Співробітники Румунського інституту фізики землі б’ють на сполох. За їхніми даними, так звана “зона Вранча” — нестабільна сейсмічно активна ділянка стику Південних і Східних Карпат, яка практично повністю припадає на територію Румунії, — може стати епіцентром потужного землетрусу. Вони вибудовують послідовність: після недавніх катастрофічних землетрусів на Гаїті та в Чилі “ланцюжок” може привести й до “зони Вранча”, передає агентство “Ліга”. За словами директора інституту Георге Мурмуряну, поштовхи у Карпатах можуть сягнути 8—9 балів за шкалою Ріхтера. “Епіцентр залягатиме глибоко в землі, і чим глибше — тим потужнішим буде землетрус. Відчують його навіть у Москві!” — каже румунський науковець.
Українські сейсмологи не можуть ні підтвердити, ні спростувати, що землетрус станеться незабаром, але самої можливості не відкидають. Як розповів “УМ” завідувач відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики НАН України Сергій Вербицький, якщо прогнози румунів справдяться і в епіцентрі “зони Вранча” сила поштовхів сягне 8—9 балів, в Україні найбільше постраждає Одещина. Там землетрус може оцінюватися у 7 балів — сейсмологи розшифровують такий показник як “дуже сильний”, при якому “з’являються пошкодження (тріщини) у стінах кам’яних будинків”. За такого землетрусу “антисейсмічні та дерев’яні” будинки залишаються неушкодженими. Але якщо згадати, що чи не більшість будинків в українських містах є взагалі аварійними, то руйнування можуть перевершити всі очікування. До Львова дійдуть поштовхи до 6 балів — “сильні”, коли обвалюється штукатурка, падають картини зі стін і б’ється посуд. У Києві відчують “досить сильні” 5бальні поштовхи, за яких тріскаються штукатурка і віконні шибки.
Утім передбачити і тим паче точно прогнозувати землетрус на близьку перспективу майже неможливо, каже пан Вербицький. “Зазвичай у світі вираховують можливу сейсмічну активність у перспективі 20—30 років. Прораховувати землетрус на кілька місяців наперед намагалися в Китаї, можливо, і румунські колеги добилися якихось успіхів, — припускає науковець. — Але в нас немає підстав для таких прогнозів”.
“Зона Вранча” і раніше “турбувала” Україну — в 1940, 1977, 1986 та 1990 роках. Від поштовхів 1977 року в столиці Румунії Бухаресті загинули 15 тисяч людей. А землетрус, який стався 1927 року, зруйнував усе південне узбережжя України й Криму, не пожалів навіть відомої кримської пам’ятки “Ластівчине гніздо”, а в Чорному морі вибухали підземні родовища газу, викидаючи у повітря височенні стовпи вогню.
Олег СНІГУР
Что скажете, Аноним?
[21:43 27 января]
[16:40 27 января]
[10:40 27 января]
22:45 27 января
17:40 27 января
16:00 27 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.