Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Скільки банки зароблять на “президентській тисячі”

[16:49 17 декабря 2021 года ] [ Бизнес Цензор, 17 декабря 2021 ]

З програми “є Підтримка”, яка націлена на підтримку частини бізнесу через стимулювання попиту на товари та послуги, свій відсоток отримають і банки. Джерело: https://biz.censor.net/r3305845

З 19 грудня у повному обсязі запрацює програма з виплати з державного бюджету тисячі гривень вакцинованим українцям.

У державному бюджеті на “Надання допомоги в рамках програми “є Підтримка” закладено 8 млрд грн.

Оскільки ініціатором цієї програми є Президент Володимир Зеленський, то неформально ці виплати з бюджету називають “президентська тисяча” або ще “ковідна тисяча”.

Хоч зараз програма “є Підтримка” працює в тестовому режимі, деякі банки перетворили виплату “ковідної тисячі” у рекламу кампанію, почавши виплати на кілька днів раніше запланованого старту програми.

Таким чином банкіри намагаються активізувати “сплячих клієнтів” (неактивних користувачів мобільних банкінгів) та наростити клієнтську базу, адже для отримання тисячі гривень, нові користувачі будуть завантажувати додатки на свої смартфони.

Наразі ці банки здійснюють виплати за рахунок власних ресурсів, які будуть компенсовані за рахунок грошей, що надійдуть з бюджету після старту офіційних виплат.

Тобто зараз банки, які почали раніше виплачувати “ковідну тисячу”, перераховують свої гроші, а негативне сальдо закриють за рахунок транзакцій з державного бюджету з 19 грудня.

Хто може отримати “президентську тисячу”

Отримати тисячу гривень за вакцинацію можуть повнолітні громадяни України, які пройшли повний курс вакцинації (отримали дві дозі) від коронавірусу, мають зелений сертифікат у “Дія” та оформили спеціальну банківську карту “є Підтримка” у банку партнері.

Тобто для отримання “ковідної тисячі” у громадянина має бути дві вакцини, смартфон, а також інстальовано додаток “Дія”.

Далі потрібно подати заявку на програму через “Дія”, або банк партнер, який відкриє вам картку та переадресує документи у “Дію”.

Карта “є Підтримка” — це спеціальний віртуальний рахунок, на який буде зараховано виплату за вакцинацію.

Окремий рахунок потрібен, бо виплати вакцинованим від Covid-19 — цільові гроші, які можна витратити за конкретними напрямками, а також не можна конвертувати у готівку.

Карти для програми “є Підтримка” запустили шість банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк (всі три належать державі), Альфа-банк російського олігарха українського походження з громадянством Великобританії Михайла Фрідмана, Монобанк (додаток, який працює на ліцензії Універсалбанку Сергія Тігіпка) та А-Банк братів Ігоря та Григорія Суркісів.

Згодом до програми приєднається ще 10 банків.

На що можна витратити тисячу за вакцинацію

“Президентську тисячу” за вакцинацію можна витрати лише на конкретні товари та послуги.

Тобто ви не зможете витратити “ковідну тисячу” на їжу, одяг або комунальні послуги.

Натомість за ці гроші можна придбати книги, квитки в театр, кінотеатр, музей та концентри, на внутрішні авіа- або залізничні подорожі та абонемент в спортзал.

З 2022 року громадяни віком 60 і більше років зможуть витратити “тисячу” на ліки.

Таким чином держава вирішила підтримати конкретні галузі економіки, які постраждали від пандемії “Covid-19”.

На жаль, ці гроші не можна спрямувати на благодійність та оплату комунальних послуг.

Учасник програми має чотири місяці, щоб витратити “ковідну тисячу”, адже після сплину цього часу гроші повернуться до державного бюджету.

Бізнеси, у яких можна придбати товар або послугу за “ковідну тисячу” мають відповідати так званим MCC-кодам, які банки присвоюють суб'єктам бізнесу.

Наприклад, не можна за “ковідну тисячу” придбати книгу у продуктовому супермаркеті тому що такий платіж буде проходити по MCC-коду як супермаркет, а не книжковий магазин. Теж саме стосується і спортзалів та продавців квитків. MCC-коди, їх можна побачити в чеках і квитанціях, мають відповідати переліку вказаним категоріям бізнесу, які беруть участь в програмі підтримки.

Скільки банки зароблять на “є Підтримці”

Програма “Надання допомоги в рамках програми “єПідтримка”, через бюджетне стимулювання попиту на товари та послуги, націлена не лише на підтримку частини бізнесу, який постраждав від пандемії.

Свій відсоток отримають і банки. Тому для банків участь в програму “є Підтримка” не лише маркетинг та утримання і збільшення частки ринку. Мова про цілком реальну можливість заробити, адже за кожну безготівкову покупку, за допомогою банківських карт, банки та платіжні системи отримують свій відсоток.

В ціні товарів та послуг, які споживачі купують безконтактним способом оплати, закладено 1,5-3% банківської комісії. Розмір комісії залежить від розміру бізнесу: для кав'ярень та маленьких книжкових магазинів комісія буде вищою, ніж для мереж супермаркетів та великих інтернет рітейлерів, які мають можливість “вибити” знижку.

Цю комісію бізнес закладає в ціну товарів/послуг, тобто перекладає на споживача.

Хто заробляє на банківській комісії 

Банківську комісію за покупку карткою ділять між собою три фінансових посередники.

Перший — банк-еквайер, який надав бізнесу POS-термінал. Він отримує 1,5-3% вартості покупки (знову ж таки все залежить від умов договору банку з продавцем). 60% POS-терміналів в Україні належить Приватбанку. В трійку найбільших входять Ощадбанк і Райф.

Другий посередник — банк, який випустив банківську карту, з якої було зроблено покупку. Йому банк-еквайер, який надав POS-термінал, перераховує частину банківської комісії, яка називається interchange. Розмір комісії interchange становить 60-70% усієї комісії за покупку, але не менше 1,2% вартості операції.

26 листопада міжнародні платіжні система Visa та Mastercard знизили розмір міжбанківських комісій interchange до 1,2%. З липня 2022 року комісії інтерчейндж будуть знижені до 1%, а з липня 2023 року — не більше 0,9%.

Платіжні системи діють на випередження, адже рітейлери (Rozetka, Сільпо, Metro, Okko, Епіцентр та ін) через народних депутатів лобіюють прийняття закону про законодавче радикальне зниження interchange — до 0,5%.

Найбільші емітенти карток в Україні: Приватбанк, Ощадбанк, Укрсиббанк, та Монобанк (працює на ліцензії Універсалбанку).

Третій посередник — дві міжнародні платіжні системи Visa або Mastercard, які з'єднують між собою всіх учасників операції. За свої послуги вони отримують 0,3% вартості операції.

На 16 грудня в Україні повний курс вакцинації від коронавірусу пройшло 12,82 млн осіб. З них, за даними Мінцифри на 14 грудня, на програму “є Підтримка” з отримання “ковідної тисячі” записалося два мільйони громадян. Вони отримають 2 млрд грн.

Можемо підрахувати приблизну комісію, яку отримають банки, пропустивши через свої рахунки 2 млрд грн.

Ми знаємо, що банківські комісії за безготівкові платежі коливаються в діапазоні 1,5%-3%.

Таким чином, банки учасники програми “є Підтримка” можуть отримати за адміністрування виплати “ковідної тисячі” 30-60 млн грн банківської комісії.

В держбюджеті-2021 на цю програму передбачено 8 млрд грн. Відштовхуючись від цієї суми, можемо підрахувати, що за обробку покупок на 8 млрд грн банки отримають вже 120-240 млн грн.

У держбюджеті на 2022 рік на “президентську тисячу” передбачено 3 млрд грн. Тобто сукупна банківська комісія за обробку транзакцій на 11 млрд грн може становити 165-330 млн грн.

На 16 грудня учасники текстового періоду програми “є Підтримка” отримали більше 500 млн грн. Ймовірно цей обсяг грошей обробив Монобанк, адже один із засновників проекту Олег Гороховський повідомив, що за тестовий період його проект обробив 576 млн грн.

Монобанк, в рамках маркетингової кампанії, першим почав виплати “ковідної тисячі”. В результаті, з 576 млн грн “Моно”, як власник карток, отримає 1,2% комісії інтерчейндж, або майже 7 млн грн.

Юрій ВІННІЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.