Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Плани — планами. А як діло?

Чисте повітря... У Кривому Розі ці слова носять швидше відносний характер.

Повітря — не будемо заперечувати — є, а от чистим назвати його може або людина з надзвичайним оптимізмом, або не знайома з цифрами екологічних звітів. Так от, нагадаємо: найбільше екологічне навантаження в країні несе Дніпропетровщина, а наше місто — лідер в області, за викидами перевищуючи середньообласний показник у чотири рази, а по країні — уп'яте.

Тож недаремно місцем проведення чергового засідання виїзної колегії Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області було обрано саме Кривий Ріг. Пройшло засідання, на якому було розглянуто питання стану атмосферного повітря в Криворізькому регіоні, у приміщенні Криворізького технічного університету, під головуванням начальника облуправління О. Оксамитного. У форумі взяли участь перший заступник міністра охорони навколишнього середовища України І. Чорнокур, голова обласної ради Ю. Вілкул і його перший заступник В. Задорожний, заступник голови облдержадміністрації В. Сергеев, народні депутати України О. Вілкул та С. Глазунов, перший заступник міського голови К. Павлов, представники екологічних служб, наукових закладів, підприємств — основних забруднювачів регіону.

Як зазначив О. Оксамитний, ситуація з обсягами викидів в атмосферу по Кривому Racy з року в рік не поліпшується. Підприємства звітують про виконання природоохоронних заходів, презентують свої плани, однак на  краще кардинальних зрушень не маємо. Відтак, на нинішньому засіданні заплановано було не лише вислухати представників підприємств, але й виробити шляхи поліпшення екологічної ситуації, аби не допустити збільшення обсягів викидів.

За даними екологів, техногенне навантаження у розрахунку на 1 кв. км площі Кривого Рогу в минулому році склало майже півтори тисячі тонн. Це у чотири рази більше, ніж по області. Дня прикладу: у наших сусідів, Жовтих Водах, цей показник — 31,3 тонни. Обсяги викидів на одного криворіжця — 884,9 кг, що у 2,7 раза більше, ніж по області. Основним забруднювачем атмосферного повітря в Кривому Розі залишається ВАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг”, на яке припадає понад 68% викидів у місті та понад третина — по області. На другому місці — Південний ГЗК. До того ж, обидва підприємства за підсумками минулого року допустили зростання викидів забруднюючих речовин.

Та й не тільки вони: в цілому по місту промислові підприємства у минулому році збільшили обсяги викидів забруднюючих речовин на більш ніж ЗО тисяч тонн, або на 5,4 відсотка. Причина: збільшення обсягів виробництва. Разом з тим, як звучало на колегії, виконання підприємствами природоохоронних заходів, м'яко кажучи, бажає кращого. Приміром, за підсумками минулого року з 36 заходів, запланованих основними забруднювачами, що повинні були зменшити загальний обсяг викидів на 29,4 тисячі тонн, виконано лише половину. Тож і не дивно, що підприємства-забруднювачі, з року в рік звітуючи про виконання природоохоронних завдань, продовжують погіршувати екологічну ситуацію.

Більше того, деякі кроки виробничників викликають щире здивування. Приміром, цементники зробили розрахунок можливості утилізації пестицидів, наче нам мало існуючих джерел забруднення (як нагадали на колегії, не придатні до використання пестициди, завезені з іншої області, виявили на території одного з криворізьких підприємств). Викликали нарікання з боку учасників колеги и намагання деяких підприємств більше декларувати про плани, ніж про виконання реальних заходів. Тож, певно не завадило, як запропонував один із учасників, вислуховувати не лише звіти промисловців, але й контролюючих органів: екологічної інспекції та прокуратури. Аби інформація була більш об'єктивною.

Голова облради звернувся до керівників промислових підприємств з вимогою серйозніше підходити до техніко-економічного переоснащення виробництв, особливу увагу звернувши на впровадження європейських і світових методів. Він нагадав, що обласною радою прийнято програму поліпшення екологічного стану Дніпропетровщини (за рахунок зменшення забруднення навколишнього середовища основними підприємствами-забруднювачами) на 2007-2015 роки. І тут головне не обсяги коштів, витрачених на виконання заходів, а реальні показники зменшення граничнодопустимих викидів у навколишнє середовище.

Причина високого рівня забруднення промислового виробництва в Україні добре відома — це відсталість у технічному оснащенні. Відтак, будь-яка модернізація-реконструкція обладнання практично автоматично призводить до екологічного поліпшення. Але чи чесно враховувати ці витрати як екологічні? Адже виробництво без модернізації не може, інакше залишиться без прибутку, а охорона природи прибутку з собою не несе. На думку народного депутата України 0. Вілкула, коли ведеться мова про виконання екологічних програм, потрібно враховувати тільки ті кошти, що вкладені у виконання природоохоронних

І заходів. Це краще проілюструє те, як на І підприємствах піклуються про охорону навколишнього середовища.

Повинна посприяти поліпшенню екологічної І ситуації зміна на законодавчому рівні пріоритетів у розподілі відрахувань за забруднення навколишнього середовища. За словами  О. Вілкула, розроблений законопроект передбачає залишати у регіонах 70 відсотків відрахувань підприємств-забруднювачів, а до центру віддавати лише 30 відсотків замість 65, як це робиться нині. Ці кошти потім підуть на виконання екологічних програм.

Як зазначив К. Павлов, питання екології для і міської влади є пріоритетними. І нинішня практика промисловців збільшувати обсяги виробництва без компенсуючих екологічних заходів є  неприпустимою. Причому, дані заходи повинні випереджати наступне зростання виробництва, а не навпаки. Тож міська влада принципово ставитиметься до узгодження виробничих планів, що супроводжуються збільшенням викидів.

Власне, контроль за виконанням природоохоронних заходів, як обіцялося, суттєво посилиться. Вже восени, як зокрема пообіцяв С. Глазунов, у Кривому Розі профільний екологічний комітет Верховної Ради проведе виїзне засідання, де розгляне виконання промисловцями завдань, поставлених ще минулорічним виїзним засіданням Міністерства екології України. В останньому кварталі поточного року на пленарному засіданні сесії облради заслухають звіт підприємств-забруднювачів з виконання обласної програми оздоровлення навколишнього середовища.

Володимир СКІДАНОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.