Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Притулок Олександра Тимошенка у Чехії: тактика чи необхідність?

[10:08 10 января 2012 года ] [ Українська служба Бі-Бі-Сі, 6 січня 2012 ]

Міністерство закордонних справ Чехії підтвердило, що Олександр Тимошенко, чоловік екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, звернувся з проханням про надання притулку у цій країні.

Міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг підтвердив цю інформацію Чеському радіо, сказавши, що про це його поінформував міністр внутрішніх справ.

“Я запитав про це міністра внутрішніх справ, і він підтвердив, що це так”, — цитує пана Шварценберга агентство Reuters.

Знову охолодження відносин?

Чеська преса у п'ятницю, 6 січня, написала, що Олександр Тимошенко звернувся до відповідних органів про надання йому притулку наприкінці 2011 року.

Зважаючи на те, що Прага нещодавно надала притулок колишньому міністру економіки уряду Тимошенко Богдану Данилишину, чеська преса називає високими шанси Олександра Тимошенка отримати статус біженця, а також вказує, що надання притулку може призвести до чергового охолодження взаємин між Україною і Чехією.

Чеська газета Pravo пише, що 51-річний Олександр Тимошенко має непогані шанси отримати притулок, зокрема, через те, що він має бізнес у цій країні: йому належить частка у компанії “International Industrial Projects”.

“Пан Тимошенко не є новачком у бізнесі Чехії. Із 2000 року, зокрема, він є одним із акціонерів компанії International Industrial Projects, що базується у місті Усті-над-Лабем. Компанія, відповідно до свідоцтва про реєстрацію, займається купівлею-продажем товарів”, — пише Видання нагадує, що після того, як рік тому притулок у Чехії отримав колишній міністр уряду Юлії Тимошенко Богдан Данилишин, напруження між Києвом та Прагою посилилося, і що саме з цим пов'язують вислання двох чеських дипломатів з України у травні 2011-го року — начебто за підозрами у шпигунстві.

“Те, що особи, пов’язані із Юлією Тимошенко, шукають притулку, є надзвичайно важливим і чутливим питанням для Чехії. Про це свідчить і той факт, що у середу, 4 січня, міністр внутрішніх справ країни Ян Кубіца, чиє відомство відповідає за надання притулку, обговорював це питання із главою зовнішньополітичного відомства Карелом Шварценбергом”, — зазначає газета Pravo.

До речі, Карел Шварценберг у листопаді минулого року вітав Юлію Тимошенко із Днем народження.

Як повідомляла прес-служба партії “Батьківщина”, він вказував, що “засмучений та занепокоєний її станом здоров’я та ставленням, яке демонструє влада у наданні їй адекватної медичної допомоги”.

Проте експерти в Україні висловлюють сумніви у тому, що надання притулку Олександрові Тимошенку спричинить новий дипломатичний конфлікт Києва та Праги.

“Я не думаю, що після надання притулку розпочнуться якісь дипломатичні акції проти Чехії з боку України. Навряд чи Київ вдасться до цього. Ці події цілком вписуються у контекст ставлення Європи до справи Юлії Тимошенко. Нічого нового я тут не бачу”, — сказав bbc.ua директор центру досліджень “Пента” Володимир Фесенко.
Особисте і публічне життя газета Pravo.

Після появи інформації про те, що Олександр Тимошенко залишив Україну і чекає рішення про притулок, знову поновилися розмови про стосунки подружжя Тимошенків.

У політичних і журналістських колах навіть обговорювали чутки, що Юлія Тимошенко розлучилася із чоловіком. Проте ніяких офіційних доказів в Україні не лунало, а сам Олександр Тимошенко заперечував факт розлучення.

“Я знаю, що є багато статей про те, що ми вже розійшлися, розлучилися і у нас зовсім різні сім‘ї. Ні, цього немає. І я впевнений — впевнений! — що не буде”, — твердив він в інтерв'ю інтернет-виданню Клацнути “Українська правда”.

Однак оглядачі звертають увагу на те, що до початку судового процесу над Юлією Тимошенко улітку минулого року Олександра Тимошенка не бачили поруч ані за часів її прем'єрства, ані як лідера опозиції. Але частково це можна пояснити і тим, що пан Тимошенко не займається політичною діяльністю, а у справах бізнесу багато часу проводить за кордоном.

Маючи статус захисника екс-прем'єра, Олександр Тимошенко, як і дочка Євгенія, відвідували її у Лук'янівському СІЗО у Києві. Проте після етапування до Качанівської колонії були лише повідомлення про те, що права відвідувати Юлію Тимошенко домоглася дочка Євгенія. Про чоловіка згадок не було.

Водночас, постає питання про те, чи існує імовірність того, що після отримання притулку у Чехії Олександром Тимошенком його дружина також може претендувати на такий же статус.

Відомий правозахисник Дмитро Гройсман каже, що з юридичної точки зору такої можливості у Юлії Тимошенко немає.

“Теоретично, якщо чоловік отримує статус біженця, то відповідно до європейських конвенцій, його прямі родичі мають юридичне право на возз'єднання сім'ї. Однак для цього необхідно, аби член родини обов'язково фізично перебував на території країни, до уряду якої звертається, і персонально подав відповідну заяву. Але також якщо особа перебуває в ув'язненні, як Юлія Тимошенко, для неї такі юридичні наслідки неможливі”, — сказав bbc.ua Дмитро Гройсман.

Правозахисник упевнений, що Юлія Тимошенко не вдаватиметься до кроків для отримання притулку не лише тому, що з юридичної точки зору це неможливо, а й через політичні причини.
Справа ЄЕСУ і родина Тимошенків

Олександр Тимошенко, на відміну від екс-прем’єра, весь час займався бізнесом і ніколи — політикою, він взагалі не вів публічної діяльності.

“Чоловік Тимошенко завжди залишався на задньому плані, про нього мало відомо в Україні. Перед громадськістю він почав частіше з’являтися із серпня минулого року після того, як його дружину арештували. З того часу він бував у суді і навіть дав своє перше інтерв'ю для преси”, — пише газета Pravo.

І чеське видання, і оглядачі в Україні вважають, що наміри Олександра Тимошенка отримати притулок пов’язані із відновленням генеральною прокуратурою розслідування у справі корпорації “Єдині енергетичні системи України”, яку очолювала Юлія Тимошенко у 1990-х роках, а її чоловік був одним із ключових постатей у цій компанії. Їх називали тоді одними із найбагатших людей України.

Генеральна прокуратура арештувала Олександра Тимошенка, на той час члена правління корпорації ЄЕСУ, за “розкрадання коштів у великих розмірах”. Його звинувачували у дачі хабаря екс-голові уряду Павлу Лазаренку на загальну суму 4,6 мільйона доларів.

Як твердила генеральна прокуратура, у 1996 році Павло Лазаренко “неодноразово отримував хабарі від Олександра Тимошенка” і що ніби-то ці хабарі переводилися на особисті рахунки Лазаренка за кордоном за сприяння у дільності комерційної структури.

Проте у 2001 році і Юлія Тимошенко, і її чоловік були звільнені із СІЗО, а справи проти них були закриті через недоведеність їхньої вини.

Сама Юлія Тимошенко неодноразово заявляла, що корпорація ЄЕСУ була повністю зруйнована за часів президентства Леоніда Кучми.

Однак у 2011 році Служба безпеки та генеральна прокуратура відновили кримінальні справи проти Юлії Тимошенко, твердячи про встановлення нових обставин у справі. Її звинувачують у “розкраданні бюджетних коштів і ухилянні від сплати податків”.

Генеральна прокуратура нещодавно заявляла, що Клацнути може поновити кримінальні справи і стосовно колишніх партнерів Юлії Тимошенко по ЄЕСУ, серед яких називала і її чоловіка.

Тактика перед засіданням Євросуду?

Після надання притулку Богданові Данилишину україно-чеські відносини погіршилися, однак наприкінці минулого року їх вдалося відновити, про що свідчив і візит до Праги у грудні прем’єр-міністра України Миколи Азарова.

“Чесько-українські взаємини зазнали деяких проблем в цьому році, але я думаю, що візит прем'єр-міністра демонструє, що ми подолали цей період, і що наші взаємини отримають новий імпульс і нову динаміку”, — заявляв під час цього візиту прем'єр-міністр Чехії Петр Нечас.

“Відносини між нашими країнами для нас мають стратегічну цінність і надзвичайно важливе значення”, — вказував тоді український прем'єр-міністр Микола Азаров.

“Все це може незабаром піти у минуле”, — припускає газета Pravo.

Опозиційна партія “Батьківщина” заявила, що Олександр Тимошенко “був вимушений виїхати з України та просити уряд Чехії про притулок у зв’язку з посиленим тиском на лідера опозиції через її родину”.

У партії твердять, що “режим почав переслідувати рідних та близьких екс-прем'єр-міністра”.

“Цей крок з боку Олександра Тимошенка є відповіддю на аморальні спроби тиснути та катувати Юлію Тимошенко через переслідування її близьких та рідних”, — сказано у заяві партії.

Водночас політолог Володимир Фесенко вважає, що ситуацію із Олександром Тимошенком слід пов'язувати із очікуваним розглядом скарг екс-прем'єра у Європейському суді з прав людини.

“Це гра напередодні початку розгляду справи. Я припускаю, що “добрі люди” або із партії його дружини, або із генеральної прокутарути порадили Олександрові Тимошенку поїхати з країни”, — сказав bbc.ua Володимир Фесенко.

Світлана ДОРОШ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.