Рейтинг склали незалежні експерти трьох держав у рамках проекту “Як позбутися пострадянськості?”, який втілює український Інститут світової політики.
Експерти проекту як критерії брали: використання влади для власного збагачення і свого фінансово-промислового клану; підміну верховенства права правом телефонним та договірними відносинами; нетолерантність у всіх її можливих проявах; прагнення “переробити” державні, інформаційні та громадські інституції “під себе” тощо.
“За пострадянськості у політиці та суспільстві будь-які розмови на тему європейської інтеграції, європейських цінностей, зближення України з ЄС є певною мірою абстрактними, якщо не викорінити ті цінності і практики, які побутують у пострадянському суспільстві та політикумі”, — зазначила ініціатор проекту, директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук.
Очільники рейтингу
В українському рейтингу “пострадянськості” лідирує чинний Президент Віктор Янукович та представники його команди: у першій п’ятірці — прем’єр-міністр Микола Азаров, міністр освіти Дмитро Табачник, народний депутат України — “регіонал” Сергій Ківалов. В кінці п’ятірки — екс-Президент Віктор Ющенко.
Як зазначив координатор проекту Сергій Солодкий, найменш пострадянським політиком експерти вважають лідера “Громадянської платформи”, колишнього міністра оборони Анатолія Гриценка. Інші лідери опозиції — Юлія Тимошенко, Арсеній Яценюк, Віталій Кличко — займають місця у третій десятці рейтингу.
Однією з ознак про- та пострадянськості українських політиків експерти назвали їхнє тяжіння до тоталітарних методів управління держави. Як зауважив з цього приводу соціолог Євген Головаха, демократична риторика нерідко прикриває авторитаризм. Експерт не має ілюзій і щодо перспективи європейської інтеграції України за чинної влади.
“Наші владні політики визначають на словах свою інтеграцію як європейську. Але насправді у країні все більше ознак того, що до цього курсу з певною зневагою ставляться”, — зауважує соціолог.
Пострадянськість у Грузії та Молдові
На відміну від України, у Молдові та Грузії у списку політиків, що не позбулися старих догм, лідирують нинішні опозиціонери. Як пояснюють оглядачі, у Тбілісі та Кишиневі чинна влада не лише проголосила, а й проводить антитоталітарну, проєвропейську політику.
Відтоді, як ми говорили про цей проект, про рейтинги, було зрозуміло, що у Молдові найбільш про- і пострадянським політиком наші експерти оберуть екс-Президента Вороніна”, — сказав Радіо Свобода молдовський політолог Леонід Літра.
За словами експерта, Воронін уособлює радянську ідеологію як лідер Комуністичної партії, та пострадянські методи управління як державний діяч. Люди, які займалися політикою з радянських часів, прогнозовано очолили рейтинги і в Грузії, зазначив Літра.
Грузинський рейтинг експерти назвали “політичним бенефісом опозиційних сил” Грузії — саме останніх визнали найбільш відповідними до перерахованих раніше критеріїв тбіліські політологи та соціологи.
Наступний етап здійснення проекту — віднайти механізми, щоб позбутися пострадянськості і долучити народи колишніх радянських республік до демократичного світу, кажуть експерти Інституту світової політики.
Богдана КОСТЮК
Что скажете, Аноним?
[11:49 15 января]
[10:40 15 января]
[07:00 15 января]
15:40 15 января
15:30 15 января
14:00 15 января
13:30 15 января
13:20 15 января
13:10 15 января
13:00 15 января
12:30 15 января
12:20 15 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.