Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Повені: експерт про досвід Сполученого Королівства

[16:28 30 июля 2008 года ] [ Бі-Бі-Сі, 29 липня 2008 ]

Підготуватися можна до великої кількості повеней, і заходи можуть бути дуже простими.

Від повеней потерпають чимало країн, і у Британії, зокрема, останніми роками повідомлення про цю стихію ніколи надовго не залишали інформаційні випуски служб новин. Отже, наскільки серйозно британці переймаються проблемою повеней?

Ольга Бетко розмовляла про це з науковим оглядачем Бі-Бі-Сі, який спеціалізується на природніх катастрофах, Роландом Пізом.

— Цікаво, що у Британії ми маємо дуже м'який клімат, тому ми зазвичай не очікуємо повней — так, як скажімо люди в Бангладеш очікують їх щороку. Отже, коли це таки трапляється, то люди надзвичайно здивовані. Так сталося минулого року, наприклад, коли у нас були масштабні повені, тому що рівень опадів був величезний. А коли дощ паде, і паде, і паде, то врешті-решт йому нема куди дітися — лише текти через вулиці міст та домівки людей.

Ви кажете, що британці, як правило, надзвичайно здивовані повенями. Метеорологи теж?

—  Передбачити повені напрочуд важко, тому що це може дуже залежати від того, куди власне паде дощ. Минулого року у Британії трапилося ось що: величезні хмари зібралися над Південним Йоркшіром, і далі не рухалися. Отже, дощ падав впродовж кількох годин у тому самому місці, в тому числі в басейнах кількох річок. І врешті-решт ця вода пішла через такі великі міста, як Донкастер. Так і в горах трапляється — басейн однієї річки і прилеглі райони потерпають, а в сусідньому може нічого і не бути.

Дуже цікавий приклад спостерігався в маленькому селищі Боскасл на південному заході Британії — там лише невеличка річка, мов струмочок, невеличкий басейн тієї річки... Однак так трапилося, що дощова хмара “вибухнула”, можна сказати, якраз над тим місцем, де русло дуже вузьке, туди і пішла вся вода.. І у тому селищі руйнація була величезною. Але якби та хмара зупинилася в іншому місці, за кілька кілометрів — все могло б бути інакше. Отже, синоптики не можуть зоразу точно вказати — де власне впаде той дощ. 
 Чи означає це, що люди просто залежать від милості оцих природніх сил? Що можна зробити, щоб все ж таки уникнути подібних катастроф? Наприклад, якщо є гроші, як у такій заможній країні, як Британія?

— Гроші, у певному сенсі, — то частина проблеми. Справа в тім , що із зростанням населення землі, ми дедалі частіше маємо жити і будувати на землях, де ризик повеней великий. Наприклад, на історичних заплавах. Повені є природніми для річок, і це трапляється з певною регулярністю — раз на 20 чи 30-50 років, і якщо на тих заплавах лише дерева та трава — то це не має значення. Але якщо там збудували місто, то це вже безумовно, має значення.  І, на жаль,  люди не пам'ятають, що ця місцина була вражена повенями 50 років тому, і будують там свої гарні будинки чи заводи.
Минулого року я був в районі Вулхан в Китаї, нижче по течії Янцзи від трьох великих гребель. Історично тисячі років тому ціла ця територія була велетенською заплавою. Однак вони її забудували, висушили озера, збудували стіну вздовз річки, але у 50-ті роки там загинули десятки тисяч людей під час повені на Янцзи. Тому що природнє русло ріки було змінене будівельниками, але природі важко до цього пристосуватися, і за такої ситуації виникають такі жахливі проблеми.

І все ж таки, якщо поєднати обережність, і зважений підхід до природи, з грошима, яких на Заході хоч і не забагато, але все ж таки більше ніж в Україні, — то чи можна тоді підготуватися до повеней? Принаймні попередити катастрофічні наслідки для людей?

—  Підготуватися можна до великої кількості повеней, і заходи можуть бути дуже простими. В усіх британських містах, скажімо, є дренажні системи для дощової води, які мають забирати надлишок води з доріг. Проте що трапилося у деяких місцях минулого року — дренажі були заблоковані, отже, вода затопила вулиці. Звичайне очищення тих дренажів врятувало б ті міста і тих людей. Але оскільки подібних дощів не було десятиліттями, — люди забули про обережність.

Отже, можна зробити багато що. Можна спланувати вулиці таким чином, щоб сприяти відтоку води, можна будинки зводити таким чином, що якщо їх заллє, шкода не буде такою великою. Проте проблема в тому, що якщо, скажімо, у вас, як політика, є кілька нагальних проблем, які треба вирішувати цього року, — припустимо, не вистачає врожаю, ціни на нафту зростають, міжнародне напруження не зменшується, — то ви забуваєте про загрозу повеней, бо інші проблеми перебирають вашу увагу. Гадаю, і в нашому приватному житті це інколи є проблемою, а щодо політиків, то їм важко зосередитися і спрямувати гроші на дренажі у той час, як дощу ще немає.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.