Міжнародна конференція з відновлення України (Ukraine Recovery Conference — URC2024) розпочалася у Берліні. У ній беруть участь керівники низки країн, міжнародних організацій, бізнесу та громадянського суспільства. Участь в конференції бере президент України Володимир Зеленський та делегація українських посадовців. Однак серед членів української делегації немає Мустафи Найєма, який ще до вчора очолював Держагентство відновлення та розвитку інфраструктури.
10 червня Найєм написав заяву про звільнення із посади. Причиною назвав “системні перешкоджання” з боку уряду.
Перед тим його відрядження на конференцію, за словами самого ж Найєма, “без пояснення причин” відхилив прем'єр Денис Шмигаль.
Мустафа Найєм був членом команди Олександра Кубракова — віцепрем'єра з відновлення, міністра розвитку громад, територій та інфраструктури, якого уряд звільнив у травні. Факти для аналізу гучного звільнення зібрало Радіо Свобода:
Чому пішов з посади Мустафа Найєм?
Чи помітили його відсутність на конференції у Берліні?
Чи може звільнення керівника Агентства відновлення та розвитку інфраструктури вплинути на допомогу від партнерів?
Причини звільнення із пояснень Найєма
Мустафа Найєм, січень 2020
Про звільнення із посади голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України 10 червня Мустафа Найєм написав у Facebook. На цій посаді він працював більше року.
У дописі заявив, що звільняється “через системні перешкоджання, які не дають подальшої можливості ефективно виконувати свої повноваження”.
Експосадовець зазначив, агентству створювали штучні перешкоди, “кошмарили” бюрократією, не погоджуючи в Кабміні документи “на оплату захисних споруд, фортифікацій або відновлення”.
“Просто зараз Уряд вже третій місяць не погоджує виплату майже 150 млн євро, які були запозичені державою у ЄІБ для критично важливих проєктів, у тому числі, водогону та захисту енергетики”, — пише Найєм.
Фото команди Агентства, яке Мустафа Наєм опублікував разом із дописом про звільнення із посади
До того ж, за його словами, працівникам Агентства скоротили зарплати, що призвело до звільнення чверті команди.
“З початку року ми вже втратили 25% нашого колективу (...) Вважаю, що це було зроблено умисно, щоб в Агентстві, яке певною мірою стало взірцем побудови процесів з нуля, просто не залишилося фахових і вмотивованих людей, а саме Агентство визнали неефективним та непотрібним”, — йдеться у дописі.
Успіху проєктів Агентства Мустафа Найєм завдячує, зокрема, Олександру Кубракову, віцепрем'єру з відновлення, міністру розвитку громад, територій та інфраструктури, якого уряд звільнив із посади минулого місяця. Саме Кубраков запропонував кандидатуру Мустафи Найєма, який з серпня 2021-го працював у його команді, на посаду очільника Агентства з відновлення.
Нині Найєм пише, що підтримка Міністерства та міністра дозволяла “приймати самостійні рішення та досягати результатів”. А зі звільненням міністра “це стало неможливим”.
Непогоджене відрядження
Ще однією причиною звільнення стала відмова прем'єр-міністра Дениса Шмигаля погоджувати офіційну участь Найєма у Конференції з відновлення України, яка цими днями відбувається у Берліні.
У неділю, в коментарі виданню Bloomberg, Найєм заявив, що Шмигаль “особисто відхилив його прохання про відрядження без пояснення причин”.
Водночас відповідний документ із джерел в уряді у мережі опублікували українські ЗМІ. У відповідь на лист Агентства, прем'єр відрядження Найєму не погодив, а знизу зробив примітку з вимогою підготувати звіти і аналіз завершення об'єктів захисту та проєктів відновлення.
“Прошу підготувати звіт і аналіз завершення об'єктів другого рівня захисту, а також типових проєктів з відновлення”
Як розповіли українським медіа джерела у Кабміні, на 12 червня була запланована нарада, на якій Агентство мало би відзвітувати щодо захисту критичної інфраструктури та енергетики.
Нібито саме тому прем'єр, який мав її проводити, “не погодив відрядження керівника агентства”, а заяву про звільнення розцінюють як спробу “уникнути звіту з важливих питань”, — про це BBC та Укрінформу розповіли джерела в уряді.
Сам Мустафа Найєм у коментарі NV заявив, що “рішення про недопущення мене до Конференції було ухвалено урядом задовго до офіційного непогодження”. А про нараду у прем'єра і звіт Агентства дізнався лише у неділю.
Пояснення із нарадою у Шмигаля як причиною непогодження відрядження “виглядає дуже дивно”. Так вважає Олена Галушка, членкиня правління Центру протидії корупції.
У ефірі програми Свобода.Live вона зазначила, що взимку 2022-2023 років саме команди Кубракова і Найєма працювали над отриманням енергетичного обладнання, що допомогло пережити зиму практично без блекаутів.
“Їхній внесок у посилення сфери енергетики можна судити за їхніми діями та результатами. Тому мені воно більше виглядає: як придумати причину для того, щоб фактично обґрунтувати політичне рішення, політичний тиск перед таким важливим заходом (Конференція з відновлення у Берліні — ред.) і спробувати мати гарне обличчя при поганій грі”, — вважає Олена Галушка.
“Очевидно, рішення приймалися в Офісі Президента”, — Олена Галушка
І додає, на думку численних експертів та медіа, Найєм, як і Кубраков, покидає посаду через “певні незрозумілості між Офісом Президента і командою Мінвідновлення”.
“Очевидно, рішення приймалися в Офісі президента. І через те, що команда із Мінвідновлення мала дуже багато власних контактів з міжнародними партнерами, а керівник Офісу президента Андрій Єрмак хоче певною мірою монополізувати міжнародну діяльність, контролювати, власне, ці контакти”, — пояснює представниця Центру протидії корупції.
Конференція у Берліні
Хто очолить українську делегацію на великій міжнародній конференції з відновлення України у Німеччині, залишалося загадкою до останнього. Список представників ввечері напередодні події затвердив президент Володимир Зеленський.
Як йдеться у розпорядженні, делегацію у Берліні очолила перша віцепрем'єр-міністерка Юлія Свириденко.
До складу делегації, зокрема, увійшли міністр енергетики Герман Галущенко, міністерка соцполітики Оксана Жолнович, міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, міністр фінансів Сергій Марченко, віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, перший заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Василь Шкураков та заступник Керівника Офісу президента Ростислав Шурма.
У заході також бере участь президент України Володимир Зеленський.
Виступ Володимира Зеленського на Ukraine Recovery Conference 2024
Підготовкою до конференції займалися команди як звільненого віцепрем'єра і міністра з відновлення Олександра Кубракова, так і вже колишнього очільника Агентства з відновлення
І проблеми у тому, що на конференції відсутні один чи два міністри — партнери не бачать, принаймні так вважає Марія Мезенцева, народна депутатка від “Слуги народу” і заступниця голови комітету ВР з питань інтеграції України до Європейського Союзу.
“Вони не бачать проблеми наразі великої в тому, що один міністр або двоє відсутні. Наприклад, прем'єр (Денис Шмигаль — ред.) не зміг прибути. Наразі немає очільника профільного міністерства, є написана заява про звільнення пана Найєма, але делегації прибули. Вони прибули в парламентському вимірі, урядовому і громадському, громадської спільноти. Тобто це громадські організації, які спонсоруються різними країнами світу. Я дивилась, то насправді менше виступів політиків, ніж експертів і громадського середовища. Тому проблеми в цьому, якщо дуже коротко, немає”, — зазначила Марія Мезенцева у ефірі програми Свобода.Ранок.
Натомість політолог Ігор Рейтерович зазначив, що відсутність Олександра Кубракова і Мустафи Найєма помітять під час конференції у Німеччині, і хай не публічно, партнери ставлять запитання українській стороні.
“Напруження, воно наростає. І в Кубракова, і в Найєма була одна така специфіка — таких людей не так багато у владі — вони мали прямі виходи, в тому числі, на наших партнерів. І вони могли обговорювати з ними багато питань, які стосувалися їхньої сфери діяльності. Відомства, за які вони відповідали, отримували значну і фінансову допомогу від наших партнерів. І тому вони всі ці питання повинні були якимось чином там обговорювати”, — таку думку у ефірі програми Свобода.Ранок висловив Ігор Рейтерович.
Водночас він вважає, що відсутність не лише Кубракова та Найєма, а й загалом очільників цих відомств, обов'язково матиме певний вплив і він буде “не обов'язково позитивний”, але й не катастрофічний.
“З одного боку — поїхала велика представницька делегація. Багато з них розбирається в питаннях, які там будуть розглядатися. З іншого боку — є ж окремі персони, які працювали над певними проектами, і їх відсутність, навіть за умови, що там будуть представники відомств, вона позначиться на якості і ефективності тих домовленостей, які, можливо, попередньо були досягнуті і мали бути озвучені на цій конференції”, — вважає політолог.
“Напруження, воно наростає. І в Кубракова, і в Найєма була одна така специфіка —таких людей не так багато у владі — вони мали прямі виходи на наших партнерів”, — Ігор Рейтерович
Відсутність на конфренції Мустафи Найєма викличе стурбаваність у партнерів, вважає Олена Галушка, членкиня правління Центру протидії корупції.
“Найєм був одним із топ-посадовців, який працював у питаннях відбудови, відновлення. Очевидно, що це викликає дуже багато запитань у наших партнерів. Зі сцени наші партнери не будуть відверто висловлювати свого незадоволення, але те, що звучить в кулуарах, ті питання, які вони ставлять українській владі, громадянському суспільству, очевидно, виражають суттєву стурбованість процесами, які відбуваються у нас всередині”, — каже Олена Галушка, яка перебуває на Конференції з відновлення у Німеччині.
Реакція партнерів
Звільнення Мустафи Найєма із посади голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури стало “ударом по зусиллях уряду заспокоїти стурбованість союзників щодо того, як витрачається допомога”, про це пише американське видання New York Times.
Відхід посадовця із давнім досвідом антикорупційної діяльності, який звільнився, зазначивши про погане управління коштами, “підкреслює напругу всередині уряду президента Володимира Зеленського щодо розподілу допомоги в умовах війни”, йдеться у статті.
NYT нагадує, що Найєм став другим високопосадовцем, який брав участь у відбудові і пішов з посади за останній місяць, маючи на увазі відставку Олександра Кубракова.
Заяви Найєма про зловживання та погане управління можуть звести нанівець зусилля уряду, “спрямовані на пом'якшення занепокоєння Сполучених Штатів та інших союзників щодо надання Україні мільярдної допомоги на військові потуги”, зазначає NYT.
У виданні також нагадали, що Найєм очолював Агентство, яке у минулому році розпоряджалося $2,5 мільярдами іноземної допомоги.
Як зазначає політолог Ігор Рейтерович, “партнерам, мабуть, недостатньо аргументів” української сторони щодо звільнення чиновників, зав'язаних на відбудові: як Кубракова, так і Найєма.
Більше запитань, аніж відповідей, у партнерів викличуть пояснення Мустафи Найєма причин свого звільнення.
“Він там не називав деякі речі своїми іменами, але було б, мабуть, тепер непогано, вже коли ця відставка буде погоджена, то йому доведеться, мабуть, і це було би правильно, більш детально розказати, а хто заважав, які були проблеми”, — зазначив Ігор Рейтерович.
Радіо Свобода звернулося із запитами прокоментувати ситуацію, яка склалася щодо звільнення Мустафи Найєма із посади голови Держагентства з відновлення та розвитку інфраструктури, до Кабінету міністрів, Офісу президента та Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури. Редакція оприлюднить відповіді, щойно їх отримає.
Мустафа Найєм — із 2005 по 2014 працював журналістом, спецкором, редактором провідних українських видань. Зокрема — журналіст, співзасновник і головний редактор Громадського телебачення, редактор сайту Українська правда. Нагороджений преміями “За поступ у журналістиці” ім. Олександра Кривенка, Герда Буцеріуса “Вільна преса Східної Європи”.
У 2014-му Мустафа Найєм став народним депутататом України VIII скликання від Блоку Петра Порошенка. У 2014 — 2019 роках був одним з кураторів проєктного офісу реформи Національної поліції. З 2019 по 2021 роки — за каденції Володимира Зеленського, Найєм працює заступником гендиректора “Укроборонпрому”. Із серпня 2021 року по січень 2023 року Найєм працював у команді звільненого раніше віцепремʼєра з відновлення Олександра Кубракова. Із січня 2023 року Найєм Мустафа-Масі призначений на посаду Голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України.
Ірина СИСАК
Что скажете, Аноним?
[12:15 25 ноября]
[10:10 25 ноября]
[07:00 25 ноября]
16:00 25 ноября
14:30 25 ноября
14:00 25 ноября
13:30 25 ноября
12:30 25 ноября
12:00 25 ноября
11:00 25 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.