Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Только на каникулах депутат живет своей жизнью

[09:29 05 августа 2009 года ] [ Главред, 4 августа 2009 ]

“Фишкой” парламента может стать его самороспуск.

Выдвигая кандидатуру на пост Президента, Ющенко поддерживает Януковича.

Депутатские каникулы. Чем занимаются народные избранники на отдыхе? Забыли ли на время о государственных делах или ведут подготовку к новому политическому сезону и грядущим президентским выборам? Ответить на эти вопросы “Главред” попросил научного директора Школы политической аналитики Национального университета “Киево-Могилянская академия”, профессора политологии Алексея Гараня и профессора политологии, писателя Дмитрия Выдрина.

Дмитрий Выдрин: Простые люди счастливее депутатов

“В последние годы я коллекционирую признаки схожести и различий между депутатами и простыми людьми. Может быть, для того, чтобы когда-нибудь доказать, что депутаты — это особый подвид человеческого корпуса. Когда я размышлял о депутатских каникулах, я пришел к неожиданному выводу: депутаты и на каникулах очень отличаются как вид от простых граждан.

У Фазиля Искандера был замечательный рассказ о сапожнике, который целый год копил деньги, а затем приезжал в южный город и целых три недели жил чужой жизнью. Он надевал форму капитана дальнего плавания и три недели он жил роскошной, экзотической жизнью, к концу третьей недели сам начиная верить в то, что он капитан.

Тогда я понял: для нас отпуск и каникулы — это возможность раз в году пожить чужой жизнью. Мы прилетаем куда-нибудь в Анталию, где все включено, 2-3 недели живем чужой жизнью, по социальным стандартам, отличающимся от наших. Мы выдумываем себе биографии, играем чужую социальную роль и используем чужие социальные маски.

А что у депутатов? У депутатов, как мне кажется, все строго наоборот. У них раз в году бывает возможность пожить своей жизнью. Раз в году они пересаживаются из своих “голимых” Лексусов, надоевших Мерседесов на нормальные машины — на Бентли, год пылящиеся в гараже, на хорошие Порше. Некоторые мои знакомые депутаты специально держат Феррари, Порше не в Киеве, а в Крыму, поскольку лидеры фракций им запрещают ездить на них. Они говорят: “Будьте как люди!”

И только раз в году они живут нормальной, естественной депутатской жизнью. Они живут в своих домах. Если пройтись по первой линии Монако, на балконах вилл можно увидеть много знакомых лиц. Они живут вдоль Женевского озера, в хороших домах на Майями. Месяц проходит в их естественной психологической обстановке.

Мое маленькое открытие заключается в том, что простые люди счастливее, чем депутаты. Простые люди раз в год живут чужой жизнью, а депутат раз в год имеет привилегию жить своей жизнью. И в этом, на мой взгляд, колоссальное психологическое различие, колоссальное преимущество простых людей”.

Дмитрий Выдрин: “Фишкой” парламента может стать его самороспуск

“Я считаю, что еще остается шанс на переформатирование парламента путем досрочных выборов, поскольку у меня подозрение, что парламент может не заработать. Я имею в виду не роспуск, а самороспуск парламента. Ко мне уже подходило несколько депутатов как к бывшему коллеге и говорили, что собираются выходить из парламента и складывать полномочия. Я не исключаю, что это может стать фишкой этого парламента, когда люди просто перестанут ходить на работу и сложат депутатские полномочия”.

Олексій Гарань: Дострокові вибори? Дуже сумнівно

“Якщо говорити про дострокові вибори парламенту, чесно кажучи, я не уявляю, як це зробити з правової точки зору. Конституція говорить про півроку до завершення повноважень Президента. Другий тур запланований на 7 лютого. Ще, скажімо, два тижні буде продовжуватися судова канитель, тобто до кінця лютого. Відрахуємо шість місяців — це означає, що треба розпускати парламент до 1 вересня. Які є правові підстави для цього? Я думаю, що це можна буде оскаржувати, тому що ми не знаємо, від якої дати відраховувати ці шість місяців”.

Дмитрий Выдрин: В “горячий” август кандидаты в президенты мечутся по спонсорам

“Как это ни странно, август часто бывает горячим не только в климатическом, но и в финансовом смысле. Сейчас многие политики пытаются каким-то образом решить свои финансовые дела. У большинства главных политиков проблема одна — финансирование президентской кампании. Именно сейчас происходят переговоры с донорами будущей президентской кампании. Насколько я знаю, финансовые трудности испытывают практически все, за исключением одного кандидата. У всех громадные “дыры” в бюджетах, у всех есть невыплаты зарплат в штабах, не закрыты долги по бордам, по телевизионной рекламе. Сейчас многие претенденты в горячем августе, потные, разгоряченные, мечутся по спонсорам, пытаясь закрыть “дырки”.

Олексій Гарань: Майдан-2004 не повториться

“Я думаю, що домовленості потрібні. Питання: які саме домовленості? Безумовно, ці вибори не мають стати виборами, які нагадують вибори 2004 року, які дійсно розкололи країну. Електоральна географія, звичайно, збережеться, хоча вона й буде змазана. В той же час я думаю, що до ситуації, яка була у 2004 році із невизнанням результатів виборів і з тим протистоянням, яке було, все-таки справа не дійде. Тому що об’єктивно у дестабілізації ситуації в країні не зацікавлені і основні політичні гравці, і основні бізнес-еліти, які з цим стоять.

Тому що зрозуміло: якщо повториться ситуація, яка була 2004 року в умовах економічної кризи, це великі не тільки політичні, а й економічні ризики. Крім того, я думаю, дуже важливо, щоб ці вибори не розглядалися як грала з нульовою сумою. Вибори 2004 року розглядалися саме так. Тобто якщо перемагає Янукович, то, як казали помаранчеві, до влади приходить криміналі тет. І навпаки. Інша сторона вважала, що, якщо переможе Ющенко з його гаслами — “Бандитів у тюрми”, — то це означатиме позбавлення їх усіх фінансових можливостей.

Цього не відбулося. Те, що відбулося після виборів 2004, 2006 і 2007 років показало, що всі з усіма можуть домовлятися. Тому я думаю, що це об’єктивно може сприяти зменшенню накалу. Накал буде великий, тому що приз великий. Але він може не призвести до такого громадянського протистояння, яке було 2004 року. Я думаю, що цього нам дійсно потрібно було б уникнути.

Що для цього потрібно? Для цього потрібні домовленості, які є між конкурентами. Тут я маю на увазі не тільки двох лідерів. Я маю на увазі і Президента, і інших кандидатів. Мають бути певні домовленості, домовленості про правила гри, про те, щоб не розхитувати човен, тому що випасти можуть всі. І тоді треба буде доводити, що кожен вміє плавати самостійно, а це буде важко зробити.

Як досягти цих домовленостей і які можуть бути домовленості — тут уже інше питання. Очевидно, що Закон “Про вибори Президента”, який був прийнятий, показує, що Партія регіонів і БЮТ продовжують домовлятися. Але ми знаємо про те, що цей закон викликав серйозну критику, і очевидно, Президент таки накладе на нього вето і скористається цим для того, щоб сказати: “Я захищаю певні цінності, я накладаю вето на закон, який містить ряд положень, які серйозно критикуються”.

Безумовно, і Партія регіонів, і БЮТ мають достатньо голосів, щоб подолати вето Президента, але, якщо мислити стратегічно, то в інтересах лідерів цих сил все-таки піти на компроміс і почистити положення, які викликають критику. Не в їхніх інтересах, якщо вибори будуть критикуватися не тільки всередині країни, а й за кордоном, тому що там є певні положення, які викликають серйозні застереження. Тому я думаю, що, якщо Президент накладе на цей закон вето, стратегія БЮТ і ПР має полягати не в лобовому протистоянні, а в тому, щоб прийняти ряд зауважень до тих положень, які викликають найбільшу критику”.

Олексій Гарань: Висуваючи свою кандидатуру на президентські вибори, Ющенко підтримує Януковича

“Якщо говорити про позицію Президента, я, чесно кажучи, не зовсім розумію, в чому полягає його велика мета. Так, зараз він заробляє певні додаткові очки на критиці і на позиціонуванні, що саме він захищає українські національні інтереси, але тут виникає питання: як це конвертувати?

Я міг би зрозуміти, якби неформально була зроблена ставка на Яценюка. Зараз ми почули, що Президент теж збирається брати участь в блоці. Що це означає? Це означає, що він рубає шанси Яценюка, тому що він забирає частину його електорату. Далі — він, безумовно, подрібнює електорат помаранчевих. Він, безумовно, ускладнює життя Юлії Тимошенко. Таким чином, він підіграє кому?..

В цьому полягає велика мета? Я розумію, коли Президент позиціонує себе в націонал-демократичній ніші як критик тих, хто, на його думку, діє не в інтересах України. Тут можна дебатувати, але така позиція в принципі мені зрозуміла. Якщо говорити про участь Ющенка у виборах, то, чесно кажучи, я не розумію, в чому тут фішка, тому що об’єктивно це буде сприяти Януковичу”.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.