Велика спиртова приватизація в Україні стартувала восени 2020 року, коли Фонд державного майна пустив з молотка перший спиртзавод — “Немировський”. З того часу було проведено понад 40 аукціонів, які принесли в бюджет країни понад 2 млрд грн.
Представники влади тоді наголошували, що однією з головних цілей приватизації спиртзаводів було навіть не наповнення державної скарбниці, а детінізація цього ринку, який останні два десятиліття переважно асоціювався з кримінальними угрупуваннями.
Утім, приватизація першочергової цілі не досягла. За даними Kantar Ukraine, у 2021 році частка “тіні” на ринку спирту сягала 55%. Ще більш шокуючі цифри були озвучені на засіданні парламентського Комітету з питань фінансів та податків у травні 2023 року. Виявляється, бюджет воюючої країни, яка отримує грошову допомогу від усього цивілізованого світу, через існування нелегального ринку підакцизної продукції щороку втрачає 37-42 млрд грн. І найгірша ситуація саме на ринку спирту.
“На ринку продовжують роботу організовані злочинні групи, кількість нелегального спирту очевидно зросла. Деякі виробники контролюються росіянами. Не розумію, чому через 30 років після проголошення незалежності та на другий рік війни ми змушені констатувати існування організованих груп”, — дивувався тоді очільник комітету Данило Гетманцев.
За підсумками того засідання податківці, поліція та ДБР отримали завдання провести перевірки та у разі виявлення порушень покарати або закрити нелегалів. Звітувати про виконання завдання мали щомісяця.
Утім, доволі швидко про це всі забули. З травня питання нелегального ринку підакцизної продукції майже повністю зникло з інформаційного простору.
Про які “організовані злочинні групи” говорив Гетманцев, хто стоїть за найбільшою з них, і чому досі правоохоронці не покарали порушників?
Хто потрапив під приціл правоохоронців
Аналіз діяльності спиртових заводів, який здійснювала Податкова до травня 2023 року та копією якого володіє ЕП, показав, що на ринку є, щонайменше, сім груп виробників, які здійснюють випуск неврахованого спирту та його продаж. Саме до них з перевірками й мали навідатись правоохоронці.
Обсяг виробництва “сірого” спирту всіма сімома групами, розділеними за регіональним принципом (Харківська, Вінницька, Київська, Рівненська, Львівська, Кіровоградська та Житомирська), податківці оцінили у 3 тис тонн щомісяця.
За даними податківців, лідером цього списку є так звана “харківська” група, до якої входять три компанії — “Укрспецспирт”, “Караван” та “Артемівка”. Вони, за даними податківців, щомісяця виробляють 1500 тонн “сірого” спирту або так званої “другої форми” (спирт, який реалізується без сплати акцизу — ЕП), тобто стільки ж, скільки виробляє решта шість груп.
Згадані три компанії входять до харківської бізнес-групи AES Group, яка пов’язана з першим заступником Харківської ОДА Олександром Скакуном.
Як формувалася “харківська” група
Ця група представлена трьома підприємствами — ТОВ “Укрспецспирт”, ТОВ “Караванський спиртовий завод 1709” та ТОВ “Артемівський спиртовий завод 1840”. Її формування почалось у жовтні 2020 року після приватизації Артемівського спиртзаводу.
Аукціон з його продажу відбувався в системі ”Prozorro.Продажі” із стартовою ціною 29,66 млн грн. До торгів допустили дві компанії — ТОВ “АЕС Солар” і ТОВ “Боркі Солар”. Власницею першої була Міліця Волкова з Харкова, а другої — Наталія Валеуліна із Запоріжжя.
Боротьби між двома претендентами фактично не було — “АЕС Солар” запропонувала найвищу ціну в 50 млн грн, але платити не стала. Тож пропозиція “Боркі Солар” у 30,3 млн грн стала переможною. Відтак завод продали фактично за стартовою ціною.
Чому Волкова так просто здалася Валеуліній? Річ у тім, що учасниці аукціону пов’язані та, ймовірно, лише імітували конкуренцію. Це стане зрозуміло у 2021 році після створення ТОВ “АЕС груп”, в якій по 50% володіють Міліця Волкова та Костянтин Валеулін — син Наталії Валеуліної.
Старший брат Костянтина — Роман Валеулін у 2017 році став директором харківської компанії “Бітоксид”, яка володіє міні-НПЗ в Мерефі (також входить до AES Group — ЕП). Тоді ж серед засновників цієї компанії з’явився рідний брат першого заступника голови Харківської ОДА Олександра Скакуна — Юрій.
Після того, як “Боркі Солар” оформив право власності на Артемівський спиртзавод, компанія створила нову юрособу — ТОВ “Артемівський спиртовий завод 1840”, в який і увійшов придбаний актив.
Але частка “Боркі Солар” в цій юрособі становила 50%, а решта відійшла відомим у вузьких колах харків’янам, серед яких колишній народний депутат Ігор Котвицький та почесний консул Вірменії Армен Асланян — по 24% кожному. Обидва вважаються людьми з обойми колишнього міністра МВС Арсена Авакова.
Пізніше “Боркі Солар” вже офіційно поділили між собою на двох Мілиця Волкова та Костянтин Валеулін. Компанія увійшла в “АЕС Груп”, якою ті володіли порівну.
Через півроку Фонд держмайна виставив на торги другий спиртзавод у Харківській області — “Караванський”. За нього в липні 2021 року прийшли змагатись три компанії — “Мак-ТМ” Костянтина Валеуліна, “Ревітес” Олени Смирнової з Києва та “Імекс-про” харків'янки Анастасії Худенко.
За стартової ціни 23,1 млн грн “Імекс-про” одразу запропонував 101 млн грн і більше не торгувався. А “Мак-ТМ” та “Ревітес” кілька раундів підвищували ставки, поки на позначці 53 млн грн не зупинилася компанія Смирнової. Далі все пішло за відомою схемою — “Імекс-про” кошти Фонду держмайна не перерахував, а переможцем став “Ревітес” з майже вдвічі меншою пропозицією.
Караванський спиртзавод
Фото UKRSPETSPIRT.COM.UA
Пізніше з'ясувалося, що того ж дня, коли “Імекс-про” визнали переможцем аукціону, новим власником “Ревітес” стало ТОВ “АЕС Солар” тієї самої Волкової.
Після цього “Ревітес” перейменували на Караванський спиртовий завод 1709, а 50% у ньому передали тим самим людям з оточення Авакова — Котвицькому та Асланяну. Друга частина залишилися у Волкової та Валеуліна, які на той час вже офіційно стали співвласниками харківської групи — AES Group.
Як працює “харківська” група
Третє підприємство групи, про яке згадують податківці — “Укрспецспирт”. Це управляюча компанія, яка за паперами не входить до складу AES Group, адже серед її бенефіціарних власників немає ані Валеуліна, ані Волкової. Єдиним його засновником та директором вказаний Євген Кісса, якого добре знають брати Костянтин та Роман Валеуліни.
Влітку 2012 року Валеуліни і Кісса були фігурантами однієї кримінальної справи. Оперативним супроводом цієї справи тоді займалось харківське обласне управління Служби безпеки. В той час в харківському управлінні СБУ працював і полковник Олександр Скакун, який наразі є заступником голови Харківської ОДА.
Протягом 2020-2021 років оформлений на Кіссу “Укрспецімпорт” уклав договори оренди майна з “Караванським” та “Артемівським” спиртовими заводами та у такий спосіб став керуючою компанією для спиртового бізнесу AES Group.
Сукупна потужність усіх підприємств групи становить близько 26 млн літрів спирту на рік, а всього у 2022 році, як стверджує Укрспецімпорт, вони виробили 7,7 млн літрів спирту “Люкс”. Натомість, в розрахунках податківців про обсяги тіньового випуску спирту зазначається, що “харківська” група виробила 1,8 млн літрів неврахованого спирту.
“Споживачам спирту дуже вигідно купувати його за кеш без урахування акцизу, який становить 133,31 гривні за літр. І купівлею неврахованого спирту на спиртзаводах не грішать не лише дрібні “сірі”, а й великі “білі” виробники, які так знижують собівартість готової продукції. Останнім при цьому потрібні гарантії пристойної якості продукту, стабільні постачання та надійний “дах”, — розповідає ЕП співрозмовник зі спиртової галузі.
Чому операційну компанію “Укрспецспирт” записали на Кіссу, а не на відомих бенефіціарів AES Group? Відповідь на це питання може ховатися в матеріалах кримінальної справи Державної фіскальної служби від жовтня 2019 року.
У цій справі згадується протиправна схема, реалізована компанією “Лемар плюс”. “На її потужностях відбувалось виробництво необлікованого спирту, який згодом продавали з ухиленням від сплати податків в особливо великих розмірах”, — йдеться в матеріалі справи.
“Лемар плюс” — це насправді колишня назва “Укрспецспирту”, а саме перейменування та зміна власника відбулося лише у листопаді 2021 року, невдовзі після того, як податківці провели обшуки на Артемівському спиртзаводі у Мерефі.
Хто стоїть за “харківською” групою
ЗМІ, зокрема ЕП, уже писали про зв’язок родини чиновника Олександра Скакуна з харківською групою AES. Сам Скакун підтверджував ЕП, що добре знайомий з обома бенефіціарами AES Group. “З пані Волковою знайомий. Валеуліна знаю давно. Їх у місті багато хто знає як дуже активних, потужних людей з проукраїнською позицією”, — зазначив ЕП Скакун.
При цьому він запевнив, що ні до AES Group, ні до міні-НПЗ в Мерефі стосунку не має.
Утім ЕП знайшла і нові опосередковані докази, які свідчать про причетність чиновника до ведення бізнесової діяльності одночасно із перебуванням на офіційній посаді в Харківській ОДА. Примітно, що за своїми функціональними обов’язками Скакун якраз повинен слідкувати за порядком на ринках пального та спирту та “недопустити їх нелегального виробництва, обігу та продажу на території області”. Якщо точніше, то взаємодіяти по таких ситуаціях з правоохоронцями.
Юридичним вирішенням питань, пов’язаних з великою кількістю кримінальних та адміністративних справ “бензинового та алкогольно холдингу” AES, займається юристка Анастасія Череднікова.
Наприклад, вона представляла в судах інтереси “Альтернатив енерджі сорсес компані” (входить в AES Group) у справах про заборону виробничої діяльності, податкового донарахування, зняття арешту на майно.
Юристка також відстоювала у судах інтереси: ТОВ “Пром-хім” — ключового постачальника розчинників на міні-НПЗ в Мерефі, компанії “Альтернатив енерджі сорсес еко” (входить в AES Group), та інтереси уже згаданої раніше “Бітоксид”. У держреєстрі судових рішень чимало справ, в яких вона виступає захисником компаній бізнес-групи.
Череднікова також фігурувала засновником та керівником підконтрольних AES Group структур — ТОВ “НДЦ “Укрнафтохім”, “Артемівський спиртовий завод”, а адреса її адвокатського офісу співпадає з адресою фірм, що входять до AES Group — “Боркі Солар” та “Солар солюшнс юкрейн”.
Яскраво роль адвоката у справах Олександра Скакуна характеризують і теги, прикріплені до її телефону в програмі GetContact.
На запитання ЕП, чи знайомий Олександр Скакун з адвокатом Чередніковою, він відповів: “Адвоката Настю знаю, але не пам’ятаю її прізвища. Можливо, у неї таке прізвище. Я знаю мільйон адвокатів, юристів, суддів, кого хочете, але саме таке прізвище не знаю”.
У відповідь на претензії податківців, що за його безпосереднім напрямком діяльності процвітає нелегальне виробництво та реалізація спирту, чиновник відповів, що це не відповідає дійсності.
“Після того засідання Комітету я збирав місцевих правоохоронців, податківців, ми своїми силами проводили рейди. Потім приїжджали з Києва, був БЕБ, податківці, і слова пана Гетманцева не підтвердились. Він же політик і просто говорить, а юридична наука не терпить просто розмов. По Харкову немає ані підозр, ані вироків судів, ані стягнутих до бюджету коштів з несплаченого акцизу”, — повідомив Скакун.
При цьому він наголосив, що в Україні “чорний” ринок процвітає. “Вся країна знає, що “друга форма” працює, і пан Гетманцев теж це знає. А в Харківській області цього немає. Чорного ринку в Харкові ми не бачимо, абсолютно”, — запевнив Скакун.
Про повну відсутність в регіоні “чорного” спирту запевняє і Валеулін. “У нас були перевірки, вривались на підприємства, через паркани перелазили, шукали нелегальний спирт. Але ми їм казали: не їдьте сюди, немає у нас такого. Після приватизації заводів ми провели глибоку реконструкцію. Ми порахували, що нам краще працювати в “білу”, заробляти менше, але жити спокійно”, — розповідає співвласник “АЕС Груп”.
Костятнтин Валеулін та Олександр Скакун
Фото з FACEBOOK-сторынки Олександра Скакуна
На початку жовтня ЕП зверталась за коментарем і до Гетманцева. На питання про те, чи змінилось щось на ринку та у складі його учасників з моменту травневого засідання Комітету, він відповів, що змін немає. При цьому голова Комітету порекомендував “почекати ще тиждень, оскільки досі тривають перевірки”.
Через два тижні після цього Гетманцев не відповів на запитання, але у його прес-службі повідомили, що наразі не можуть надати актуальні дані, оскільки ще не отримали їх від податкової.
Відзначимо, що правоохоронці ще не звітували про порушені справи щодо виробництва відповідною групою або будь-якою іншою “тіньового” спирту. Наведені в статті дані містяться в офіційному документі, підготовленому податковою для профільного комітету.
Микола ТОПАЛОВ
Что скажете, Аноним?
[07:00 23 ноября]
[19:13 22 ноября]
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
08:00 23 ноября
21:10 22 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.