Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

”Жовті Води небезпечніші за Чорнобиль”

[12:52 01 мая 2008 года ] [ Газета по-українськи, 22 квітня 29008 ]

Повітря значно забруднюють навіть у містах, де немає потужних металургійних заводів чи гірничозбагачувальних комбінатів.

Перший заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, 52 роки, вважає, що нинішню ситуацію з побутовими відходами в Україні можна порівняти з радіаційним забрудненням.

— За якими критеріями загалом визначається рівень забрудненості того чи іншого міста?

За якістю питної води, рівнем забрудненості атмосферного повітря, якістю ґрунтів, поверхневих та підземних вод, рівнем радіаційного забруднення та розвитком територій заповідних об’єктів.

Україна має серйозні екологічні проблеми. Найбільше їх у великих містах та промислових регіонах. Найпершою проблемою міст є забруднення атмосферного повітря внаслідок швидкого зростання промислового виробництва. Найбільше це стосується донецько-придніпровського регіону.

Але повітря значно забруднюють навіть у містах, де немає потужних металургійних заводів чи гірничозбагачувальних комбінатів. Це робить  автотранспорт. Наприклад, ще 2003 року викиди шкідливих речовин від машин становили понад 2 млн т. Цифра постійно збільшується, і держава це зовсім не контролює. У країнах Євросоюзу існують екологічні норми щодо викидів автотранспорту ”Євро-4”. В Україні нещодавно ввели ”Євро-2” — в Європі вони існували ще в 1995—1996 роках. Та й то у нас цей стандарт діє лише на папері.

— Які українські міста найбільше потерпають від забруднення?

Чітко визначити це неможливо через відсутність системи екологічного моніторингу. Дослідження забрудненості міст мають бути тривалими в часі, систематичними та публічними. В Україні таких не проводять. Тому всі рейтинги є неточними. Приміром,  за ступенем загрози від радіоактивних відходів надто брудним є Київ. Щодо повітря неблагополучним є нібито чисте місто Полтава. Усе відносно. У містечку Жовті Води Дніпропетровської області вплив уранових шахт набагато шкідливіший, ніж від Чорнобильської зони. Високим є рівень забруднення атмосферного повітря в промислових містах Донецького регіону.

— А щодо викидів промислових підприємств держава щось робить?

Зростання економіки автоматично призводить до збільшення шкідливих викидів. Але держава не заохочує запровадження екологічно чистих технологій і не штрафує тих, хто цього не робить. Не запроваджує нових платежів за використання природних ресурсів. А зараз багатьох підприємств узагалі немає в переліку забруднювачів. Бо статистичну інформацію про викиди вони надають в органи статистики, а не в обласні управління охорони навколишнього природного середовища, як це мало б бути. Тобто ці дані накопичуються там, де ними ніхто не користується. Втім, у самому Мінохорони природи немає потужних лабораторій для контролю за викидами підприємств.

— Наскільки серйозною є проблема переробки побутових відходів?

Такою ж, як і радіаційне забруднення. Сміттям закидані приміські зони, річки, озера, поля. Це реальна загроза життєдіяльності людей.

У містах ще існує якась видимість збору сміття. Гірша ситуація у сільській місцевості — там цього немає зовсім. Водночас за останні 10 років у селах суттєво змінилася структура побутових відходів. З’явилися пластикові вироби, залишки миючих засобів, поліетиленові пакети. Викидають старі меблі, побутову техніку. Остання виходить із ладу, а її немає де ремонтувати. Тому все це опиняється на смітниках за межами села, в лісопосадках, забруднює ґрунтові й підземні води. Сотні населених пунктів страждають від неякісної питної води.

— Як можна покращити ситуацію?

Виробник товару повинен відповідати за упаковку. Вона має бути зроблена з матеріалу, який потім можна було б переробити. Наприклад, якщо є вибір між папером та пластиком, слід обирати папір. Його в нашій країні можна переробити.

Збирання відходів має бути роздільним. Окремо — папір, скло, пластик, метал. У різних країнах існує від трьох до п’яти баків роздільного збирання сміття.

Зрештою, треба здійснювати глибинну переробку відходів, що накопичилися на сміттєзвалищах. У світі вже давно є технології переробки всіх відходів, крім ядерних. В Японії сміття під високою температурою переробляють на корисні компоненти. А залишками підмощують дороги чи формують ландшафт у парках. У Європі взагалі немає смітників, та й від сміттєспалювальних заводів вона вже давно відмовилася. Бо вони є екологічно небезпечними об’єктами. А міська влада Києва планує побудувати в столиці кілька таких заводів.

— Чи впливає на рівень забрудненості міст стан водогонів?

Дуже. В Україні взагалі застарілі технології очистки вод, очисні споруди старі і зношені. Наприклад, київські фактично не очищають стоки, і все це викидається в Дніпро.

Прийшовши до наших квартир забрудненими та зношеними водопровідними трубами, вода стає механічно та біологічно забрудненою. Для зменшення шкоди її хлорують. А потім цей хлор потрапляє до організму людини, а це небезпечно. Це навіть може спровокувати в людини розвиток ракових пухлин.

Україна вже кілька років поспіль не може запровадити нового державного стандарту на питну воду. Бо за ним майже 90 відсотків джерел водопостачання в Україні можуть стати непридатними.

Світлана СЛАБІНСЬКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.