Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

У Кривий Ріг прийшов Майдан

[16:13 23 ноября 2015 года ] [ Тиждень, 22 листопада 2015 ]

Фальсифікації на користь кандидата від “Оппозиційного блоку” під час другого туру виборів міського голови Кривого Рогу області збурили тисячі місцевих мешканців вийти на безстроковий протест.

Вони добиваються, щоб вкрадені у них голоси були враховані і мером був визнаний молодий кандидат від об'єднання “Самопоміч” Юрій Милобог, а не Юрій Вілкул, який пробув на посаді останні 7 років.

Поки я йду на недільне Віче однією з центральних вулиць Кривого Рогу — проспектом Гагаріна повз університет,в якому викладає кандидат в мери Юрій Милобог — я чую українську мову від багатьох людей навколо: молодих і не тільки. Складається враження, що 690-тисячне індустріальне місто, яке населяють металурги та гірники — зовсім не багаторічна вотчина комуністів та “регіоналів”, як про це говорять. А це така сама Україна, як і безліч інших населених пунктів. Та як тільки я сідаю в міський тролейбус, щоб проїхати кілька зупинок до центрального майдану перед міськвиборчкомом, то стикаюся з іншим світом. Бабусі й дідусі, чоловіки й жінки голосно кидають прокльони у вікна, коли тролейбус обганяють автівки руху “Автомайдан” з жовто-синіми прапорами, які сигналять, скликаючи всіх на політичний мітинг. Є і третій, найбільший прошарок криворіжців, яких часто не зустрінеш на центральних вулицях, бо це “роботяги”, котрі позмінно цілодобово “вкалують” на чотирьох  великих гірничо-збагачувальних та ще кількох машинобудівних комбінатах, що належать групі “Метінвест” бізнесменів Рината Ахметова і Вадима Новінського, на кількох рудних шахтах, які належать російському бізнесу, а також на металургійному гіганті “Арселор Міттал”, що належить лондонському бізнесмену індійського походження Лакшмі Мітталу.

Контрасти Кривбасу на цьому не закінчуються. Біля патріотичного пам'ятника запорізькому козаку Рогу з інгульської паланки, який, за непідтвердженою легендою, заснував це місто — стоїть велика сіра 5-поверхова будівля міськвиконкому в радянському стилі. В такому антуражі опівдні в неділю 21-го листопада тут і відкривається мітинг-віче, скликане об'єднанням “Самопоміч” проти фальсифікацій. Простору квадратну стоянку для автівок можновладців перед сценою заповнюють тисячі криворіжців і міська міліція заявила, що їх зібралося близько 7 тисяч. Така кількість мітингувальників для заклопотаного працею та затурканого місцевими правителями міста — сенсація. Вона вже друга після того, як минулої неділі під міськвиборчкомом зібралося 2 тисячі мітингувальників, щоб підтримати кандидата Юрія Милобога в його протистоянні з тервиборчкомом, який відмовлявся приймати скарги на порушення та поспішав оголосити Юрія Вілкула керівником міста в третій раз. Люди не злякалися гранат, підкинутих в наметове містечко напередодні та новини про особу, затриману там з пістолетом.

  • Уявляєш, Вікторе, я хотів, щоб зі мною на мітинг прийшли 18 шахтарів з моєї бригади. Вони теж проти Вілкула і сьогодні у нас вихідний. Але бачиш... їх немає”, — зізнається мені на віче демобілізований боєць 40-го батальйону “Кривбас”, який відновився на роботі на шахті, і ім'я якого я не наводитиму в цьому репортажі, аби в нього не було проблем на роботі. — Вони бояться, що їх тут побачать і вони втратять роботу. Наша шахта належить росіянам. Чинний мер Юрій Вілкул зробив так, щоб власники нашої шахти менше платили за користування землею. “АрселорМіттал” платить за землю так, як треба, бо там власник іноземець, а ці — ні. Ти уявляєш, скільки б податків ішло до бюджету Кривого Рогу! Та наше місто було б найбагатшим і найкращим в Україні!”, — розповідає шахтар і учасник АТО.

Так сталося, що вихід біолога і викладача Криворізького національного університету 41-річного Юрія Милобога в другий тур виборів в Кривому Розі не очікував ніхто. На місцевих виборах “Опозиційний блок”, який підтримує чинного мера, спрямував стріли нищівної критики та хвилі чорного піару на опонентів з партії “Відродження” та “Укропу”, від яких в мери йшли відповідно Костянтин Караманіц та Микола Колесник — тобто на впізнаваних криворіжців, які могли скласти реальну конкуренцію. І вони таки склали її — весь спектр скажімо так патріотично налаштованих демократичних політсил вперше за всю історію незалежної України отримав в міськраді Кривого Рогу більшість: 36 мандатів проти 29 в “Оппоблоку”. Щоправда, через те, що вони узяли на себе основний удар передвиборчих технологій, цим двом кандидатам не вистачило відсотків для виходу в 2-й тур.

Отже, несподівано в “Самопомочі” і Юрія Милобога виявилося тільки два тижні, щоб спробувати майже з “чистого аркуша” й малим ресурсом поконкурувати з чинним мером. Описуючи фальсифікації журналістам на прес-конференції, представники штабу Милобога зізналися, що в них не вистачало представників в майже 300 дільничних виборчих комісій, не кажучи вже про спостерігачів та екзит-пол, якого в 2-му турі просто не проводилося. Єдина надія була на те, що голоси прихильників інших політсил “перепливуть” до них. Хоч це буває і не завжди, але у випадку з Кривим Рогом у листопаді 2015 року це спрацювало феєрично: місто давно втомилося від радянських методів Вілкула-старшого, й на батькові відбився весь той негатив, що має його син і один з лідерів “Опоблоку” Олександр Вілкул, якому не вдалося “переламати через коліно” гордий Дніпропетровськ.

Весь минулий тиждень я, як позаштатний автор “Українського тижня” відвідував акції протесту проти фальсифікацій в Кривому Розі. “Самопоміч” запускала їх що називається “з коліс”. Вони не були готові, що Милобог переможе в шексти районах міста із семми, та й взагалі здобуде таку популярність. Оголошена тервиборчкомом перевага Юрія Вілкула в 752 голоси та аномальна явка по Інгулецькому району й спецдільницях свідчила про фальсифікації, через що можна спробувати оскаржити результати. Тоді з Києва примчав десант народних депутатів і юристів: Семен Семенченко, Олег Березюк, Єгор Соболєв та інші. “Самопоміч” збагнула, що в принципі варто поборотися ще й за це місто, в якому більшість мешканців категорично відвернулися від колишніх регіоналів.

Саме тому політичні події минулого тижня в Кривбасі й нагадали мені в мініатюрі одночасно Помаранчеву революцію і Революцію гідності, які просто запізнилися з приходом в Кривий Ріг відповідно на 11 років та 2 роки. Той самий затятий ворог і ті самі полум'яні революціонери. З одного боку в кабінетах сидять так звані “друзі Януковича”, яких охороняє так зване незаконне збройне формування “Муніципальна гвардія”. Вони автобусами привозять працівників підприємств на мітинг “за стабільність”. А з іншого боку на центральному Майдані активіст Єгор Соболєв облаштовує наметовий табір й біля буржуйки у військовому наметі приймає стурбованих виборців, в той час як полум'яний “польовий командир” Семен Семенченко в камуфляжі штовхається на засіданні тервиборчкому й виголошує палкі промови. Для повноти схожості революційної картинки акція протесту стає безстроковою й містом починають їздити “автомайданівці” — до маєтку чинного мера і не тільки. Запускаються чутки, що Вілкул-старший  вже залишив місто... 

На сцену кількатисячного Віче 22 листопада в Кривому Розі під вигуки “Дякуємо!” піднімається мер Львова і лідер “Самопомочі” Андрій Садовий. На мить складається враження, що “регіонали” дійсно випарувалися й ти перебуваєш в нормальному українському місті. Віддавши честь загиблим в АТО криворіжцям, Садовий каже:

  • Чому окупант напав на нас? Тому що всередині нашої країни були злодії, які крали наше майбутнє, крадуть його сьогодні й хочуть вкрасти в нас право бути вільним народом. І сьогодні ми всі тут зібралися, щоб захистини наше право вільно обирати собі владу, — сказав мер Львова.

Кандидат в криворізькі мери Юрій Милобог виглядає на сцені окриленим. Він вперше бачить велелюдний мітинг на свою підтримку. Ще тиждень тому на прес-конференції його колега по “Самопомочі” з Дніпропетровська зіронізував, мовляв, ти може і не сподівався, але тепер ти мусиш понести цю ношу.

  • Я не борюся за посаду мера, я борюся за правду. Коли я просив [тервиборчком прийняти скарги — прим. автора], мене не чули. Тепер я вимагаю!”, — заявив він, запропонувавши чинному меру добровільно піти у відставку.
  • Третього Майдану не буде, бо ми ще не закінчили другий! — заявляє на київській сцені в суботу скандальний нардеп Володимир Парасюк і наступного дня вже на криворізькій сцені продовжує — У вашому місті народжується протистояння, яке називається революцією! Мы будемо давити на цю владу на київських пагорбах. Якщо нас не почують, ми завдамо удару, який називаєтся народовладдям... Я хочу звернутися до Президента Порошенка: це твоя відповідальність, що в Україні “розгойдується човен!

У свій приїзд Парасюк нікого в Кривому Розі не б'є, але пробирається в будівлю міськвиконкому, де залишає на стіні над ліфтами напис “Влада належить народу!” Криворіжці обступають його, як надію, і довго не відпускають, намагаючись особисто подякувати за напис і “ногу в морду”, сфотографуватися і поставити автографи на прапорах.

Заявлені на мітингу лідери “Блоку Петра Порошенка “Солідарність” Юрій Луценко, блоку свого імені Юлія Тимошенко і Радикальної партії Олег Ляшко на Віче не з'являються. І це зрозуміло — щоб не потрапити під шквал осуду. Минулого вівторка криворізькі осередки цих політсил взяли участь в першому засіданні міськради, на якому попри скарги на фальсифікації “інаугурували” мером Юрія Вілкула, а їхні представники в тервиборчкомі голосували в унісон з “Опооблоком”. Дещо зберегти обличчя в скандалі БЮТу і РПЛ вдалося тим, що за підозрою в співпраці з колишніми регіоналами вони минулого тижня вигнали керівників місцевих осередків і розпустили фракції в міськраді, зажадавши від однопартійців скласти мандати. Репутацію БПП на Віче захистив представник БПП в Кривому Розі Олександр Макаренко. Він запевнив криворіжців, що їхня політична сила підтримувала Милобога в 2-му турі й зараз повністю підтримує позицію щодо необхідності перерахунку голосів.

Щоправда, домогтися справедливості буде складно. Невелика перемога команди Милобога минулого тижня в Центрально-міському районному суді Кривого Рогу, а саме зобов'язання до криворізької міліції порушити кримінальну справу за фактами фальсифікацій дала їм надію на перерахунок голосів. Проте в ніч напередодні криворізького Віче Дніпропетровський окружний адмінсуд повністю відмовив в задоволенні позову команди “Самопомочі”. Її юристи пообіцяли подати апеляцію. Подальшу стратегію цієї політисили по Кривому Рогу спробував після недільного Віче окреслити нардеп Єгор Соболєв в своєму Фейсбуку. Він сподівається на дієве розслідування місцевою міліцією провадження про фальсифікацію, новий склад тервиборчкому і новий розгляд скарг, але також і добиватиметься формування нового складу Центральної виборчої комісії в Києві (про що від Президента України Петра Порошенка вимагатимуть внести подання до парламенту), який у свою чергу повинен буде скасувати скандальне рішення криворізького тервиборчкому.

Зачепитися за факти і поступово виграти справу у той чи інший спосіб команда Милобога може. Приміром, під час розгляду справи в Дніпропетровському окружному адмінсуді стало відомо, що кількість виданих бюлетенів перевищувала кількість надрукованих. Також стало видно порушення на 23 спецдільницях (в лікувальних закладах), де напередодні 2-го туру різко несподівано були оформлені на стаціонарне лікування по 100-200 осіб, переважна більшість з яких обрала Вілкула, а протоколи, як стверджує “Самопоміч”, були підписані особою, яка не мала права це робити. З цього приводу мені пригадалася розмова біля виборчої дільниці в Кривому Розі 15 листопада з одним з однокласників, який тепер працює на великому підприємстві. Після запитання “Як життя?” він сказав:

  • Та, знаєш, в больничку мене поклали!
  • Ти що, серйозно захворів? — запитав я.
  • Так, на профілактику. А сьогодні оце вигнали і сказали “Іди проголосуй за місцем проживання!” От я і прибіг, — пояснив він.  

А тим часом в тій лікарні хтось вже поставив “галочку” замість мого однокласника і таким чином той фактично міг проголосувати двічі. Якщо хоча б ці факти фальсифікацій будуть розслідувані та їх розгляне суд, то команда Милобога може відіграти у Вілкула від 2300 до 4600 голосів, чого може бути більш ніж достатньо для перемоги.

“Самопоміч” оголосила, що безстрокова акція протесту під стінами міськвиборчкому триватиме, наметове містечко існуватиме і нові мітинги скликатимуться. Чи стане цей криворізький Майдан тим зерном, з якого виросте 3-й загальноукраїнський Майдан проти Петра Порошенка, як декому з політгравців хотілося б — покаже час. Одне очевидно: навіть якщо в результаті судових і політичних процесів криворізький університетський викладач Юрій Милобог так і не стане мером Кривого Рогу в 2015 році, цей скандал на всю країну зіграв йому на користь і зробив з нього потенційного переможця наступних виборів міського голови.

Віктор КОВАЛЕНКО

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2015-11-23 16:41:26] [ Аноним с адреса 94.76.82.* ]

Ну что , если порошенко не хочет что бы разгорелось ненашутку то он обязан сделать перевыборы , и судей и глав избиркомов всех поменять на с других городов. Хватит уже карусельничать .И так регианалы обворовали этот край до нитки . А ведь он богатейший...

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.