З перших днів війни росіяни активно намагалися залишити Україну без інформації та зв’язку: масово атакували телевежі, прицільно знищували й “глушили” станції мобільного зв’язку.
Оператори втратили сотні тисяч клієнтів, зазнали збитків на сотні мільйонів, але втрималися і відновлюють втрачені мережі. Як постраждала інфраструктура, що зі зв’язком на окупованих територіях і про що розповідає Big Data мобільних операторів?
Про це ми запитали у компаній Vodafone та lifecell, які забезпечують зв’язком понад 20 млн абонентів України.
Масштаби руйнувань
Через відключення електроенергії, обстріли й бойові дії наразі не працює близько 7,5% базових станцій lifecell. Також знищено сім і пошкоджено 10 магазинів (працює 350).
Атаки окупантів на телеком-інфраструктуру часто були навмисними, каже СЕО Vodafone Ольга Устинова. Зокрема — розстрілювали базові станції (телеком-вежі), підривали гранатами силові кабелі. Наразі не працює менш як 10% мережі компанії.
Скільки втратили у грошах
Відновлення знищеної інфраструктури обійдеться Vodafone більш ніж у 1,5 млрд грн і ця цифра не остаточна. Складові цієї суми — як руйнування, так і недоотриманий дохід. Компанія втратила 400 000 клієнтів, які мігрували в березні, й надала безплатних послуг на 560 млн грн.
В lifecell також зазнали фінансових втрат через руйнування інфраструктури та її багаторазовий ремонт. Утім, втрати від наслідків війни буде враховано у підсумках ІІ кварталу.
Через успішні перші два місяці 2022 року втрати від війни поки що не позначаються на папері. І квартал показав у Vodafone 5,2 млрд грн доходу (+10%) та падіння прибутку до 515 млн грн (-42%).
У І кварталі 2022-го lifecell отримала 1,29 млрд грн доходу (+21,5% за рік) і 209 млн грн чистого прибутку (+151,7%).
Міграція: про що говорять дані
Міграція абонентів Vodafone всередині країни впала на 70% у порівнянні з першими тижнями війни, каже керівниця компанії Устинова. Користування роумінгом впало на 65%. Українці продовжують покидати райони бойових дій. На початку травня найчастіше люди виїжджали з Херсонської, Запорізької, Харківської й Миколаївської областей.
У lifecell додають: за час війни більшість їхніх абонентів тимчасово переїхали до Львівської, Закарпатської, Черкаської, Вінницької та Дніпропетровської областей.
Разом з тим 72% усіх абонентів lifecell, які мігрували, зупинилися саме у невеликих містах і селах. Там люди почуваються безпечніше, адже там менше інфраструктурних і промислових об'єктів, пояснюють у компанії.
Дедалі більше українців повертаються додому, кажуть у lifecell. Найбільш активно — у Київську й Чернігівську області. На початок травня в Україну повернулося 12% абонентів lifecell, які покинули країну.
Споживання мобільного інтернету майже не змінилося: до війни це було 13 Гб на місяць, у березні — 11,4 Гб.
Зв'язок на окупованих територіях
На тимчасово захоплених Росією територіях телеком-обладнання зазвичай пошкоджується або знищується, кажуть у lifecell. Також росіяни використовують спецобладнання, щоб “глушити” і вимикати зв'язок: це зафіксовано у багатьох містах сходу й півдня країни.
Компанії за можливості відновлюють зв'язок на цих територіях. У цьому допомагають супутникові канали мережі Stalink від компанії SpaceX, додає СЕО Vodafone. В обох компаніях запевняють: росіяни не можуть отримати дані користувачів навіть на окупованій території. Ці дані надійно захищені, кажуть там.
Також у разі загрози оператори можуть в будь-який момент дистанційно відключити потрібну частину мережі. Тому не можна сказати, що окупанти контролюють зв'язок у тимчасово окупованих містах, додають у Vodafone.
Звільнені території: як повертають зв’язок
На звільнених територіях зв'язок повертають різними методами, в залежності від місцевості й оперативності, кажуть у lifecell. Зокрема — використали антени з надпотужним сигналом Vega (Сomarcom). Там, де збереглося радіообладнання, живлення забезпечують дизель-генератори, додає Устинова з Vodafone.
В обох компаніях зазначають роль Starlink у поверненні безперебійного зв'язку. До цих супутників можна було під'єднати базові станції та швидко відновити зв'язок у низці міст Київщини, діляться у lifecell.
“Вірогідно, у майбутньому Starlink можна буде використовувати не тільки як тимчасове рішення під час війни, а і як ефективну альтернативу забезпечення зв’язку у віддалених районах”, — підсумовує СЕО Vodafone.
Александр МЯСИЩЕВ
Что скажете, Аноним?
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
[19:13 22 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.