Між завершенням опалювального сезону і початком підготовки до наступного в Україні традиційно обговорюють підвищення тарифів на комунальні послуги.

Цього року після масованих російських обстрілів енергетики та відключень світла тарифне питання є особливо гострим.

Як і чому ціна електрики для населення може зрости?

Навіщо підвищувати тарифи?

Українці мають бути готовими до відключень світла не лише влітку, але й наступної зими. Про це прямо попереджають в “Укренерго”, операторі енергосистеми. Як заявив голова компанії Володимир Кудрицький, на відновлення енергетичних об’єктів, що Росія атакувала цієї весни, потрібні місяці чи навіть роки, а тому стрімкого збільшення генерації не буде. Отже, будуть відключення.

“Не блекаути, а контрольовані відключення, які ми, як оператор, застосовуємо, щоб зберегти цілісність системи”, — пояснив керівник “Укренерго”.

Але українцям доведеться не лише звикнути до тривалих відключень, але й до того, що електрика коштуватиме дорожче.

Тарифи для населення не є ринковими і формуються в рамках “спеціальних обов’язків”. Це механізм (Public Service Obligation) запозичений із ЄС, передбачає надання субсидій через постачальників універсальних послуг, наприклад, електроенергії. В Україні ці функції поклали на державні компанії “Енергоатом” і “Укргідроенерго”Тому рішення про їхнє підвищення має ухвалювати уряд за рекомендацією НКРЕКП.

Як повідомив у телемарафоні заступник міністра енергетики Микола Колісник, остаточне рішення про підвищення тарифів для населення на електрику уряд ще не ухвалив. Тривають розрахунки. Але, за словами представника уряду, ці розрахунки ґрунтуються на тому, що це мають бути посильні тарифи.

“Рішення буде збалансовано між можливостями населення, між доступністю і тими коштами, які необхідні для ремонтної кампанії, та можливостями надання електричної енергії побутовим і промисловим споживачам”, — каже заступник міністра.

Разом із тим, від початку великої війни заборгованість за електрику зросла на 40%, і є побоювання, що підвищення тарифів лише збільшить її.

З іншого боку, за словами Колісника, підвищення минулого року дало змогу відновити 3 гігавати потужностей до зими і пройти цей опалювальний сезон.

Але цього року руйнування є більшими. За підрахунками Міненерго, втрачено близько 8 ГВт генеруючих потужностей. Тож і коштів треба більше.

Як пояснив колишній міністр енергетики Іван Плачков в інтерв'ю OBOZ.Talk, якщо в мирні часи країна входила в осінньо-зимовий максимум із запасом міцності близько 40% (тобто 40% обладнання було в резерві), то на початок минулої зими резерви становили лише 5-8%.

“А зараз у нас мінус 20-30%”, — пояснив ексміністр.

У підвищення тарифів на електрику є й інша причина.