів більша.
У кінці вересня — нова карна справа. 22 вересня 2023 року Печерський районний суд заарештував на два місяці Віктора Лотоуса, голову правління Полтавського ГЗК, з можливістю внесення застави. За версією слідства, ГЗК під керівництвом Лотоуса, маючи тільки ліцензію на видобування залізної руди, незаконно обробляв та реалізовував інші породи корисних копалин. З 2015 по 2021 роки було незаконно видобуто понад 20 млн куб. м корисних копалин — це приблизно тисячі вагонів. Сума завданих збитків становить понад 157 млрд грн. Ferrexpo всі звинувачення відкидає.
Що залишилось від імперії Костянтина Жеваго
Незважаючи на проблеми, бізнес-імперія Жеваго, хоч у значно зменшеному варіанті, продовжує працювати.
Полтавський разом з Єристівським ГЗК залишаються найбільшими виробниками залізної руди у Європи. За даними Youcontrol, чистий дохід Полтавського ГЗК становив 4,2 млрд грн, Єристівського — 4 млрд грн.
Корпорація “Артеріум” закінчила 2022-й з прибутком 113,2 млн грн.
Бердичівський машинобудівний завод “Прогрес” показав прибуток у 30 млн грн.
Також в імперії Жеваго залишається ТОВ “ТІС-Руда”. Минулого року логістичне підприємство показало збиток у 22,5 млн грн. Проте є великі шанси на те, що цього року ситуація зміниться. Тим більше що експортні потужності інших промислових підприємств швидко відновлюються — попри те, що росія вийшла з “зернової угоди”, порти Великої Одеси вже відправили на експорт декілька суден з металом “Метінвеста”.
Станом на грудень 2022 року Forbes оцінював активи Жеваго у $1,4 млрд. У 2021 році Жеваго володів активами на $2,4 млрд.
Чи є перспективи у бізнес-імперії Жеваго
Існує ймовірність націоналізації Полтавського ГЗК та корпорації “Артеріум”. Це може статись, як з АвтоКрАЗом у 2022 році.
“І в Ferrexpo, і в “Артеріумі” цілком імовірне політико-правове рішення. За попередніми даними слідства, Ferrexpo має неформальні контакти з судовою гілкою влади, що лише збільшує ймовірність позаінституційного вирішення конфлікту. При цьому вилучення активів у власників, не пов'язаних з країною-агресором, носить точковий характер. Така процедура застосована до “Укрнафти”, “Укртатнафти”, “Укрнафтобуріння”. Всі ці компанії так чи інакше пов'язані з Коломойським, хоч в останній він був не найбільшим приватним акціонером”, — розповів Володимир Ланда, старший економіст Центру економічної стратегії.
Максим КРАСІКОВ
Что скажете, Аноним?
[19:50 04 декабря]
[10:43 04 декабря]
[07:10 04 декабря]
23:50 04 декабря
20:55 04 декабря
19:00 04 декабря
18:50 04 декабря
18:40 04 декабря
18:20 04 декабря
18:10 04 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.