Президент Володимир Зеленський повернув Верховній Раді законопроєкт, який передбачав повернення обовʼязкового декларування для чиновників у закритому від громадськості форматі. Наступного тижня нардепи матимуть другу спробу поновити публічний доступ до декларацій. Які варіанти можливі та чи декларуватимуть майно військовослужбовці та декларанти з тимчасово окупованих територій?
“Реєстр (декларацій, — Forbes) потрібно відкривати. З цією правкою закон має бути проголосований і бажано швидко”, — сказав президент Володимир Зеленський під час свого короткого відеозвернення вранці 12 вересня.
Вето президента щодо закону №9534, який повертав обовʼязкове декларування, але на рік обмежував доступ громадськості до декларацій чиновників, уже надійшло до Верховної Ради (ВР), йдеться у повідомленні у соцмережах Зеленського.
Парламент розгляне законопроєкт з урахуванням зауважень президента вже на початку наступного тижня, кажуть два нардепи з антикорупційного комітету.
Який вигляд матиме оновлений закон та які у нього шанси?
Чому Зеленський ветував закон про закриті декларації та що пропонує натомість
Петиція на сайті президента з вимогою накласти вето на закон №9534, за лічені години набрала необхідні для розгляду 25 000 голосів. Зараз її підтримали майже 84 000 осіб. “Логічно, що президент не хотів брати цей негатив на себе”, — каже нардеп з президентської партії на правах анонімності. Він попросив не вкзаувати його імені у цій статті, оскільки не уповноважений офіційно коментувати рішення Зеленського.
Президент пропонує кілька правок до закону. Головна — Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) забезпечує відкритий цілодобовий доступ до реєстру. Виняток — декларації не мають подавати такі субʼєкти декларування, як військовослужбовці, особи, які перебувають у полоні чи на тимчасово окупованих територіях, а також члени їхніх сімей, пояснює заступник голови антикорупційного комітету Ярослав Юрчишин.
Такої позиції притримується й НАЗК. “Лише в окупованих Маріуполі, Бердянську, Генічеську, Мелітополі зареєстровано понад 17 000 декларантів (без врахування членів їхніх сімей)”, — зазначається у релізі агентства.
Посадовці, які проходять службу у ЗСУ, можуть не подавати декларації, дані за минулі роки мають бути закриті, вказано у проєкті закону від Зеленського.
Напередодні очільник НАЗК Олександр Новіков попереджав, що це може створити труднощі. “Закриття цієї інформації (в ручному режимі, — Forbes) могло б зайняти від пів року до року роботи не лише у спеціалістів НАЗК, а й в ІТ-департаменту Міноборони”, — казав він на початку вересня.
У Верховній Раді впевнені, що це можна зробити значно швидше. “НАЗК не потрібно буде збирати ці дані, держоргани мають передати їм готовий перелік осіб, навпроти прізвищ яких просто потрібно поставити галочки”, — запевняє нардеп Юрчишин.
Виключення не стосується членів військово-лікарських комісій і голів територіальних центрів комплектування, які зобовʼязані будуть подавати декларації.
Коли декларування відновиться
“Впевнена, що закон (щодо публічного доступу до реєстру декларацій, — Forbes) проголосують”, — каже голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна.
З цим погоджується і Юрчишин. “Переконаний що до кінця місяця ми вже матимемо не лише прийнятий, а й підписаний президентом закон”, — запевняє він.
Внести “шкідливі правки” до закону також не вдасться, каже Радіна. “Процедура вето вже не передбачає інших змін, — пояснює вона. — Парламент може або погодитися або не погодитися з пропозицією президента”.
Щоб подолати вето президента, парламенту потрібно зібрати не менш ніж 300 голосів депутатів, уточнює Юрчишин. Він сумнівається в такій можливості.
Ще один важливий фактор, який, ймовірно, не дасть парламентарям зволікати з розгляданням закону — відкриття реєстру є одним з зобовʼязань України за домовленостями з Міжнародним валютним фондом. Згідно меморандуму з МВФ, декларування мало б відновитися ще до кінця липня.
Згідно з законом, зараз держпосадовці мають подати декларації одразу за два роки (2021-й та 2022-й). У квітні 2024 року почнеться подача декларацій за 2023-й. Відкрити реєстр НАЗК має у двомісячний термін з моменту вступу закону у силу.
Іра КРИЦЬКА
Что скажете, Аноним?
18:30 22 ноября
18:20 22 ноября
18:10 22 ноября
17:20 22 ноября
17:00 22 ноября
16:40 22 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.