Не раз йдеш лісовою стежкою і помічаєш купи сміття, пластикові пляшки, недоїдки, папери, розкидані відпочивальниками. Мовляв, прибирати — це вже не наша турбота. Але чи корисно для здоров’я прогулюватися поблизу таких звалищ? Чи безпечно? Кореспондент “Високого Замку” запитала про це у заступника головного державного санітарного лікаря Львівської області Олега Когута.
— Люди запасаються на відпочинок продуктами і напоями, — розповідає Олег Миколайович, — беруть все це з собою “на природу” і залишають просто на тому місці, де відпочивали. Зрозуміло, що це створює велику проблему. “Сліди” відпочинку залишаються під кущами і деревами, у ямах чи на траві... Купи одноразового посуду, пляшок, серветок, недоїдків, пакетів. Але чи знаєте ви, що пластикові та скляні речі протягом багатьох років не розкладаються і тому становлять велику небезпеку для довкілля. Все залежить, безумовно, від культури людей: хтось розуміє, що все треба скласти у пакет і віднести до найближчого смітника, іншим — байдуже. Місць організованого і неорганізованого відпочинку на Львівщині не так вже й багато. З водоймами ситуація ще гірша, бо ми — на Європейському вододілі, тому великих річок та озер немає. Проте не цінуємо і того, що є. Місця, де побували горе-відпочивальники, буквально перетворюються у звалища сміття. Тому й згадуємо “незлим тихим словом” тих, хто вже тут побував, приїхавши до лісу і заставши на улюбленому місці відпочинку “сліди” попередників.
- Наскільки це безпечно для здоров’я?
— На таких смітниках розмножуються різноманітні хвороботворні бактерії та віруси, збудники паразитарних хвороб, які можуть викликати захворювання на сальмонельоз, дизентерію, гепатит А й інші кишкові інфекції. Ці хвороби особливо небезпечні для дітей, оскільки опірність до хвороб у дитячих організмів невисока, та й захворювання може перебігати у важкій формі. У забруднених місцях активно розмножуються мухи, які переносять збудників інфекцій. Залишки їжі принаджують мишовидних гризунів, бездомних собак, котів. Мало того, що тварини можуть покусати, то ще й через хворих тварин та їх випорожнення можуть передаватися багато хвороботворних бактерій та паразитів.
- Що ви порадите? Не їхати з дітьми на природу?
— Зовсім ні. Усіх цих небезпек можна уникнути, якщо дбати про себе, оточуючих і природу. Фінансових затрат це не потребує. Лише — елементарної культури. Місця відпочинку не є безгосподарними — вони належать приватним особам чи структурам, районним чи міським органам виконавчої влади, сільським радам. Тому нагляд за їх санітарним станом, благоустроєм та очисткою повинен обов’язково бути на контролі у власників. До основних вимог щодо утримання місць відпочинку належать викошування трави, розчищення чагарників, встановлення та регулярне очищення сміттєзбірників, обладнання туалетів, регулярне очищення території від сміття. Якщо господарі стежать за цим — то можна припускати, що ми таки живемо у цивілізованій країні, у центрі Європи. Проте багато залежить і від нас самих — відпочивальників, туристів, від нашої культури. Щоб не говорили, що “дикий” відпочинок здобув таку назву тому, що відпочивають... дикуни.
Ірина КУШИНСЬКА
Что скажете, Аноним?
[22:06 17 декабря]
[20:36 17 декабря]
[07:00 17 декабря]
19:30 17 декабря
19:20 17 декабря
19:10 17 декабря
19:00 17 декабря
18:50 17 декабря
18:40 17 декабря
18:30 17 декабря
18:00 17 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.