Про це йдеться в розслідуванні Надії Бурдєй “Місце збагачення” для програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.
У 2012-2013 роках Державна служба геології та надр України передала вугільні пласти державних шахт — Шахтоуправління “Південнодонбаське №1”, шахта “1-3 Новогродівська”, шахта “Росія” (нині “Котляревьска”) і “Вугільна компанія “Краснолиманська” — приватним компаніям з однойменними назвами.
Дозволи на користування надрами приватні фірми отримали без аукціону: викупили геологічну інформацію про запаси вугілля і це їм “зарахували” як розробку нового родовища. Приватним фірмам віддали в тому числі ті пласти вугілля, на яких шахтарі держшахт вже вели роботи.
“Ми в 2011 році добували мільйон тон. На цих пластах, якби не знижували темп, так би і добував наш колектив і це був відчутний приріст… Три тисячі (працівників — ред.) підвисли у повітрі”, — розповідає голова незалежної профспілки гірників шахти “1-3 Новогродівська” Сергій Павлов.
Лише у 2016 році Нацполіція відкриває кримінальне провадження щодо передачі вугільних надр компаніям з орбіти Олександра Януковича.
Однак після цього компанії змінюють власників. Водночас, попри можливість відкликати в них спецдозволи, Держгеонадра цього не роблять і дозволяють фірмам продовжити роботи. Далі подовження права компаній на користування пластами закріпляють суди.
Новим власником компаній, з правом на пласти шахт “Котляревська” та “1-3 Новогродівська” стали мешканці Донецької області: Олександр Коваленко, Юрій Корнєєв та Тамара Задоя.
Вони — наймані працівники на державних вугільних шахтах, ніколи не були власниками бізнесу. Корнєєв працював заступником директора ДП “Вугільна Компанія Краснолиманська”, Задоя — бухгалтеркою ДП “Мирноградвугілля”.
Водночас гірники шахт, які втратили пласти, реальним власником компаній називають бізнесмена Віталія Кропачова.
“Кропачов каже: “Та не хвилюйтеся, хлопці. Будете працювати, як і працювали. Я скажу, будете працювати”. Знаємо, хто це такий — смотрящий по нашому регіону“, — розповідає голова незалежної профспілки гірників шахти “1-3 Новогродівська” Сергій Павлов.
На початку 2018 року компанія Кропачова викупила 87% акцій четвертої фірми-власника пластів на шахті “Краснолиманська” (раніше належала екс-депутату Партії регіонів Ігорю Гуменюку та низці донецьких бізнесменів).
Таким чином протягом двох років раніше непублічний бізнесмен Кропачов сконцентрував у себе більшість вугільних активів, раніше виведених з держвласності оточенням Януковича.
Віталій Кропачов — колишній депутат Донецької облради, власник низки вугільних активів. Зокрема, збагачувальних фабрик та заводу шахтних конструкцій. З 2016 року став співвласником двох збагачувальних фабрик — “Україна” та “Росія”.
Другий співвласник — ТОВ “ДРФЦ” з угрупування Олександра Януковича (записана на вірґінський офшор “Сароне холдінгс лімітед”). Однак, сам Віталій Кропачов запевняє, що є єдиним власником збагачувальних фабрик.
Відповідь Кропачова (3.95 МБ)
Власність на збагачувальні фабрики, які є монополістами на обробку вугілля з оточуючих шахт, дозволила Кропачову неконкурентно встановлювати ціни на збагачення вугілля.
У 2018 році фабрики Кропачова “Україна” та “Росія” збагачуватимуть вугілля за рекордно високою ціною.
Компанія Кропачова “Укрдорінвест” у 2016 році отримала замовлення на вугілля від ПАТ “Центренерго” на 240 млн грн.
Надії БУРДЄЙ
Что скажете, Аноним?
[22:27 31 января]
[18:11 30 января]
[12:45 30 января]
11:30 01 февраля
11:00 01 февраля
10:30 01 февраля
10:00 01 февраля
09:30 01 февраля
09:00 01 февраля
08:30 01 февраля
08:00 01 февраля
17:30 31 января
[09:15 01 февраля]
[16:30 28 января]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.