Сто днів тому, в березні, економіку України було введено в режим карантину. Через пандемію коронавірусної інфекції COVID-19 було зупинено громадський транспорт, закриті навчальні заклади та заклади громадського харчування.
Припинено міжнародне сполучення з іншими країнами. Значну частину працівників було переведено в режим віддаленої роботи.
Протягом трьох місяців карантинні заходи були пом'якшені, країна перейшла до стратегії “адаптивного карантину”.
Вона передбачає ізоляцію не всієї країни, а лише тих регіонів, захворюваність яких перевищує встановлені показники.
Наразі, після послаблення карантину, динаміка захворюваності COVID-19 в Україні б'є рекорди. Водночас, як показує аналіз стану економіки, новий карантин завдасть ще більшого удару.
БізнесЦензор зібрав десять графіків, які ілюструють, як карантин впливає на економіку України.
1. Безробіття: півмільйона безробітних за кілька місяців
З початку лютого кількість офіційних безробітних в Україні зросла на 140 тис. — до 517 тис. осіб. При цьому 83% з них отримують від держави допомогу з безробіття.
Наразі кількість безробітних в Україні, як і витрати держави на допомогу для них, зростає.
Дані Центр зайнятості
2. Кількість офіційно працевлаштованих різко скорочується
В квітні кількість офіційно працюючих громадян України впала нижче десяти мільйонів чоловік — 9,95 млн чоловік. Відзначимо, що за даними електронного перепису, в Україні проживає всього 37,3 млн чоловік. Водночас, ще в лютому 2020 року кількість офіційно працевлаштованих становила 10,42 млн чоловік.
Тобто за декілька місяців держава втратила 470 тисяч платників податків.
Дані Центр зайнятості
3. ЄСВ. Перші ознаки стабілізації
Послаблення карантинних обмежень і поступове відновлення роботи бізнесу позитивно вплинуло на стабілізацію надходження обсягів єдиного соціального внеску (ЄСВ). Це можна побачити на наступному графіку.
Дані агреговані q.rating.zone
4. Реєстрація ФОП зросла до рівня березня
Після сильного падіння в березні та квітні, та поступового відновлення в травні-червні, реєстрація нових фізичних-осіб підприємців (ФОП) в Україні вийшла на рівень березня. Зазначимо, що Кабмін розробив програму допомоги ФОПам, які можуть отримати до 11 тис грн з бюджету за вимушений простій.
Динаміка реєстрації нових юридичних осіб також відновилася та майже досягла до карантинного рівня.
5. КаБаРе показали ознаки життя
Поступово відновлюють роботу і заклади громадського харчування: кафе, бари, ресторани (КаБаРе).
Після введення карантину обороти закладів харчування впали до 44% від рівня 15 березня і в квітні опустились до 26%. Єдиним джерелом доходу кафе була доставка їжі.
Однак в травні, після зняття обмежень на роботу літніх майданчиків, обороти зросли до 50% від докарантинного рівня і з червня досягли 76%, свідчать дані компанії Poster.
Дані компанії Poster
6. Заробітчани повертаються на роботу
Послаблення карантину в країнах Європи та початок сезонних робіт активізувало українських заробітчан, які в квітні майже припинили виїзд за кордон.
Так, в лютому з України виїхало більше 2 млн громадян. Водночас вже в квітні кількість громадян, які виїхали з України, становила лише 84 тис. осіб.
Однак в травні трудова міграція пожвавилась. Не останню роль в цьому зіграв і попит на українських робітників зі сторони інших країн, які організовували чартерні рейси для вивозу сезонних заробітчан з України.
Дані агреговані q.rating.zone
7. Імпорт падає швидше за експорт
Карантин, криза та обмеження пересування різко скоротили споживання товарів в Україні, в тому числі і імпортних. Це призвело до скорочення обсягів імпорту в травні майже на $1 млрд, порівняно з лютим.
В докарантинний період Україна імпортувала товарів більше, ніж продавала на експорт. Карантин перевернув ситуацію — обсяги імпорту впали нижче за обсягів експорту. Це позитивно вплинуло на сальдо торгового балансу.
Дані агреговані q.rating.zone
8. B2B шукає дно
Про зупинку економіки свідчить на лише падання темпів імпорту. В травні постачання товарів між платниками ПДВ скоротилося до 473,5 млрд грн з 604,3 млрд грн в березні. Фактично за три місяці обсяги торгівлі в В2В скоротилися на 131 млрд грн.
Дані агреговані q.rating.zone
9. На карантині ніхто не заробив?
Всупереч існуючій думці, що на карантині заробили фармацевти та продавці продуктів харчування, цифри свідчать про зворотні процеси. На наступному графіку обсяги продажів різних категорій товарів, які пройшли через касові апарати.
Ці данні свідчать, що докарантинні обороти офіційних продавців електроніки, їжі, ліків, пального та будматеріалів були більшими. Статистика не враховує реалізацію “сірої” продукції, кількість якої в кризу, ймовірно, зросла.
Дані агреговані q.rating.zone
10. Промисловість гальмує
Згубний вплив карантину на економіку найяскравіше демонструє графік динаміки промислового виробництва. На ньому чітко видно різке падіння, після невпевненого росту в лютому-березні.
При цьому найбільше просіли галузі переробної промисловості, які виробляють продукцію з доданою вартістю і створюють найбільше робочих місць.
Дані Держстат
Доходи державного бюджету: недоотримано 50 млрд грн
За п'ять місяців 2020 року державний бюджет недоотримав 50 млрд грн, або 11%, від запланованого рівня.
Всього в січні-травні 2020 року було отримано 381,75 млрд грн, або на 2,4% менше, ніж за аналогічний період 2019 року. Тільки в травні держбюджет отримав доходів на 10,8% нижче планового показника.
За підсумками січня-травня держбюджет виконаний з дефіцитом у 47,8 млрд грн.
Лукашенко молодец, не то что наше дерьмо, ложил он на этот вирус. Наши попугаи - скопируют все что похуже. И что? Мир выходит из карантина, Белорусы на него насрали, а мы как г-но в бочке болтаемся: ни к умным, ни к красивым.
Что скажете, Аноним?
[21:26 21 ноября]
[12:44 21 ноября]
[10:14 21 ноября]
19:00 21 ноября
18:45 21 ноября
18:35 21 ноября
18:25 21 ноября
18:00 21 ноября
17:20 21 ноября
16:50 21 ноября
16:20 21 ноября
15:30 21 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.