Не танками, то товарами. Скидається на те, що саме так вирішила діяти Росія стосовно України. Перший віце-прем'єр РФ Ігор Шувалов уже дав доручення міністерствам забезпечити захист російського ринку “в зв'язку зі вступом України до Світової організації торгівлі”.
Це доручення передбачає можливість використання заходів фітосанітарного і ветеринарного контролю, а також інших можливих заходів у сфері виробництва і продажу товарів та послуг промислового і сільськогосподарського призначення.
А на практиці розпливчасті формулювання російських чиновників можуть реалізуватися інакше. “Росія справді ухвалила зупинити український експорт, — розповідає “Експресу” президент Інституту трансформації суспільства Олег Соскін. — РФ керується не економічними законами, а імперською політичною доцільністю. Отже, вони будуть бити абсолютно по всіх галузях, де лише зможуть”.
Таке рішення наших сусідів може стати для України досить серйозним економічним ударом. Так, за даними старшого економіста Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдара Газізуліна, Україна експортує до Росії приблизно 30-35 відсотків своєї продукції. “Росія у нас — основний торговельний партнер, саме тому така увага до будь-яких заяв із боку північного сусіда”, — каже експерт.
За оцінкою ж, наданою інвестиційною компанією “Dragon Capital”, найпершими постраждають металургія і машинобудування. Найбільше ми експортуємо в Росію некоштовних металів та виробів із них — 30,2% загальної частки експорту, механічного й електрообладнання — 19%, транспортних засобів та шляхового обладнання — 18,9%. На четвертому місці у структурі експорту готові харчові продукти — 6,4%, на п'ятому — продукція хімічної промисловості — 5,9%.
На думку ж керівника аналітичного відділу консалтингового агентства “ААА” Марії Колесник, однією з основних мішеней для удару буде молочна галузь, зокрема виробники твердих сирів. Та це й не дивно, адже 90% твердого сиру українського виробництва орієнтовані саме на експорт, і притім не на Захід. Однак у разі торговельної війни збитків зазнають не лише окремі галузі, а й персонально українські бізнесмени, які їх контролюють. “Першим під удар потрапить спонсор БЮТ Петро Порошенко, який володіє кондитерськими фабриками в Росії, а також має певні інтереси в автомобільній галузі. Не залишиться осторонь і зять Леоніда Кучми Віктор Пінчук, який контролює виготовлення труб великого діаметру. Так само можуть постраждати й донецькі олігархи, зокрема, Ахметов, який володіє низкою промислових підприємств, Гайдук і Тарута з “Індустріального союзу Донбасу”, — каже Олег Соскін.
Та найцікавіше, на думку експерта, що метою росіян є не просто економічний удар. Вони мають далекоглядніші плани. “Росіяни хочуть купити українські заводи, поставити там своїх людей, зокрема представників російських спецслужб. Вони вивчать менеджмент і технологічні процеси, а потім почнуть забирати ці підприємства або взагалі зупиняти їх роботу”, — каже президент Інституту трансформації суспільства. Він переконаний, аби не допустити цього, не можна дозволяти росіянам входити на територію нашої держави і контролювати українське виробництво, що одного разу вже було зроблено.
Однак Марія Колесник знає, що Україна може не лише оборонятись, а й у наступ перейти: “Майже 80 відсотків російського експорту в інші країни транспортується українською територією. Частково — через українські порти та “Укрзалізницю”. Ми ж можемо встановлювати зовсім інші тарифи, вводити певні обмеження. І за базування Чорноморського флоту може бути зовсім інша ставка орендної плати, і за користування нашими портами. Адже Росія тепер живе за рахунок експорту сировини. Якщо ми частково його перекриємо, вона змушена буде піти на поступки”.
У всякому разі, на думку експертів, торговельна війна вдарить лише по окремих підприємствах, а зростання ВВП сповільнить тільки на частки відсотка.
Ірина КОВАЛЕНКО
Что скажете, Аноним?
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
[19:13 22 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.