Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Олександр Гардецький : “Робота правоохоронних та контролюючих органів Київщини є ще неадекватною тому шабашу, що відбувається тут із землею”

[14:55 27 марта 2008 года ] [ Голос України, №59, 27 березня 2008 ]

Ці слова, винесені у заголовок, сказав нещодавно призначений прокурор Київської області О. Гардецький на засіданні розширеної колегії прокуратури.

На ньому розглядалися питання прокурорського нагляду за дотриманням земельного законодавства та прав громадян у сфері земельних відносин.

Лише кілька прикладів на підтвердження шабашу

Рішенням Білоцерківської міської ради було надано дозвіл на збирання матеріалів попереднього погодження місця розташування об’єктів на вільних земельних ділянках ТОВ “Кайтерингова компанія Гранд Люкс” під будівництво багатопрофільного спортивно-розважального і торговельного центру за рахунок земель, наданих у постійне користування Білоцерківському державному аграрному університету, площею 8,24 га. Однак прокурорська перевірка встановила, що вказану земельну ділянку до міської ради не передавали і в межі міста не включали.

Великоолександрівська і Горнойстайпільська сільські ради надали дозволи на розроблення технічної документації із землеустрою, відведення у приватну власність та ведення особистого селянського господарства земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів.

А Глевахівська селищна рада своїм рішенням припинила право користування земельною ділянкою ДП “Дослідне сільськогосподарське виробництво” Інституту фізіології рослин та генетики НАН України площею 972,21 га, яка належала підприємству відповідно до державного акта на право постійного користування цією землею.

Один із сільських голів Вишгородського району, проти якого порушено кримінальну справу, одноосібно, без сесії сільської ради, уклав від її імені із суб’єктом господарювання договір оренди земельної ділянки площею 55,3 га, грошова оцінка якої — 335,8 тис. грн. Аналогічні самоуправства сільських голів мали місце і в інших районах області.

Нині під вартою перебувають чотири депутати Клавдієве-Тарасівської селищної ради за фактом одержання ними хабара від громадянина м. Києва у розмірі 500 тис. грн. за прийняття та видавання йому рішень селищної ради про передання в приватну власність шести громадянам земельних ділянок загальною площею 0,9 гектара.

Службові особи СТ “Родзинка” внесли 120 сторонніх осіб у списки членів товариства і разом з іншими установчими документами подали їх до Броварської райдержадміністрації з метою отримання в оренду з подальшою приватизацією земельної ділянки площею 19,5 га, грошова оцінка якої — 115 тис. гривень.

Макарівська районна держадміністрація ухвалила рішення про надання у приватну власність 12 підставним фізичним особам земельних ділянок загальною площею 23,99 га вартістю 336 тис. грн., що стало підставою для оформлення проектів землеустрою та в подальшому — права власності на земельні ділянки, які перебували в постійному користуванні фермерського господарства “Червоне”.

Один із керівників ТОВ “Земельно-кадастровий офіс” якимось чином отримав в Обухівському районному відділі земельних ресурсів 124 чисті бланки державних актів на право приватної власності на землю. Потім заповнив їх, внісши неправдиві відомості про те, що згідно з рішенням Підгірцівської сільради власникам актів виділені ділянки площею 0,25 га кожному на території ради для будівництва та обслуговування житлових будинків. Проте сесія сільської ради такого рішення не приймала.

ТОВ “РТЦ Ірпінь” самочинно, без затвердженої в установленому порядку проектної документації та дозволу інспекції розпочало будівництво торгового центру в м. Буча. Після припису прокурора Ірпеня товариство сплатило штраф у сумі 528,42 тис. гривень.

Проте це не єдине місце самовільної забудови у межах цього й інших міст і сіл Київщини.

На рахунку прокуратури — чимало заходів впливу

У своїй доповіді прокурор області зазначив, що за результатами наглядових перевірок у сфері дотримання земельного законодавства органами прокуратури упродовж 2007 року порушено 17 кримінальних справ, внесено 89 приписів та подань, відшкодовано 808 тис. грн., у тому числі до бюджету — 738 тис. грн. До відповідальності притягнуто 38 посадових осіб, задоволено 258 протестів, поданих на незаконні рішення про розпорядження землею.

У січні-березні нинішнього року органами прокуратури області порушено 14 кримінальних справ, на незаконні рішення та дії органів державної влади та місцевого самоврядування, державного контролю подано 228 протестів, внесено 66 приписів та подань, за атами прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 57 осіб та відшкодовано 1 млн. 200 тис. гривень.

Протягом 2007 та з початку цього років прокурори заявили більше 100 позовів в інтересах громадян у сфері земельних відносин та 170 — в інтересах держави. Судами задоволено позовів на суму близько 12 млн. гривень.

За необґрунтовано відхиленими протестами органи прокуратури області торік пред’явили 41 позов, з яких судами задоволено 23, незаконні рішення скасовано, інші позови перебувають на розгляді. З початку нинішнього року пред’явлено 8 позовів такої категорії, які перебувають на розгляді, складено 17 протоколів про корупційні дії та інші правопорушення, пов’язані з корупцією.

Єфективної протидії порушенням не відбулося

Незважаючи на вжиті наглядові заходи, наголошувалося на колегії, домогтися істотного підвищення ефективності протидії порушенням законів у сфері дотримання земельного законодавства та прав громадян у сфері земельних відносин не вдалося. Позначається відсутність скоординованої роботи правоохоронних та контролюючих органів, а інколи і внаслідок скоєння злочинів особами, які повинні виявляти та усувати порушення.

У сфері землекористування найпоширенішим і масовим явищем є прийняття незаконних рішень про виділення земель, надання земельних ділянок у розмірах, що перевищують встановлені законом норми, самовільний захват земельних ділянок. А ще — псування, нещадна експлуатація та невідновлення їхньої родючості, несплата орендних платежів, самовільний захват земельних ділянок Водного фонду, незаконне надання їх у користування, вилучення земель Лісового фонду.

Порушується порядок надання земельних ділянок у користування та власність, зокрема за відсутності проектів землеустрою, технічної документації, визначення розмірів цих земель (Києво-Святошинський, Бородянський, Бориспільський, Іванківський райони), внаслідок чого зростає кількість незаконних рішень органів місцевого самоврядування та розпоряджень органів влади про надання у власність та користування земельних ділянок, змінення цільового призначення земель. Залишаються не винесеними в натуру прибережні захисні смуги річок і водойм. Безвідповідальність органів контролю та влади, зловживання службових осіб сприяють створенню тіньового ринку землі.

Утім, управління з контролю за використанням і охороною земель у м. Києві та Київській області своєчасно не реагує на порушення земельного законодавства. Попри розповсюдженість фактів самовільного захоплення земельних ділянок, надання значних площ єдиним масивом на підставних осіб. Управління не надає правової оцінки законності відведення та використання таких земель.

Зазначалося, що спеціально уповноважені органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів в тому числі і Державного земельного кадастру неналежним чином реалізовують надані їм повноваження.

Будинки зводять навіть на газопроводах

Нині на території Київської області налічується близько 310 будинків та споруд в охоронних зонах газопроводів, магістралей та електричних мереж. Однак органи з питань містобудування та архітектури, а також Державного архітектурного-будівельного контролю не реагують на грубі порушення чинного законодавства, не вирішують питання про притягнення винних до встановленої законом відповідальності.

Контролюючі органи фактично не реагують на факти використання земельних ділянок не за цільовим призначенням та зняття родючого шару грунту, зокрема на території таких районів: Васильківського — 1332 га, Києво-Святошинського — 36,2 га, Макарівського —6,5 га, Сквирського — 6,7 га.

Державна екологічна інспекція та Управління з контролю за використанням та охороною земель в м. Києві та Київській області до органів прокуратури в основному надсилають матеріали про дріб’язкові порушення, чим створюють видимість ефективності роботи.

Поза увагою органів державного контролю залишається і незаконне проведення гідронамивів.

Проекти землеустрою із зміни цільового призначення земельних ділянок Лісового фонду на території Макарівського та Києво-Святошинського районів отримали позитивні висновки держземекспертизи, чому сприяє Київське обласне головне управління земельних ресурсів, погоджуючи такі проекти землеустрою.

На території області лише із земель державних лісогосподарських підприємств Київського обласного управління лісового та мисливського господарства упродовж 2005—2007 років вилучено 935,1 га земель Лісового фонду. За результатами прокурорських перевірок попереджено вибуття незаконно вилучених земель лісогосподарського призначення загальною площею близько 320 гектарів.

Зазначалося, що на Київщині мають місце факти порушень вимог законодавства під час розпорядження землями Водного фонду. Проте обласне управління охорони навколишнього природного середовища не лише не протидіє таким порушенням, а й сприяє їм —шляхом видання незаконних висновків про погодження відведення земельних ділянок на землях Водного фонду.

Звертаючись до усіх присутніх на колегії представників влади та органів контролю, Олександр Гардецький зазначив, що прокуратура очікує від них насамперед ініціативної роботи, якісних матеріалів перевірок та принципової позиції стосовно правопорушників, що дасть можливість спільними зусиллями подолати проблемні питання в сфері земельних правовідносин.

До наведення порядку долучиться Генпрокуратура

У своєму виступі на колегії заступник Генерального прокурора України Тетяна Корнякова зазначила, що ситуація в Київській області зі знищенням лісів набула небачених масштабів. Самозахват земель теж набув загрозливих розмірів — близько 2000 гектарів. Вона наголошувала також на проблемах, що існують у проведенні меж між селами, відсутності кадастрової документації.

Заступник Генерального прокурора України висловила стурбованість неналежним здійсненням контролю в охоронних зонах електромереж, газових магістралей, недотриманням законодавства в Чорнобильській зоні відчуження. За словами Тетяни Корнякової, у зв’язку з ситуацією, що склалася з недотриманням земельного законодавства в області, Генеральна прокуратура на найближчій колегії ініціюватиме звільнення керівників контролюючих органів, які вчинили порушення у цій сфері.

Свою стурбованість щодо кадрової політики у призначенні керівників контролюючих органів, загрозливої ситуації зі знищенням лісів, порушень земельного законодавства висловила і голова Київської облдержадміністрації Віра Ульянченко.

Колегія ухвалила

Колегія зазначила: стан дотримання законодавства у сфері земельних відносин органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та спеціально уповноваженими органами державного контролю не повною мірою відповідає ситуації, що склалася в цій сфері, а наглядова діяльність прокурорів потребує активізації.

Взявши до відома пояснення представників контролюючих органів, колегія зажадала від них вжиття додаткових заходів, спрямованих на забезпечення земельного законодавства та прав громадян у сфері земельних відносин.

Міжміськрайпрокурорам вказано на істотні прорахунки в організації прокурорського нагляду за дотриманням земельного законодавства та прав громадян у сфері земельних відносин. Керівництво прокуратури області зобов’язано забезпечити належний нагляд за дотриманням земельного законодавства та прав громадян у сфері земельних відносин, невідкладно вжити заходів з виявлення та усунення таких порушень, притягнення винних посадових осіб до відповідальності і прийняття остаточних процесуальних рішень у порушених кримінальних справах вказаної категорії.

Яків ГАЛЬЧЕНКО

Юрій ЛІСНИЧИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.