Але вони не поспішають її роздавати у вигляді кредитів, вважаючи за краще купувати депозитні сертифікати НБУ. Так триватиме до осені.
Падіння депозитів у банках зупинилося у квітні на позначці 312 мільярдів гривень. З тих пір залишки на рахунках фінансових установ почали зростати. За червень вони збільшилися на 3,9 мільярда до 317 мільярдів гривень. Про це говорять дані НБУ щодо стану грошово-кредитного ринку.
Тоді ж, у квітні, почали відновлюватися і депозити населення. У червні вони збільшилися на 5,2 мільярда гривень до 199 мільярдів. Левову частку приросту забезпечили валютні вклади. Вони хоч і приносять менший відсоток, зате застраховані від ризику девальвації, який все ще дуже великий.
Крім припливу коштів на депозити, випереджальними темпами зростали гривневі залишки на коррахунках банків. У червні вони збільшилися з 17,6 до 24,7 мільярда гривень, а в липні тримаються на рівні 21 мільярда. Насправді залишки ще більші, просто банки щосили купують депозитні сертифікати НБУ.
“Залишки на коррахунках банків у НБУ зросли до 23 мільярдів гривень, що говорить про надлишкову ліквідність. Основним фактором можна назвати велику кількість коштів, виділених на підтримку фінансової системи. Як відомо, з початку 2009 року обсяг рефінансування НБУ банків перевищив 50 мільярдів гривень”, — відзначив директор департаменту казначейства та фінансових інститутів Індекс-банку Антон Болдирєв.
Інше важливе джерело грошей — продаж валютних резервів під кредити у ВКВ. Відповідно до постанов №107 та №109, банки повинні були позбутися цих резервів до кінця червня.
Уже зараз стосовно порушників можуть застосовуватися санкції — за умови, якщо у банку немає окремої індульгенції від НБУ. За даними, нею володіють Укрсиббанк, “ОТП Банк” та “Райффайзен Банк Аваль”.
Варто відзначити, що не у всіх банків свято. Поки НБУ збирає гроші з одних, іншим він ще більше видає у вигляді рефінансування. Однак навіть ті установи, у які гроші приходять, нікуди їх не випускають — навіть для взаємної торгівлі.
“Міжбанк ще не працює, бо у банків немає лімітів один на одного. Та й взагалі кредитувати мало хто хоче. Всі чекають осені, обіцяної другої хвилі кризи. Тому абсолютно всі купують депозитні сертифікати НБУ”, — розповів заступник голови однієї з найбільших фінансових установ.
Болдирєв підтвердив, що через кризу банки перестали довіряти одне одному. “Більшість з них обмежили операції на міжбанківському ринку, побоюючись неповернень з боку колег”, — сказав він.
За його словами, криза ліквідності 2008 року і песимістичні прогнози багатьох експертів на осінь 2009 року змусили банки переглянути політику управління активами та пасивами і збалансувати розриви ліквідності.
“Хоча останнім часом спостерігається приплив депозитів фізичних осіб, більшість цих вкладів розміщуються на “короткі” терміни — від одного до трьох місяців. Це дозволяє банкам кредитувати на такі ж терміни. Але оскільки економіка продовжує падати, а відсоток неповернень зростає, банки не готові відновлювати активне кредитування”, — відзначив Болдирєв.
Таким чином, відзначив він, чи не єдиним інструментом вкладення вільних коштів у банків залишається придбання депозитних сертифікатів НБУ та ОВДП.
Ті деякі установи, які зважуються працювати один з одним, торгують грішми за дуже низькими ставками. Так робить закрита група дочірніх банків з материнськими компаніями в Європі.
Вони кредитують один одного за низькими ставками. Уже в травні-червні за їх рахунок ставка КИЇВПРАЙМ овернайт коливалася у діапазоні 1-3% річних. За даними НБУ, середньозважена ставка овернайт на міжбанку у липні коливалася від 1,9% до 2,3% річних.
За словами згаданого заступника голови банку, очікування на осінь поки-що дивні. Все ще зберігається основний ризик банківської системи — величезний розрив між виданими позиками і зібраними депозитами населення і підприємств.
Він почав наростати кілька років тому, і до початку кризи покривається закордонними запозиченнями. Сьогодні дірка становить майже 400 мільярдів гривень, і покривати її нічим. Банки чекають осені.
Сегій ЛЯМЕЦЬ
Что скажете, Аноним?
[22:06 17 декабря]
[20:36 17 декабря]
[07:00 17 декабря]
19:30 17 декабря
19:20 17 декабря
19:10 17 декабря
19:00 17 декабря
18:50 17 декабря
18:40 17 декабря
18:30 17 декабря
18:00 17 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.