Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Прокурор Донецької області Олексій Баганець: “Ми оголосили справжню війну “тіньовим” схемам”

[13:20 19 июня 2006 года ] [ Голос України, №110, 17 червня 2006 ]

“Особливу увагу приділяємо питанням додержання вимог податкового законодавства, в тому числі — у разі відшкодування податку на додану вартість”.

Донецька область забезпечує 20 відсотків загальнонаціонального виробництва. Але цей факт має і зворотний бік: в області, де зосереджена велика кількість підприємств, установ та грошей, “тіньова” сфера економіки також вражає масштабами. Чимала кількість справ, які розслідує прокуратура області і де фігурують мільйонні суми, — тому підтвердження. Які результати боротьби з економічною злочинністю на Донеччині? Про це — бесіда із прокурором області Олексієм БАГАНЦЕМ.

— Часто доводиться чути думку про те, що економічний потенціал Донеччини зростав на офшорних операціях, податкових пільгах та махінаціях із ПДВ. Це було можливо через недосконалість законодавства чи “беззубість” правоохоронних органів?

— Я провів би таку часову межу: до лютого 2005-го і після цього часу. Чим займалися правоохоронні органи області раніше? Звичайно, вони складали звіти у вищі відомства в Києві, показували начебто результати боротьби з економічною злочинністю. Але недолік полягав у тому, що результати були здебільшого на папері, ніж у дійсності. А реальних кримінальних справ, які направляли б до суду, особливо стосовно злочинів у пріоритетних сферах економіки, практично не було. Ми відмовилися від гонитви за кількісними показниками, припинили розтрачати сили на боротьбу із дріб'язковими зло чинами й оголосили справжню війну “тіньовим” фінансовим схемам, які мали місце в економіці Донецької області.

Особливу увагу приділяємо питанням додержання вимог податкового законодавства, в тому числі — у разі відшкодування податку на додану вартість. Наприклад, цього року порушено дві кримінальні справи стосовно посадових осіб ТОВ “Ліджер” та посадових осіб районної державної податкової інспекції. Прокуратура області встановила факт незаконного відшкодування цьому підприємству ПДВ в сумі понад 600 тисяч гривень. Крім того, порушено кримінальну справу стосовно податківців Куйбишевського району обласного центру за фактом службового підроблення під час проведення перевірки підприємства “Газова компанія “Східна Україна”. В акті перевірки не були відображені певні операції, внаслідок чого бюджет недорахувався 16,4 мільйона гривень.

Прокурором Ворошилівського району Донецька порушено кримінальну справу стосовно посадових осіб ТОВ “Агропром”, ТОВ “Завод “Коксохімобладнання”, ТОВ “Магістраль-2003” та посадових осіб районної податкової інспекції. Між підприємствами були укладені безтоварні угоди із купівлі та продажу залізничних вагонів. Унаслідок чого незаконно відшкодовано 1,3 мільйона гривень податку на додану вартість. Перевірка районної податкової інспекції виявила цей факт, однак начальник інспекції рішення про стягнення незаконно відшкодованого ПДВ до бюджету скасував.

— Велика злочинність неможлива без великих “покровителів” — у правоохоронних, фіскальних органах або органах влади. Чи притягаються до відповідальності ті, хто є “кришею” для злочинців?

— Справді, існування тривалий період організованої злочинної групи — чи то вона діє в сфері економіки, чи належить до загальнокримінальної злочинності — неможливе без такої підтримки. Факт “кришування” завжди складно довести, але ми докладаємо зусиль, і часто — успішно. За результатами роботи за чотири місяці цього року виявили вісім організованих злочинних угруповань, три із них — із корумпованими зв'язками. Тобто у трьох випадках ми зуміли довести, що ці угруповання діяли під прикриттям представників державної влади.

— А стосовно інших — не зуміли?

— Виходить, так. Довести факт корупції можна лише тоді, коли на високому рівні проводиться оперативно-розшукова робота, а оперативні підрозділи діють у тісній співпраці зі слідчими та прокурорами. Тобто складових успіху дві: взаємодія і професіоналізм. У нас склалася хороша співпраця із підрозділами органів внутрішніх справ — з боротьби з економічною злочинністю та із боротьби з організованою злочинністю та корупцією. А ось працівники податкової міліції за чотири місяці порушили лише одну актуальну кримінальну справу зі збитками в понад 1 мільйон гривень. Працівники УСБУ в Донецькій області не виявили жодної організованої злочинної групи, в тому числі жодного злочину на пріоритетних напрямах економіки, за винятком одного ліквідованого “конвертаційного” центру. Не забезпечується управлінням СБУ й ефективна протидія фактам контрабанди. Незадовільною є і робота митної служби. За чотири місяці працівники зазначеного відомства виявили лише дев'ять незначних фактів контрабанди товарів. Водночас органами прокуратури області стосовно працівників кожної із митниць цього року було порушено кримінальні справи за фактами зловживань та отримання хабарів.

— Поділюся особистим спростереженням. Навмисне доведення підприємств до банкрутства, демонтаж зрошувальних систем на селі, розкрадання коштів, приназначених для закриття шахт — на ці приклади багато років звертали увагу мешканці області. Зокрема, в листах до нашої редакції. Не одна публікація була присвячена названим проблемам. А ось реакція з боку прокуратури у вигляді порушених кримінальних справ з'явилася лише нещодавно. Що змінилося?

— Ви назвали приклади злочинів, які я зараховую до пріоритетних. Справді, про це багато пишуть засоби масової інформації, говорять політики, звертає увагу Президент України В. Ющенко. Така боротьба в області до 2005 року велася, але дуже слабо. Знаю, багатьом не подобається, коли я про це кажу, але це факт.

Або люди не бажали цим серйозно займатися, або їм не дозволяли.

Кількість кримінальних справ про доведення до банкрутства у нас збільшилася торік і продовжує зростати. Частину справ уже направлено до суду. Як правило, використовувалася схожа схема: посадові особи підприємства штучно створюють масові борги, доводять підприємство до стану, коли воно не може розрахуватися. Одразу з'являються органи державної податкової служби (які до цього не бачили і не чули, що підприємство залазить у борги), звертаються до господарського суду. Підприємство визнають банкрутом, і воно миттєво із державного переходить у приватні руки.

Зокрема, прокурором Краматорська порушено кримінальну справу стосовно посадових осіб КП “Краматорська ТЕЦ”, якими незаконно укладено угоди на відступлення права вимоги дебіторської заборгованості від ВО “КМРТС” у сумі 8 мільйонів гривень в обмін на прості акції ВАТ “Спецтранснафта”. А насправді вартість неліквідних акцій дорівнювалася вартості паперу, на якому вони надруковані. Шахтарський міжрайонний прокурор порушив кримінальну справу за фактом доведення посадовими особами підприємства “Шахтовуглесервіс” до банкрутства шляхом укладання явно економічно необгрунтованих угод із метою подальшої реалізації майна за заниженою вартістю. Державі та кредиторам завдано збитків на загальну суму 7,8 мільйона гривень.

І ще один приклад. Як відомо, комунальні підприємства часто скаржаться на нестачу коштів і наполягають на підвищенні тарифів. Але наскільки ефективно господарюють комунальники? Перевірка дотримання законодавства про енергозбереження в КП “Макіївський міськводоканал” показала, що через катастрофічну зношеність трубопроводів аварійні втрати становлять 39 відсотків від загального надходження води, а загальні втрати сягають майже 50 відсотків. Однак керівництво водоканалу не розробило та не затвердило у встановленому порядку норми втрат питної води. Що призвело до перевитрат електроенергії. За результатами наглядової перевірки порушено кримінальну справу стос овно посадових осіб міськводоканалу, які завдали збитків підприємству на суму 551,4 тисячі гривень, що призвело до його неплатоспроможності.

— Вугільна галузь є однією із ключових в області. Проте доведених до суду кримінальних справ у цій галузі небагато. Хоча затримки із виплатою заробітної плати, махінації із бюджетними коштами мають становити інтерес для правоохоронних органів.

— На останній координаційній нараді керівників усіх правоохоронних органов регіону я звертав увагу на численні зловживання в паливно-енергетичному комплексі області. Однак працівниками міліції з початку року виявлено лише 169 злочинів. І тільки у 22 злочинах сума завданих збитків перевищила 100 тисяч гривень. На території області працюють 27 збагачувальних фабрик, 16 із них приватизовані або реалізовані за борги. Проте питання про механізм виходу цих підприємств із державної власності належним чином не перевірялося.

Взагалі не вістежуються процеси, пов'язані із ліквідацією гірничих підприємств. Відсутність контролю призводить до того, що демонтоване обладнання із ліквідованих шахт викрадається та потрапляє на вторинний ринок як нове, а величезні бюджетні кошти привласнюються та легалізуються.

Серед прикладів успішної боротьби зі злочинністю в паливно-енергетичній сфері можна назвати дві кримінальні справи стосовно посадових осіб акц і онерного товариства “Жданівкавугілля”. Це АТ уклало мирову угоду із кредиторами, де було вказано першочерговість виплат. Однак посадові особи, зловживаючи своїм службовим становищем, порушили цю угоду і здійнили відчуження майна підприємства. Споруди, будівлі, обладнання і гірничі виробки перейшли до такого собі ТОВ “Світанок ХХІ”. Яке, у свою чергу, передало отримане майно в оренду АТ “Жданівкавугілля”. А державі та іншим кредиторам завдано збитків на суму 20,7 мільйона гривень. Крім того, порушено та направлено до суду кримінальну справу стосовно посадових осіб “Жданівкавугілля”, які безпідставно не сплачували робітникам зарплату в сумі 2,7 мільйона гривень, хоча така можливість була.

Насамкінець хочу зазначити: боротися зі злочинами у пріоритетних сферах економіки дуже складно. По-перше, не вистачає висококваліфікованих фахівців у правоохоронних органах. А по-друге, розслідуванню справ активно протидіють зацікавлені особи. І хоча напряму тиснути на незалежного прокурора неможливо, є безліч непрямих методів, наприклад, скасування судом постанов про порушення кримінальної справи, невзяття судом під варту звинувачуваних тощо. Незважаючи на це, органи прокуратури області навчилися працювати в умовах завуальованого тиску і досягли позитивних результатів у виведенні економіки із “тіні”.

Підготувала Ліна КУЩ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.