Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Богдан Соколовський: “Ніхто не може вказувати Україні, як і з ким їй модернізувати власну “трубу”

[17:24 27 марта 2009 года ] [ Високий Замок, №51, 26 березня 2009 ]

Москва образилася на Київ за те, що українська влада не зважила на думку свого східного сусіда, коли вирішувала суто “домашнє завдання”: в який спосіб проводити “євроремонт” своєї газової магістралі.

Під час міжнародної конференції з модернізації української ГТС у Брюсселі Президент Віктор Ющенко і Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко домовилися з чиновниками Євросоюзу та найвідомішими світовими банкірами, що нарощуватимуть потужність цієї енергоартерії спільними зусиллями.

У Росії угоди між ЄС та Україною сприйняли як виклик, як зневагу до головного газового “годувальника” Європи. Роздратований Кремль попередив, що може відмовитися від дорогого технологічного обладнання, яке “Газпром” купував раніше у західних партнерів, пригрозив переглядом газових контрактів з Україною, застосуванням санкцій до неї. На невизначений час перенесено заплановані міжурядові консультації між Путіним і Тимошенко… До хору критиків дій української влади, наче за чиєюсь підказкою, долучилися рідні парламентарії. У Партії регіонів заявили, що займатися реконструкцією української труби неодмінно повинна і Росія. За “триєдиний союз” у вирішенні газових проблем (виробник-транзитер-споживач) виступив і спікер парламенту Володимир Литвин…

Про нюанси великої газової політики кореспондент “Високого Замку” розмовляв з людиною, яка доклала багато зусиль для успішного проведення енергетичного саміту у бельгійській столиці, — Уповноваженим Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богданом Соколовським.

 Богдане Івановичу, наскільки значуща для України подія відбулася 23 березня у Брюсселі? Який стосунок у глобальному вимірі вона має до нашої політики і економіки?

— Підсумки цієї інвестиційної конференції є результатом понад трирічної послідовної роботи у зовнішньополітичному напрямі Президента Віктора Ющенка і його команди. Основну частину домовленостей з питань модернізації української газотранспортної системи зафіксовано у спільному меморандумі. Підписи під ним поставили представники Європейської комісії, а також високих міжнародних фінансових інституцій — Світового банку, Європейського банку реконструкції і розвитку, Європейського інвестиційного банку.

ЄС фактично підтвердив, що українська ГТС є визначальним елементом у поставках газу до європейських споживачів. вперше виявлено інтерес до збільшення пропускної здатності української ГТС. Її розширення є комерційно привабливим, набагато вигіднішим за будь-які інші потенційні енергетичні проекти. У підписаних документах зафіксовано положення, згідно з яким потужність української ГТС можна збільшити на 60 млрд. кубометрів на рік за умови 5,3-6 млрд. доларів інвестицій. Такі капіталовкладення є набагато меншими від тих, що їх потрібно було б для реалізації інших проектів, які обговорюються.

Документи, підписані між представниками ЄС і України, викликали велике невдоволення у Росії...

— Заяви російської сторони варто сприймати радше як емоційні. Модернізована українська ГТС вигідна для Росії. Сама вона свого часу стверджувала, що в Україні “губиться” щороку близько мільярда кубів газу. Переоснащена ГТС унеможливить ці втрати, дозволить “Газпрому” отримувати додатковий дохід. Припиняться неприємні підозри щодо “крадіжок” газу.

модернізована українська ГТС й надалі перебуватиме у власності України, управління вітчизняною газотранспортною системою здійснюватимуть українські оператори. Це відповідає нашим національним інтересам.

— Росія дала зрозуміти, що її ледь не “кинули”, зневажили, і натякнула на санкції, які чекатимуть Україну...

— Про модернізацію української ГТС перемовини з Росією велися ще від початку 2006 року з ініціативи і за безпосередньої участі Президента Ющенка. Ми відкриті для участі у цьому проекті російської сторони, її компаній, фінансових інституцій. Зміст останнього речення Спільної заяви, яку було підписано у Брюсселі, зводиться до того, що двері для участі в рамках комерційно привабливих проектів з модернізації ГТС відчинені для всіх, хто готовий погодитися на її правила.

Недоречно говорити і про якісь санкції, бо це не має жодного відношення до економіки. Якщо у Москві оспорюватимуть власні ж пропозиції щодо формули визначення ціни на газ, то я не знаю, що відповісти на це… Рано чи пізно ми знайдемо у цьому питанні компромісне рішення. Врешті-решт в Україні українську політику, зокрема у сфері економіки і газу, має визначати У-кра-ї-на. неприпустимо, щоб хтось втручався у наші внутрішні справи.

Усіх приємно вразила синхронність дій, оцінок, коментарів — Президента і Прем’єр-міністра. між ключовими фігурами вітчизняної політики настало порозуміння?

— У питанні модернізації ГТС український уряд підтримав позицію українського Президента — і це було позитивно сприйнято у Брюсселі. Така підтримка дає підстави прогнозувати успішне виконання досягнутих на конференції домовленостей. Адже їхньою імплементацією безпосередньо займатимуться Кабінет Міністрів, НАК “Нафтогаз України”, інші профільні державні установи.

Іван ФАРІОН

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.