Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Придністров­ський безлад: хто розхитує ситуацію в Молдові

[08:00 01 марта 2024 года ] [ Апостроф, 29 лютого 2024 ]

За великим рахунком, окрім Кремля, ніхто в Молдові не хоче ескалації конфлікту.

 У середу, 28 лютого, місцеві “депутати” невизнаної Придністровської молдовської республіки на кордоні з Україною звернулися до РФ з проханням реалізувати заходи щодо захисту Придністров'я. У заяві “депутати” зазначили, що Молдова розв'язала проти невизнаної ПМР “економічну війну” і звинуватили Кишинів у тому, що він навмисно блокує переговори з Тирасполем. Водночас, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов зазначив, що прохання так званої ПМР до Росії про захист від Молдови не було тим результатом, на який чекав Кремль. Юсов повідомив також, що широка кампанія дезінформації про плани Придністров'я звернутися до президента РФ Володимира Путіна про приєднання до Росії є свідченням того, що “була зацікавлена сторона”. Що стоїть за цими подіями та як вони можуть розвиватися далі, “Апострофу” пояснив політичний аналітик, керуючий партнер PGR Consulting Group LLC Руслан Рохов.

Підготовка до виборів

У цій ситуації має місце подвійна гра. З одного боку грають еліти так званої невизнаної Придністровської молдавської республіки. І з іншого боку, сам Кремль, якому потрібно ескалювати ситуацію перед тим як підготувати належне тло до цьогорічних президентських виборів у Молдові, які відбудуться восени. Кремль налаштований отримати реванш.

З іншого боку, ми маємо ситуацію коли кон'юктура не дуже сприятлива для Маї Санду. Соціологія показує, що в чинної президентки є електоральні труднощі всередині Молдови, але вона має суттєву підтримку ззовні та хоче мобілізувати виборця через одночасний референдум щодо вступу країни до Європейського Союзу.

Такий задум її виборчого штабу. Для того, щоб не дати створити належне тло, щоб зменшити шанси Санду перемогти, очевидно, потрібно впливати на контекст, при якому буде відбуватися виборчі процеси.

Еліти Придністров’я мають свої інтереси

З боку Кремля, думаю, еліти Придністров'я підштовхували до подібного рішення. Ми бачимо, що ініціював це не поточний очільник Придністров'я Вадим Красносірський, а перший голова “ПМР” Ігор Смірнов. Це говорить про те, що рука Кремля була присутня і Кремль тиснув на придністровські еліти.

Але місцеві чинили спротив, щоб це не дійшло до такого рівня ескалації, який би грав проти їх інтересів. З одного боку, вони хотіли врегулювати економічне питання, На їхні плечі падає оподаткування, яке присутнє в Молдові зі сплатою всіх платежів, але у них є труднощі з адмініструванням цих податків — наразі воно відбувається в ручному режимі. Це створює серйозні проблеми, що і стало приводом протестів і власне і пошуку способів вирішення проблеми.

Невеличка довідка: На початку 2024 року набув чинності новий Митний кодекс Молдови. Він змінив ситуацію, що існувала десятиліттями, коли придністровські компанії були звільнені від зборів за митні процедури при імпорті/експорті. Тобто тепер вони мають сплачувати митні збори і до молдавського, і до придністровського бюджету.

Все тільки починається

Власне тому звернення депутатів розмите так, щоб з одного боку, звернутися до Кремля і “дати йому пас” для своєї гри. А з іншого, щоб не ескалювати можливу анексію Придністров’я. “Депутати” звернулися одночасно до різних інституцій із закликом допомогти — окрім РФ, це ОБСЄ, СНД, Європейський парламент, Міжнародний комітет Червоного Хреста та генсек ООН.

Водночас, вони “тримають відкритими двері”, для того щоб Кремль за потреби міг розгортати свою гру для більшої ескалації напередодні самих виборів восени. Імовірно, щоб натиснути на емоції виборця — сформувати страх, очікування можливих загроз безпосередньо для мешканців Молдови. І спробувати нав’язати Маї Санду образ тої, хто є причиною ескалації. З подальшим меседжем: можливо, було б добре її змінити, убезпечити себе від ризиків силового протистояння.

Наразі відомо, що подібні збори мають відбутися 5 травня в Гагаузії, автономії у складі Молдови. Це слід сприймати як пазли однієї гри, де Кремль намагається руками своїх місцевих представників та гауляйтерів забезпечити результат на виборах. З цим варто пов'язувати візит і проросійських молдовських політиків Ігоря Додона та Ілана Шора в Москву напередодні.

 

 

Руслан РОХОВ, політичний аналітик, керуючий партнер PGR Consulting Group LLC

 

 

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.