Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Шість гривень за долар?

[15:02 03 декабря 2007 года ] [ Газета 24, 28 листопада 2007 ]

Перевищення імпорту над експортом загрожує обвалом національної валюти.

Зростання зарплат, безліч нових машин і. споруджуваних будинків — усі ці зовнішні ознаки зростаючого добробуту не більше ніж міраж. Насправді економіка країни тяжко хвора. За 16 років незалежності українські компанії навчилися продавати іноземцям переважно напівфабрикати хімічної та металургійної промисловості

Реальний курс гривні за долар — 4,8 грн, ні, 4,5 грн — ще місяць-два тому економісти змагалися в подібних прогнозах. У жовтні навіть така консервативна людина як голова Нацбанку Володимир Стельмах визнав, що гривня недооцінена і її реальний курс може скласти не 5,05, як зараз, а 4,9 грн за долар. Насправді, майбутнє національної валюти може бути зовсім іншим — вона може знецінитися до 6 грн за долар. У сьому провиною зростаючий імпорт. Україні потрібно все більше доларів для зростаючих закупівель закордонних автомобілів, комп'ютерів, устаткування, а також нафти й газу. Якщо в 2006 р. ми закупили за кордоном товарів на 2,9 млрд. доларів більше, ніж продали, то цього року закупимо вже на 5,6 млрд. доларів  більше. Така тенденція називається зростанням негативного сальдо торгового балансу національної економіки. Валюти не вистачає, тому вона буде дорожчати, а гривня — дешевшати.

Досі курс гривні був стабільним, бо в Україну надходило багато валюти — кредити, що їх дедалі більше беруть українські банки й компанії, іноземні вкладення й гроші “заробітчан”. Укупі вони забезпечували такий надлишок пропозиції валюти, що банкіри чимраз упевненіше почали говорити про зміцнення гривні щодо долара. Але цей надлишок поступово розчинятиметься. Потоку грошей з-за кордону буде дедалі важче покривати імпорт, який зростає. В 2006 р. імпорт товарів і послуг перевищив експорт на 3 млрд. доларів. У цьому, за прогнозом Мінекономіки, перевищить на 5,6 млрд. доларів. А в 2008 р. перевищення становитиме вже 7,5 млрд. доларів.

“Це вже показник такий, що гаплик скоро нам буде, якщо нічого не робити”, — говорить радник міністра економіки Сергій Яременко. На його думку, якщо уряд терміново не вживе заходів для обмеження імпорту і створення сприятливіших умов для експорту, то всі ми “скоро залишимося без штанів”. В анонімних коментарях фінансисти кажуть про можливість зниження курсу до шести гривень за долар через рік-півтора.

Подальше збільшення імпорту неминуче через відсталість української економіки. Однак швидко збільшити експорт неможливо — для цього потрібні тривалі й серйозні реформи всієї економіки. Тому фінансисти пропонують простіший вихід. “Потрібно поліпшити умови для експортерів і погіршити для імпортерів. Для цього потрібно девальвувати гривню”, — вважає віце-президент Української кредитно-банківської спілки Борис Соболев.

Якщо Нацбанк цього не зробить, то гривня скоро знеціниться сама. “Насамперед буде девальвація гривні стосовно долара”, — такими будуть наслідки зростання імпорту, переконаний президент Банку НРБ Владислав Кравець.

Урятують націю від зубожіння найпрацьовитіші її представники — ті, хто працює закордоном, гастарбайтери. Виконавчий директор із економічних питань НБУ Ігор Шумило говорить, що за кордоном на постійній основі працюють 2-2,5млн. українців і їхні грошові перекази в Україну становлять кілька мільярдів доларів на рік. Саме їхні гроші можуть переважити чашу ваг  між імпортом та експортом на користь економіки України.

Влад ГОЛЕВІЙ

Леся ВОЙТИЦЬКА

Костянтин КРАВЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.