Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

І навіщо ми цей газ спалили?

[13:43 09 февраля 2010 года ] [ Україна молода, №24, 9 февраля 2010 ]

Структура, підконтрольна Дмитру Фірташу та російському “Газпрому”, може через суд виграти в України 6 млрд. доларів

Майбутнього Прем’єр—міністра — хто б ним не став — у перші дні на цьому посту чекає дуже прикра несподіванка. Австрійська компанія “Централгаз”, засновником якої є відомий бізнесмен Дмитро Фірташ, повідомила про свої наміри подати до Стокгольмського арбітражу позов на “Нафтогаз України” та змусити НАК повернути спірні 11 млрд. кубометрів природного газу. За твердженнями експертів, компанія має дуже хороші шанси виграти цей процес.

Проблема виникла торік, коли Прем’єр—міністр Юлія Тимошенко домовилася з Володимиром Путіним про ліквідацію посередника “РосУкрЕнерго”, що відповідав за постачання до України російського газу. Повернувшись із Москви в ейфоричному настрої, Юлія Володимирівна, всупереч порадам своїх радників так не чинити, наказала вилучити “росукренергівський” газ, що зберігався у належних державі підземних сховищах, та просто—на—просто вважати його своїм.

Газ тоді розмитнили, а “РосУкрЕнерго” подала до арбітражу. Рішення мало бути ухвалене до літа 2010 року. Чергове нагадування про це викликало дуже нервову реакцію у посадовців “Нафтогазу”. Перший заступник голови правління НАКу Ігор Діденко заявив, що “Централгаз” хоче “незаконно відібрати 11 млрд. кубів газу”.

“Коли операція із вилучення газу тільки планувалася, було очевидно, що вона таїть у собі величезні ризики: є “нечистою” у правовому сенсі. Ймовірність, що суд буде програно, — дуже велика, — пояснив  незалежний експерт у сфері енергетики Олександр Нарбут. — Україна може позбутися або газу, або грошей за нього, хоча не можна виключати варіант, що ми втратимо й одне, і друге”. Експерти повідомили суму: 11 млд. кубометрів палива за середньоєвропейськими цінами 2010 року обійдуться бюджету у 3,5 млрд. доларів.

Але і це ще не все. Раніше “РосУкрЕнерго” подав до Стокгольма ще два позови: про стягнення пені та штрафів за несвоєчасну оплату за газ в 2006—2008 роках, а також відмову “Нафтогазу” в 2009 році підняти з приналежних йому підземних газосховищ газ компанії на 2 млрд. доларів. Якщо Україна програє і ці процеси, то від нас вимагатимуть близько 6 млрд. доларів. Домовитися з бізнесменами про мирову угоду сьогодні в Україні нікому: уряд Тимошенко “доживає” останні тижні, а коли сформується новий — невідомо.

Утім деякі аналітики вважають появу позову саме зараз — напередодні виборів — аж ніяк не звичайним збігом, а натяком переможцю президентських перегонів. Оскільки власниками “РосУкрЕнерго” є російський “Газпром” та громадяни України Дмитро Фірташ та Іван Фурсин, цілком можливо, що Кремль таким чином “м’яко” натякає наступному Президенту України: будете намагатися змінити газовий контракт — змусимо заплатити круглу суму. Як відомо, перед виборами кандидат на посаду Президента Віктор Янукович заявив, що ініціюватиме перегляд газового контракту.

Юрій ПАТИКІВСЬКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.