Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Побачите там кризу, не чіпайте. Вона моя!”

[10:15 23 октября 2008 года ] [ Україна молода, №199, 23 жовтня 2008 ]

Прем’єр нарешті побачила в Україні негаразди, пропонує обмежити соціальні виплати та фактично оголосити в економіці надзвичайний стан.

Цілу Божу ніч із вівторка на середу у вікнах урядового будинку, які належать Міністерству фінансів, горіло яскраве жовте світло, надаючи сірому багатоповерховому монстрові якихось карнавальних ознак. Там, на верхніх поверхах, підлеглі Віктора Пинзеника, звитяжно перевиконуючи стахановські норми урядової праці, виконували своє непросте завдання — розробити антикризовий законопроект ще до того, як перші ранкові промені сонця впадуть на кабмінівське подвір’я. Прем’єр Юлія Тимошенко, яка тиждень тому з цифрами та показниками в руках заперечувала існування будь—яких кризових явищ в українській економіці, тепер рішуче розвернула свою точку зору на 180 градусів — і активно розпочала рятувати Україну від цілої купи проблем.

Чорні автомашини з урядового гаража учора м’яко повертали на вулицю Грушевського, коли на вулиці ще тільки починало сіріти: Юлія Володимирівна призначила традиційне засідання свого кабінету на шокуюче ранній для київських чиновників час — сама вона ввійшла до зали о 8.00.

Банки без Кабміну тепер і кроку не ступлять

Задум керівника уряду пояснила її прес—служба — пані Тимошенко прагне завершити розгляд антикризового пакета документів ще до початку роботи Верховної Ради. Тривожні погляди, нервові рухи виснажених працівниць, схвильований голос самої Юлії Володимирівни — все це додавало вчорашній події ноток екстреності та причетності до чогось великого. Навіть варіант законопроекту для журналістів друкували, коли Прем’єр уже виголошувала вступне слово. “Вибачте, але зараз настільки напружений час, — Юлія Тимошенко ще раз підтвердила, що працювати у цейтноті вона вміє і дуже любить. — Його (документ.) ще тільки зранку закінчили”.

...Пакет антикризових заходів — усього 36 поправок — містив практично ті ж самі пункти, які напередодні Прем’єрка виголошувала як свої пропозиції на розширеному засіданні з фінансовою елітою України. Пункти — доволі радикальні й суттєво відрізняються від попереднього світогляду Юлії Володимирівни. Отже, відучора Кабінет Міністрів вважає, що вся країна має серйозно економити, соціальні доплати треба суттєво урізати, натомість пряме та непряме оподаткування — збільшити, всі надходження від приватизації та всю фінансову допомогу акумулювати й скеровувати тільки на екстрені витрати.

Чи не найголовніше завдання для влади — підтримати фінансову сферу. Кабмін учора схвалив законопроект, яким передбачається збільшити розмір компенсації вкладів фізичних осіб у випадку банкрутства банку вдвічі — з 50 до 100 тисяч гривень. На цю благородну ціль уряд виділить Фонду гарантування вкладів один мільярд гривень. Утім, виступаючи перед банкірами на вівторковій нараді без присутності преси, Юлія Володимирівна не приховувала: один мільярд — надто мізерна сума. “Вона дається для позитивного сигналу, а не для вирішення питань”, — передали її слова учасники наради.

Нагадаємо, що раніше керівництво Нацбанку запропонувало іншу ідею: збільшити розмір мінімуму не вдвічі, а в чотири рази — до 200 тисяч гривень. Щоправда, механізм вони пропонували дещо інший — Фонд платить 50, а решту — 150 тисяч — оплачує НБУ зі своїх прибутків. Щоправда, як розповідають банкіри, Юлія Володимирівна дуже не любить, коли добрі й корисні справи роблять інші, а не вона.

Банкам також запропонували наступні два роки не виплачувати дивіденди власникам акцій, а весь свій прибуток направляти до статутних фондів — аби збільшити капіталізацію фінансової системи. З банківськими установами, які не зуміють самотужки впоратися з кризовими явищами, Прем’єр пропонує не церемонитися, а націоналізовувати їх.

Різки...

Упродовж наступного року банкірам хочуть заборонити інвестувати свої прибутки за кордон, встановити жорсткий контроль за операціями з країнами—офшорами та ... тимчасово обмежити розмір ставки депозиту. Для більшості наших громадян, які подібним чином рятують свої статки від інфляції та девальвації української валюти, подібне рішення буде дуже неприємним сюрпризом.

За свідченнями очевидців, у вузькому колі у вівторок Юлія Тимошенко заявила: “Ми запроваджуємо на два роки мораторій на будь—які нові соціальні пільги населенню”. Звичайно, повторити ці слова на телекамери було би політичним самогубством для будь—кого. Але в тексті законопроекту містяться пункти, які дозволяють вважати, що лідер БЮТ від свого наміру не відмовилася: ухвалення бездефіцитного бюджету з помірним зростанням реальної зарплати, а головне — тимчасова відмова від рішень, “виконання яких призведе до росту дефіциту”. Все те саме, тільки іншими словами.

Резонансно звучить пропозиція Юлії Тимошенко запровадити з 1 листопада податок на багатство. Ідея, щоправда, також не нова і також не авторства нинішнього Прем’єра — свого часу запровадження податку планувалося в Універсалі національної єдності, який, окрім Президента України і тодішнього Прем’єра Юрія Єханурова, підписали керівники “Нашої України”, Партії регіонів, КПУ, СПУ. Щоправда, кого з наших співвітчизнків можна називати багатим, скільки і за яких обставин він має за це платити, уряд поки що не визначив.

Неприємний сюрприз для всіх, хто претендує на безкоштовне житло — уряд пропонує замість таких подарунків переконувати людей купувати квартири, а свою допомогу обмежити перерахуванням на банківський рахунок першого внеску для отримання кредиту.

Готується положення, яке передбачає спростити процедуру викупу землі для суспільних потреб. “Цей закон дасть можливість скоротити буквально на лічені тижні всі процеси виділення земель, викуп земель на суспільні потреби”, — заявила Прем’єр. Руки будівельним інвесторам такі положення, звичайно ж, розв’язують, але місцева влада в таких ситуаціях, як свідчить досвід малодемократичних держав на кшталт Росії та Китаю, чомусь допускає безліч зловживань.

Нафтотрейдерів та видобувачів газу, який продають комерційним структурам (“Не населенню!” — підкреслила Юлія Тимошенко), вирішили обкласти додатковим акцизом. При цьому вартість пального на заправках має знизитися — надто повільне падіння цін на бензин нині, коли нафта дешевшає, Прем’єр вважає монопольною змовою.

...і пряники від уряду

Погодившись із пропозиціями аналітиків, що для подолання економічної кризи треба суттєво збільшити внутрішній попит, Прем’єр пропонує виділити десять мільярдів гривень на будівництво доріг — і Євро—2012 проведемо, і економіку піднімемо. Уряд також планує збільшити капітал двох державних банків — “Ощадбанку” й “Укрексімбанку” — аби вони успішно й щедро кредитували іпотеку та експортерів.

Ще один подарунок для будівельників — їм пообіцяли знизити податкове навантаження настільки радикально, що собівартість квадратного метра одразу ж знизиться на 30—50%. І ще: аби банки могли кредитувати спорудження об’єктів, ступінь готовності яких становить понад 75%, їм виділятимуть рефінансування.

Пропонує Юлія Володимирівна не зволікати з приватизацією, підготувавши до продажу найбільш привабливі об’єкти. Ще одна цінна ініціатива — Кабмін, за словами його керівника, робитиме все, аби скасувати мораторій на продаж землі. Його існування, як відомо, тримає в “тіні” земельний ринок та перешкоджає надходженню інвестицій до українського села.

Ще один пряник для селян, а також банкірів, страховиків і фондовиків — для них передбачається ухвалити спрощену систему оподаткування. Реформування очікує також на іпотеку.

Прем’єр обіцяє рішуче взятися за підтримку вітчизняного виробника: передбачається, що з 1 січня 2010 року в силу ввійде дуже цікаве нововведення — якщо певні галузі промисловості ввійдуть у так звану технічну рецесію, падіння виробництва впродовж трьох місяців, то мито на аналогічну імпортну продукцію зростатиме на 10%.

Юрій ПАТИКІВСЬКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.