Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

На рівні найвищих екологічних стандартів

[13:25 18 декабря 2007 года ] [ Зоря (Дніпропетровськ), 13 грудня 2007 ]

У липні 2007 року відбувся пуск в експлуатацію важливого екологічного об'єкта ВАТ “ІнГЗК” — хвостосховища другої черги.

Гірничо-металургійна галузь української промисловості найбільш залежна від глобальних економічних процесів: на зовнішні ринки відправляється до 80% виробленої продукції. Тому українські гірники та металурги змушені вже

сьогодні шукати шляхи підвищення власної конкурентоспроможності, об'єднуватись, удосконалювати управління компаніями, приводити всі сфери своєї діяльності у відповідність з передовими світовими стандартами.

Один з найкращих

Вдалим прикладом розвитку конкурентоспроможного підприємства може слугувати досвід Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату (ВАТ “ІнГЗК”, м. Кривий Ріг). Цей промисловий гігант виробляє третину всього українського залізорудного концентрату(близько 14 мільйонів тонн на рік) і єдиний в галузі працює на рівні проектних можливостей. При цьому близько 95% усього виробленого концентрату постачається вітчизняним металургійним підприємствам. Це пряма підтримка галузі та економіки України.

При цьому на Інгулецькому ГЗК проводиться велика робота з підвищення якості продукції до найкращих світових стандартів якості. Так, після введення в експлуатацію першої дільниці магнітно-флотаційного доведення концентрату виробничою потужністю 3 мільйони тонн на рік, вміст заліза в концентраті досяг 68—69%. Сьогодні отримано дозвіл на будівництво та ведуться роботи по створенню другої дільниці магнітно-флотаційного доведення концентрату, що збільшить виробництво високоякісної продукції до 7 мільйонів тонн на рік.

Система менеджменту комбінату отримала визнання не тільки на вітчизняних конкурсах якості продукції, а й була гідно оцінена авторитетною технаглядною компанією Bureau Veritas Quality International. Підтвердженням високого визнання слугує сертифікат відповідності міжнародному стандарту якості ISO 9001:2000.

Менеджмент Інгулецького ГЗК виявляє особливо суворе та безкомпромісне ставлення до виконання заходів щодо дотримання працівниками комбінату правил промислової безпеки та підвищення дисципліни праці при проведенні всіх видів робіт. Це відображається у систематичному підвищенні існуючого рівня охорони праці, профілактиці випадків виробничого травматизму, професійних захворювань, аварій та пожеж на підприємстві. Система менеджменту охорони праці з 2005 року сертифікована на відповідність міжнародному стандарту OHSAS 18001:1999. Адже немає нічого ціннішого за життя та здоров'я кожного працівника комбінату!

Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат є одним із найбільших джерел соціальної підтримки для Дніпропетровської області та Кривбасу в цілому. В минулому році сума загальних надходжень до бюджету склала 198 мільйонів гривень, у місцевий — 40 мільйонів гривень.

Зараз на підприємстві працюють близько 11,5 тисячі осіб, для яких розроблена ефективна система соціальних пільг та гарантій. Для працівників впроваджено медичне страхування, сплачується винагорода за відсутність боргів перед ЖКГ і допомога при народженні дитини. Це лише мала частка соціального пакета, що пропонують трудящим акціонери та дирекція підприємства: до нього також входять відпочинок у пансіонатах та будинках відпочинку країни, можливість займатися спортом в Палаці спорту, різноманітні подарунки та премії, а також багато іншого. При цьому Інгулецький ГЗК протягом останніх років є лідером гірничо-металургійного комплексу країни за рівнем заробітної плати.

Відповідальність перед суспільством і природою

Разом зі збільшенням обсягів виробництва, підвищенням якості продукції та зменшенням витрат, пріоритетним завданням для ВАТ “Інгулецький ГЗК” є екологічна безпека.

Адже Криворізький басейн, де залізну руду видобувають більше 125 років, з двадцятого століття є найбільшим в Україні місцем концентрації потужних гірничо-металургійних підприємств. Проблеми техногенного впливу промисловості на навколишнє середовище потрібно вирішувати вже сьогодні, й вирішити їх може тільки партнерство. Держава має разом з підприємствами в тісному партнерстві реалізовувати екологічні програми та заходи. Мінімізація та виключення існуючого шкідливого впливу на оточуюче середовище є сферою безпосередньої відповідальності промислових підприємств. Це загальносвітова практика, що може бути застосована й до української дійсності, що доводить своїм прикладом Інгулецький ГЗК.

. — Має бути екологічна відповідальність бізнесу, — впевнений народний депутат України, почесний директор Гірничорудного дивізіону ТОВ “Метінвест Холдинг” Олександр Вілкул. — Відповідальність, що виявлйється у виробничій діяльності, спрямованій на зниження викидів у довкілля, впровадженні екологічно чистих ефективних технологій, оновленні устаткування, сертифікації підприємств за міжнародними екологічними стандартами.

Інгулецький ГЗК сертифікував свою систему менеджменту на відповідність до міжнародного стандарту Bureau Veritas ISO 14001:2004 в квітні 2005 року. З того часу екологічна політика підприємства безперервно удосконалюється, адже йдеться не тільки про зниження впливу екологічних аспектів виробництва на навколишнє природне середовище, а й про пр'яму турботу про здоров'я трудящих.

Одним із найпріоритетніших напрямів природоохоронної діяльності Інгулецького ГЗК є відмова від практики використання шкідливих для здоров'я троти-ловмісних вибухових речовин. Успішне вирішення даного питання стало можливим завдяки використанню емульсійної вибухівки нового покоління “Україніт”.

“Україніт” було розроблено вченими Національного гірничого інституту та Українського державного хіміко-технологічного університету при безпосередній підтримці акціонерів, адміністрації та фахівців ВАТ “ІнГЗК”. При цьому творці вибухівки орієнтувалися на специфіку вибухових робіт у кар'єрах Криворізького басейну, де відбувається левова частка всіх вибухових робіт країни. А”патріотичну” назву нова вибухівка дістала ще й тому, що всі її компоненти, обладнання та технології є вітчизняними. Це цілком національний продукт.

Результати випробування нової вибухівки в кар'єрі ВАТ “ІнГЗК” були досить вдалими. Тому з 2001 року комбінат почав використовувати “Україніт” при проведенні вибухових робіт, постійно збільшуючи обсяги.

Згідно з прийнятою Дніпропетровською облдержадміністрацією “Цільовою регіональною комплексною програмою переходу гірничо-збагачувальних комбінатів на безтротилові, екологічно чисті вибухові речовини”, 20 січня 2003 року в Інгулецькому ГЗК було введено в експлуатацію єдиний в Україні комплекс з виробництва емульсійної вибухівки “Україніт”.

Сьогодні на комбінаті використовується вдосконалена емульсійна безтротилова вибухівка “Україніт-ПП” (підвищеної потужності), що дозволило отримати у важких гірничо-геологічних умовах якісне подрібнення гірничої маси. З початку 2006 року вибухові роботи в кар'єрі ВАТ “ІнГЗК” здійснюються з використанням вибухової речовини “Україніт-ПП-2”.

У 2007 році частка використання “Україніту” в загальній кількості вибухівки на Інгулецькому ГЗК перевищила 95%. Усього ж. у кар'єрах Інгулецького, Південного, Центрального та Новокриворізького (зараз ГЗК ВАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг”) ГЗК було підірвано понад 70 тисяч тонн “Україніту”.

Причинами успіху нової вітчизняної вибухівки стало те, що вона здатна руйнувати породи будь-якої міцності навіть за умов обводнення. А це дуже актуально для вітчизняних підприємств. Адже для Інгулецького ГЗК, наприклад, характерна наявність порід, які важко піддаються вибухівці (V—VI категорія), та підвищеної міцності (16-20 за шкалою професора Протод'яконова), мають місце тектонічні порушення та велика проточність води. “Україніт” же за працездатністю кращий за троти-ловмісні вибухові речовини. До того ж ця вибухівка відрізняється від аналогів значно меншою вартістю, що має значення для підприємств, які розвиваються.

Але головна перевага “Україніту” полягає в його безпечності. Рецептура “Україніту-ПП” збалансована таким чином, що у продуктах вибуху міститься мінімальна кількість шкідливих газів. При хімічних реакціях в зоні вибуху широко використовується ефект взаємної нейтралізації продуктів розпаду. Заміри повітря на межі, санітарно-захисної зони комбінату, що проводили фахівці лабораторії з охорони навколишнього природного середовища та НІІБТГ під час проведення вибухових робіт, продемонстрували суттєве зменшення загазованості за СО та NO. Під час вибуху в продуктах реакції присутній лише вуглекислий газ, пара води та вільний азот. Наявність води в хмарі вибуху зв'язує не тільки частки пилу, а й гази, що забезпечує режим швидкого осадження хмари протягом 5— 7 хвилин без виходу її за межі кар'єру.

Під часу вибуху “Україніту” в атмосферу викидається на 22% менше токсичних газів порівняно зі штатними вибуховими речовинами, а вміст нітратів у пластових водах кар'єру Інгулецького ГЗК знизився в 1,8 раза.

У “Висновках щодо екологічної безпечності емульсійної вибухової речовини “Україніт” Інституту проблем природокористування та екології НАН України вказується: “Україніт” з усіх вибухових речовин, що використовуються в Україні, є найбільш екологічно безпечним”.

У липні 2007 року відбувся пуск в експлуатацію важливого екологічного об'єкта ВАТ “ІнГЗК” — хвостосховища другої черги. Реалізація цього проекту дає можливість комбінату вирішити проблему складування відходів збагачення без додаткового відведення земель на найближчі 20 років. Будівництво нового хвостосховища увійшло до обсягу робіт з реконструкції хвостового господарства та оборотного водопостачання, і спрямовано на підтримку виробничої потужності ВАТ “ІнГЗК”.

Розроблено та впроваджується комплекс заходів з перешкоджання пилоутворення поверхні хвостосховища, що передбачає максимальне покриття водою поверхні хвостосховища, постійне утримання карт у вологому стані, намив карт з найбільш великих фракцій хвостів за рахунок розосереджених випусків пульповодів.

Будівництво хвостосховища велося з 2001 року та включало в себе підготовку території будівництва (винос інженерних комунікацій, зняття гранта і т. д.), утворення первісної дамби та дренажної системи, водозабірних споруд першого ярусу та водоводів освітленої води, напірних пульповодів, перевантажувальних майданчиків з під'їзними шляхами, освітлення, контрольно-вимірювальної апаратури та інше.

Вартість реалізації проекту склала 187,033 мільйона гривень без ПДВ.

За ініціативою акціонерів та адміністрації підприємства і при допомозі вчених на відпрацьованих землях комбінату було створено ландшафтний заказник місцевого значення “Візирка”, площа якого складає 121,1 га. Заказник є чудовим прикладом самовідновлення природи, перетворення землі з “місячного ландшафту” на рекреаційну зону, в якій мешкають сотні різноманітних представників фауни від найпростіших організмів до фазанів.

Таким чином, Інгулецький ГЗК є прикладом успішного підприємства, що розвивається в повній відповідності з сучасними світовими стандартами не тільки виробництва, а й охорони навколишнього природного середовища.

Андрій МИХЕЙЧЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.