Чи може це зробити Зеленський, та що буде з їх бізнесом, якщо президент підпише указ?
20 липня видання “Українська правда”, посилаючись на власні джерела в правоохоронних органах, Офісі президента та фракції “Слуга народу” повідомило, що президент може підписати указ про позбавлення громадянства бізнесмена Ігоря Коломойського, очільника центру територіальної оборони Дніпра та бізнесмена Геннадія Корбана та нардепа Вадима Рабіновича.
“Таке рішення обговорювалося, проте вирішили поки цього не робити, — розповідає Forbes народний депутат з керівництва фракції “Слуга народу” (СН). — А потім все утекло в ЗМІ. Це дивно”.
Вечері 21 липня народний депутат “Батьківщини” Сергій Власенко опублікував фото указу від 18 липня про позбавлення українського громадянства 10 людей, серед них є прізвища Коломойського, Корбана і Рабіновича. Справжність документа не підтверджена, підпису Зеленського на скані указу немає.
Заступник голови ОП Андрій Смирнов відповів Forbes, що не володіє інформацією щодо підготовки такого наказу.
В пресслужбі Геннадія Корбана Forbes відповіли, що не отримували повідомлень про позбавлення громадянства, сам бізнесмен, як і Коломойський з Рабіновичем не відповіли на запити Forbes, щодо можливого позбавлення українського громадянства.
Чи може президент позбавити громадянства
Припинення громадянства — компетенція президента, проте, особа повинна відповідати певним критеріям, говорить адвокат ЮФ “Семенова та партнери” Марина Семенова. Згідно з законом “Про громадянство” таких підстав три:
добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави;
набуття особою громадянства України внаслідок обману;
добровільний вступ на військову службу іншої держави.
Як зазначав сам Коломойський, крім українського у нього є паспорти Кіпру та Ізраїлю. У Рабіновича є також громадянство Ізраїлю. Щодо подвійного громадянства Корбана інформації немає.
Документи про втрату громадянства готує спеціальна комісія при президенті. “Це досить швидка процедура на відміну від добровільної відмови від громадянства, яка може тягнутися роками”, — каже партнер ЮФ Arzinger, колишній член комісії з питань громадянства при президенті Юрій Сухов.
В Україні було два гучних випадки припинення громадянства, обидва у 2017 році за каденції Петра Порошенка. Перший — з колишнім президентом Грузії Міхеїлом Саакашвілі. “В офіційних документах по Саакашвілі не було зазначено причини”, — каже Сухов. Другий — з колишнім нардепом Андрієм Артеменком, який мав громадянство Канади. Саакашвілі за каденції Зеленського повернули українське громадянство, а Артеменко програв суд та зараз живе у Канаді.
Реестр олігархів — без змін
20 липня секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) Олексій Данілов заявив, що під ознаки олігарха в Україні підпадає 86 осіб. Конкретних прізвищ він не назвав.
Міністр юстицій Денис Малюська в інтервʼю Forbes називав Коломойського одним з очевидних олігархів.
Статус олігарха може отримати людина, яка відповідає трьом із чотирьох критеріїв — має вплив на медіа, займає монопольне становище в будь-якій індустрії, бере участь у політичному житті та володіє активами у еквіваленті 2,2 млрд грн ($84 млн за “довоєнним” курсом та близько $60 млн за новим офіційним курсом НБУ 36,6 грн/$).
Саме вірогідність попадання Коломойського в реєстр, могло стати причиною позбавлення громадянства, каже юрист, який консультував Офіс президента з інших питань. Якщо Коломойський потрапить до реєстру, це створить проблеми для депутатів від СН, які з ним в контакті, пояснює він. “За квотою Коломойського у парламенті від 35 до 50 депутатів. З тими, хто входить до керівництва або очолює комітети, він підтримує контакт. Після того, як реєстр буде сформовано, про такі зустрічі потрібно буде повідомляти публічно”, — каже співрозмовник.
Інші юристи сумніваються, що втрата громадянства допоможе Коломойському уникнути потрапляння до реєстру олігархів. “Якщо Коломойський втрачає громадянство України, але підпадає під три критерії, він може бути визнаний олігархом”, — каже партнер ЮФ “Василь Кісіль і Партнери” Олександр Бородкін. Втрата громадянства не є підставою не включати особу до реєстру, погоджується Семенова.
Які наслідки потрапляння до реєстру? “Олігархи” не можуть брати участь у приватизації держпідприємств, фінансувати політичну агітацію та мітинги, робити внески до фондів політиків під час виборчого процесу. Вони також повинні подавати майнові декларації, а урядовці будуть звітувати про контакти з ними та їхніми представниками.
Business as usual
Навіть якщо президент підпише указ, втрата українського громадянства суттєво не вплине на бізнес Коломойского, Корбана або Рабіновича, каже Сухов. “Єдине обмеження — термін перебування у країні. Вони не можуть знаходитися тут більше 90 діб”, — додає він. Проте, питання можна вирішити отримавши дозвіл на еміграцію.
Є певні обмеження щодо володіння землею. Також Фонд держмайна може накласти обмеження на приватизацію державних обʼєктів, проте рішення приймаються щодо кожної особи індивідуально, каже Сухов.
Forbes оцінював статки Коломойского в $1 млрд станом на середину березня, до війни вони складали $1,8 млрд. Головні активи — доля у “Укрнафті”, Кременчузький НПЗ, гірськолижний курорт “Буковель” та найбільша мережа АЗС в країні (кілька брендів, близько 1500 АЗС).
З початку повномасштабної агресії Росії Корбан очолює штаб тероборони Дніпра. За останні роки його вплив у місті суттєво збільшився. “Корбан багато що вирішує й впливає на мера Бориса Філатова”,— розповідав Forbes на правах анонімності місцевий підприємець.
У Корбана репутація спеціаліста з “недружніх поглинань”. Останній крупний корпоративний конфлікт, у якому брав участь бізнесмен — боротьба за контроль над мережею “Цитрус”. Корбан прийшов у компанію у березні 2021 року, придбавши 50% у одного з колишніх власників Дмитра Зінченко. Через два місяці після передання частки Корбан подав позов проти іншого власника Григорія Топала на 1 млрд грн за те, що той ухиляється від податків. Суди по цій справі тривають досі.
Статки Рабіновича Forbes оцінює у $3 млн. Найбільше джерело доходів — від відчуження цінних паперів та корпоративних прав.
Что скажете, Аноним?
[19:13 22 ноября]
21:10 22 ноября
18:30 22 ноября
18:20 22 ноября
18:10 22 ноября
17:20 22 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.