Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Їм не потрібні хабарі

[16:31 09 января 2008 года ] [ Газета 24, 26 грудня 2007 ]

Призначати настільки зацікавлених людей — однаково що поставити котів охороняти сметану.

Призначити мільярдера Валерія Хорошковського та мільйонера Сергія Буряка на посади голів митниці й податкової — це гарний жарт, вважають політологи. “Призначати настільки зацікавлених людей — однаково що поставити котів охороняти сметану”, — зазначив керівник Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко. Тепер бізнес і влада близькі як ніколи раніше.

Усьому провиною — дефіцит професіоналів на ринку політичної праці, вважають

експерти. “Мені здається, що в нас почав працювати новий принцип призначень — принцип непрофесіоналізму. Чим менше в людини досвіду роботи в певній галузі, тим більше шансів потрапити на посаду. Я називаю це принципом офіціанта”, — говорить політолог Дмитро Видрін. Утім, нічого поганого про новоспечених чиновників він сказати не може. “Я знаю Буряка багато років. Чудова людина, дотепний. Але я не думаю, що податкова — його дитяча мрія”, — іронізує він. А єдиною перевагою Хорошковського, який багато років пропрацював у Росії, політолог називає добре знання проблем українсько-російського кордону.

Сергій Терьохін із Блоку Юлії Тимошенко не бачить у цих призначеннях нічого “офіціантського”. “Буряк... брав участь у розробці всіх фіскальних законів. Він гарний менеджер, раз зміг керувати успішним банком. Валерій Хорошковський — теж відмінний менеджер, про це говорять його бізнес-успіхи”, — запевняє він.

Призначення Олега Дубини, який у понеділок пізно ввечері став головою державного “Нафтогазу України”, викликає менше жартів. Експерти вважають, що з усіх трьох йому нове крісло до лиця найбільше. “Колишній президент Леонід Кучма вважав Олега Дубину своїм улюбленим учнем. Він любив невисоких на зріст рудих людей. Як правило, вони дуже спритні й енергійні. Очевидно, лиш енергійні люди можуть управляти енергетикою”, — жартує пан Видрін.

Але жарт політологів не смішний політикам.- “Я з Олегом Дубиною знайомий давно й можу сказати, що не варто на всіх навішувати ярлики “кучмістів” лише тому, що вони працювали з колишнім президентом. Він дуже нелегко погодився із призначенням. Якщо чесно, то зараз бажаючих на цю посаду зменшилося. Тому що настав час не роздавати газопроводи, нафтопроводи, обленерго, видобуток, а проводити ревізію фінансово-господарчого стану галузі. Думаю, що це будуть скандальні цифри”, — вважає екс-голова Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Гудима. Про фінансові проблеми “Нафтогазу” в середині грудня заявляв і колишній голова компанії Олексій Івченко. Він повідомив, що монополія перебуває на межі банкрутства й запекло намагається приховати свої борги. “Нафтогаз України” за попередні 5 років узяв майже $7,5 млрд. кредитів, і, за останніми даними, зараз винен майже $2млрд. “Олег Дубина має великий багаж знань, нехай застосовує”, — додав пан Терьохін.

Причина призначення бізнесменів на нові пости може здатися очевидною: боротися зі спокусою хабарів на посадах голів податкової та митниці можуть лише дуже багаті люди. Вони-то й наведуть порядок. “Може це й правильно, щоб такі посади займали люди, яких абсолютно не цікавить, як можна заробити копійку на поверненні ПДВ або розмитненні товарів, їм дорожче зберегти реноме”, — вважає пан Терьохін. Аргумент вагомий, але політологи цьому не вірять. “На жаль, я бачу зворотну закономірність — чим багатша людина, тим більше вона бере”, — говорить пан Видрін.

Податки, газ, митниця

Сергій Буряк

Голова Державної податкової адміністрації

41-літній мільйонер Сергій Буряк разом із братом володіє Брокбізнесбанком, вартість якого експерти оцінюють в 700 млн. доларів, а їхній особистий статок — у понад 500 млн. доларів. Фінанси — це у Буряків справа спадкова. Батько родини — Василь Буряк — донині працює заступником голови правління державного Ощадбанку. Сергій — старший із синів — очолив Брокбізнесбанк уже в 25 років і ніколи не приховував своєї любові до грошей і влади. “Гроші — це карбована воля”, — один із його улюблених висловів. Утім, кар'єра Буряка розпочалася не в банку. Три роки до цього він був викладачем кафедри фінансів Київського інституту народного господарства.

У Верховну Раду Сергій Буряк уперше пройшов у 1995 р. Потім обирався ще двічі й

У 2002 р. очолив комітет Верховної Ради з фінансів і банківської діяльності. Через його руки пройшли закони про недержавні пенсійні фонди, а також про оподатковування фізичних осіб. “Ми прийняли вражаючий закон. У нас найліберальніша ставка — 13%. Наша податкова система взагалі дуже гарна: 25% -податок на прибуток. 20% — ПДВ, є тенденція до подальшого зниження...” — похвалився він років зо два тому в одному з інтерв'ю. Буряк може стати досить жорстким податківцем. Варто згадати ще одне його висловлювання: “Я вважаю, що платити податок потрібно з кожного виду заробітку. І крапка. Якщо ми говоримо, що у нас єдиний податок дорівнює 13%, платити повинні абсолютно всі й з усіх видів заробітку”.

Олег Дубина

Голова правління НАК “Нафтогаз України”

“Улюбленець Кучми” — так називали Олега Дубину кілька років тому. Його ім'я вперше стало широко відомим наприкінці 1999 р., коли пан Дубина став керівником “Криворіжсталі”, найбільшого в Україні меткомбінату. На цьому посту він продемонстрував уміння спрямовувати фінансові потоки в потрібне русло: уже через рік збитковий державний комбінат показав небачений на ті часи чистий прибуток -1,099 млрд. грн (за 2000 р.). “Він (Олег Дубина) перебуває під моїм захистом”, — ці слова екс-президента Леоніда Кучми, сказані в листопаді 2000 р, проливають світло на причини успіхів керівника. Пізніше президент довірив панові Дубині інші пости — у 2001-2002 роках у якості віце-прем'єра, а потім першого віце-прем'єра він курирував промисловість та енергетику, а в 2004 р. — був першим президентом держхолдингу “Енергетична компанія України”. У 2005 р. Олег Дубина не знайшов спільної мови з прем'єром Юлією Тимошенко. І став одним із топ-менеджерів “Індустріального союзу Донбасу” (ІСД), очоливши Дніпровський меткомбінат ім. Дзержинського. А тепер йому доведеться знову управляти фінансами однієї з найбільших держкомпаній. У 2006 р. дохід “Нафтогазу України” становив 26,8 млрд. грн., чистий прибуток — 2,04 млрд. грн. Можливо, пан Дубина також допоможе запровадити в життя ідеї співвласників ІСД Віталія Гайдука та Сергія Тарути про зміни в газових відносинах із Росією. Раніше вони були серед найжорсткіших критиків нинішньої схеми постачання газу за участю скандально відомого посередника Rosukrenergo.

Валерій Хорошковський

Голова митної служби

1 січня медіа-магнатові, статки якого польський журнал Wprost оцінив у $1,1 млрд., виповниться 39 років. За цей час він досяг успіху як у бізнесі, так і в політиці, хоча так і залишився максимально закритим для громадськості й преси. Хорошковський розпочав кар'єру в 17 років за токарським верстатом київського заводу “Арсенал”, а потім працював у зоопарку як водій. Через 10 років він уже очолював приватне підприємство. У1998 р. Хорошковський зайняв депутатське крісло в парламенті третього скликання. Тривалий час був членом Народно-демократичної партії, а після приєднання до “Команди озимого покоління” зазнав невдачі на виборах у Раду в 2002 р. Але залишився при важелях влади й цього ж року зайняв місце заступника голови Адміністрації президента. Далі — більше. У листопаді 2002-го Хорошковський очолив Міністерство економіки. Але трохи більше ніж через рік залишив Кабмін, заявивши, що не має жодної можливості самостійно розробляти політику міністерства. Через півтора року — нове призначення. У грудні 2006-го Хорошковський стає першим заступником секретаря Ради національної безпеки та оборони України. Однак через рік він залишає РНБО. Протягом усього цього часу Хорошковський ні на мить не забував про бізнес, і політика не заважала йому нарощувати власні активи. Від 2004-го по 2006 рік він займав керівні посади в російській компанії “Євраз груп”, яка є одним із найбільших виробників сталі в Росії. Зараз він співвласник найбільшого телеканалу “Інтер”, а також телеканалів “Ентер-Фільм”, Enter Music, K-1.K-2 і НТН.

Тетяна ПЛЕШИВЦЕВА

Людмила ПОЛЯХ

Костянтин КРАВЧУК

Андрій ЯНИЦЬКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.