Градус протистояння відразу зріс, вже за кілька днів мережу облетіли фото українського зерна, яке протестувальники силоміць висипали з кількох фур на землю. Це спричинило різку реакцію в Україні і навіть змусило вибачатися польського міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Чеслава Секерського, який, втім, поскаржився, що польські фермери “в дуже важкій ситуації”.

Але якщо раніше обмеження руху стосувалося передусім великого вантажного транспорту, 18 лютого в мережі з’явилося відео, як протестувальники блокують проїзд пасажирських автобусів.

А згодом “Укрзалізниця” повідомила, що поляки пішли ще далі і спробували заблокувати рух пасажирського потяга Київ — Хелм. Всередині було 260 пасажирів, більшість — жінки та діти.

Залізниця, автобуси та інший наземний транспорт — єдина можливість для українців їздити за кордон. Українська влада назвала будь-які спроби блокади пасажирських перевезень неприпустимими.

“Такі дії протестувальників обурливі, зважаючи на історію партнерських та економічних відносин між нашими країнами. Крім того, такі дії негативно впливають на забезпечення обороноздатності України та безпеку кордонів ЄС від російського агресора”, — заявили в “Укрзалізниці”.

А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков назвав ситуацію “прямою загрозою безпеці” України.

“Жінки та діти, що шукали прихистку від війни і в силу різних причин повертаються додому, не можуть ставати заручниками бізнес-інтересів. Такі акції та приклади негуманного ставлення до українців на кордоні ЄС можуть бути використані російськими спецслужбами для розбурювання штучного конфлікту між нашими країнами”, — наголосив Кубраков в розмові з польським колегою.

Він попросив не допускати таких ситуацій надалі.

Яка ситуація зараз

зерно

Автор фото FACEBOOK RAFAL MEKLER

 

 

Фото висипаного українського зерна польськими протестувальниками обурило і владу, і суспільство в Україні

 

 

Як повідомили у понеділок в Державній прикордонній службі та в Мінінфраструктури, пасажирський рух зараз відбувається в штатному режимі.

Але ситуація з перевезенням вантажів “стала ще більш критичною”.

Заблоковані шість з дев'яти пунктів пропуску: “Ягодин”, “Устилуг”, “Угринів”, “Рава-Руська”, “Шегині” та “Краківець”.

На всіх цих напрямках сукупно в чергах перебуває близько 3000 вантажівок.

Найкритичніша ситуація на пункті пропуску “Ягодин — Дорогуськ”, де взагалі припинився рух вантажного транспорту, каже заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач.

“Там не пропускаються гуманітарні, швидкопсувні вантажі та паливо. Це прямий вплив на нашу обороноздатність”, — заявив він.

Також через цей пункт пропуску з України не можуть виїхати порожні вантажівки, що їдуть за критично необхідними товарами.

“Вони вимушені чекати у понад 15-кілометровій черзі для порожніх на пункті пропуску “Нижанковичі — Мальховіце”, де тимчасово призупинена реєстрація до єЧерги. Таким чином, водії буквально живуть на дорозі без нормальних умов”, — підкреслив Сергій Деркач.

Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко уточнив в ефірі телемарафону, що в понеділок польська сторона все ж таки пообіцяла пропускати кілька вантажівок на годину в бік України.

“Натомість поки що ми не маємо підтвердження, що хоч якийсь рух відбуватиметься в напрямку Польщі”, — каже Демченко.

Польські фермери вже анонсували, що з 20 лютого повністю заблокують кордон з Україною аж до 10 березня, в тому числі і залізницю.

“Будуть заблоковані не лише прикордонні переходи, а й вузли зв’язку та під’їзди до перевантажувальних залізничних станцій та морських портів”, — раніше повідомляла профспілка фермерів “Солідарність”.

Подробиці їхніх планів ще невідомі, каже Демченко. Тож поки що незрозуміло, чи стосуватимуться обмеження пасажирського транспорту тощо.

Водночас Демченко підкреслив, що ситуація вже надзвичайно складна. Адже у “вантажній” блокаді — чотири найбільші пункти пропуску, через які можуть перетинати кордон вантажівки вагою понад 7,5 тонн.

На решті проїзд можливий або для порожніх вантажівок, або для невеликих вантажних автомобілів.

Чи зможуть врегулювати ситуацію раніше, невідомо. Втім українська та польська влада заявляють, що постійно ведуть перемовини.

Чеслав Секерський в середині лютого обіцяв, що переговори з Україною щодо умов експорту деякої агропродукції перебувають на завершальній стадії. А в Єврокомісії анонсували зустріч координаційної платформи з питань експорту і транзиту української агропродукції на тлі блокади польськими фермерами кордону з Україною.

Раніше український Forbes з посиланням на свої джерела писав, що Україна розглядає можливість у відповідь заблокувати імпорт товарів з Польщі.

Те, що такі розмови справді тривають, підтвердив виданню Микола Сольський, міністр аграрної політики та продовольства України.

“Ми за конструктив, але, звичайно, будемо готові реагувати”, — каже він.

За його словами, рішення може бути ухвалене протягом двох тижнів.

“Подивимося, що відбуватиметься”, — додав він.

Для України в ситуації війни, коли вантажні перевезення здебільшого здійснюють наземними шляхами через західний кордон, ситуація критична.

“Якщо кордон не буде деблокований до кінця місяця бюджет країни втратить 7,7 мільярда гривень надходжень. Для нас це дуже відчутно, особливо в лютому”, — написав голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.