Вугільна промисловість є небезпечною не лише в Україні. Наприклад, у вугільних копальнях Китаю лише минулого року загинуло майже 3800 людей — і це на 20 відсотків менше, ніж 2006 року — по тому як Китай провів кампанію безпеки, закривши маленькі нелегальні копальні і зменшивши кількість вибухів газу.
Чи існують взагалі повністю безпечні копальні? З чим пов”язаний ренесанс вугільної промисловості останнього часу? Ольга Бетко розпитувала про це редактора галузевого міжнародного “Гірничого журналу”(Mining Journal) Філа Холідея.
— Чому, незважаючи на часті аварії, вугілля все ще видобувається?
— Відповідь — у ціні на вугілля, яка дуже різко зросла. Наприклад, ціна на вугілля доставлене до Амстердама чи Антверпена на липень -вересень вчора сягла рекордної величини — понад 76 доларів. Це пояснює, чому економічно дуже привабливо видобувати все це з-під землі. Додайте до цього проблеми з постачанням — при такому попиті мережа постачання зазнає зараз багатьох проблем. В Китаї була дуже погана зима, і наприкінці тієї зими Китай казав, що не буде експортувати вугілля взагалі. Плюс величезні проблеми з електрикою у Південній Африці. В Австралії вугільна промисловість дуже потерпала від повеней.
— Таким чином, ми не можемо сказати, що рекордні ціни на нафту та газ є причиною такого шаленого зростання цін на вугілля?
— Тут безумовно є зв'язок. Ціна на вугілля зростає разом із зростанням цін на нафту та газ, — цікаво, що сьогодні, коли ціна на нафту впала — те саме сталося і з ціною на вугілля. Так що кореляція існує.
— Отже, вугільна промисловість стає дедалі прибутковішою у світі — чи означає це, що дедалі більше грошей витрачається на охорону праці у копальнях?
— Так, провідні вуглевидобувні компанії світу дедалі більше витрачають грошей на безпеку копалень і дослідження у цій галузі. Їхні директори нам постійно кажуть, що безпека виробництва — то їхній головний пріоритет. Це безумовно важливо для цієї індустрії та її іміджу. Вугілля запраз видобувають в 50 країнах, і скажімо в Британії зараз знову відкривають деякі старі копальні, які закрили у 80-ті роки. Технічний прогрес приніс і можливість зменшити кількість аварій.
— Керівники вугільної галузі України теж постійно повторюють що безпека виробництва — то їхній пріоритет, тим не менше кожен рік приносить нові і нові трагедії. Щоразу ухвалюються якісь плани, нові заходи безпеки — але люди і далі гинуть...
— У той час як ціни на вугілля зростатимуть, зростатиме і ризик для гірників — вони копатимуть дедалі глибше, і ризикуватимуть більше, і це частина проблеми.
— Так чи може існувати на вашу думку така річ як повністю безпечна вугільна копальня?
— Ні, не думаю, що стовідсотково безпечна копальня існує. Адже — принаймні поки що — ви повинні надсилати людей під землю, щоб видати вугілля на гора. Деякі операції вже повністю автоматизовані, але ж не всі! І доки все це не стане повністю автоматизованим процесом, поки люди і далі змушені робити цю роботу — про стовідсоткову безпеку не йтиметься.
— Але з таким стрімким технічним прогресом, який ми спостерігаємо зараз у різних галузях, чи дійде врешті-решт світ до того моменту, коли відпаде необхідність надсилати людей під землю і ризикувати їхнім життям?
— Безумовно, це станеться, але я не хотів би прогнозувати — коли. Ось ви слушно згадали на початку цього інтерв”ю слово “ренесанс” — дійсно, як виглядає, вугілля зараз знову є сировиною, попит на яку один з найбільших. Якщо поглянути на економіку вугілля, то побачимо що, скажімо, ЄС дістає приблизно третину своєї енергії з вугілля — і припустимо в Британії електростанціям краще спалювати вугілля ніж газ. Це дешевше. Проте повна автоматизація ще поки що навіть не на обрії.
— Проте чому, якщо людина надсилає непілотовані кораблі у космос — чому те саме неможливо під землею?
— Ні, ви маєте рацію. Це дуже гарне порівняння, хоча деякі автомати діють під землею. Проте очевидно видобуток вугілля на глибині десь кілометр під землею — то дещо інше завдання, ніж вислати супутник кружляти навколо Землі. Очевидно, набагато складніше завдання — і поки що тут машини з людьми змагатися не можуть.
Что скажете, Аноним?
[21:18 03 декабря]
[19:20 03 декабря]
[12:45 03 декабря]
18:40 03 декабря
18:30 03 декабря
18:20 03 декабря
18:10 03 декабря
18:00 03 декабря
17:50 03 декабря
17:40 03 декабря
17:30 03 декабря
17:20 03 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.