Вода найвищого класу, або вишукана вода, походить із природних джерел, як-от вулканічні породи, льодовики чи краплі туману. Іноді її добувають прямо з хмар.
Кожна така вода має характеристики джерела, звідки вона походить, і, на відміну від звичайної води у пляшках, є повністю необробленою.
Зараз у світі існують сотні брендів високоякісної води, і є навіть експерти, які можуть дати вам поради щодо них.
Чи має вода смак?
Автор фото MILIN PATEL
Як і з дегустацією вин, є водні сомельє, які оцінюють кожен продукт з огляду на вміст у ньому мінеральних речовин, смак та відчуття в роті.
“Вода — це не просто вода. Будь-яка вода у нашому світі відрізняється і має смак”, — каже Мілін Пател, консультант із води та сомельє, який керує невеликою крамницею у Лондоні.
Він проводить дегустації для людей, зацікавлених у дослідженні води, разом із водопровідною та пляшкованою.
Пател сказав BBC, що він виконує місію, навчаючи людей, насамперед молоде покоління, різних видів води та їхніх смаків.
-
“Пам’ятайте, у школі ми вивчали природний гідрологічний цикл — випаровування, конденсацію та опади. Однак ми упустили один момент — ремінералізацію”, — каже він.
“Отже, коли дощ падає на землю, вона поглинає воду, а потім ця вода проникає крізь різні породи та ґрунти, наповнюючись мінералами, як-от кальцій, магній, калій, кремнезем та інші. Ось звідки у води зʼявляється смак мінералів”, — додає Пател.
Автор фото GETTY IMAGES
Вода з джерел, як-от айсберги або дощ, яка природним чином не пройшла крізь землю, зазвичай має нижчий рівень розчинених твердих речовин порівняно з водою з джерел і колодязів.
Пател має колекцію різноманітної води з усього світу — від водопровідної до високоякісної, яка коштує до понад 300 доларів США за пляшку. Після того, як люди дегустують її на його сеансах, вони намагаються описати унікальний смак кожної води.
“Ми надаємо людям можливість побачити воду не як рідину без смаку. Коли ви починаєте досліджувати воду і свідомо пити її, ви можете здивуватися, скількома словами її можна описати”, — каже Пател.
“Люди використовують слова, як-от “м’яка”, “рясна”, “лоскотлива”, “оксамитова”, “гіркувата” та інколи “кислувата”. Я називаю це аквасмакуванням”.
“А хтось навіть каже: “Ой, ця мені нагадує молодість”, “А ця — свято” або “Ця мені нагадує будинок моїх дідуся і бабусі”, — додає він.
Змагання з дегустації води
Товариство вишуканої води (Fine Water Society) збирається щороку, об’єднуючи виробників якісної води з усього світу — від Бутану до Еквадору — і влаштовуючи міжнародні змагання з дегустації.
Більшість тих, хто відвідує щорічний саміт, — це представники сімейних підприємств, які виробляють воду у віддалених районах.
Автор фото GETTY IMAGES
“Спочатку дегустація води вважалася смішною ідеєю”, — каже співзасновник Fine Water Society та Fine Water Academy доктор Майкл Маша.
“Я почав це робити приблизно 20 років тому, коли мені довелося припинити вживати алкоголь”, — каже він BBC.
“Коли вино раптово прибрали, я озирнувся навколо столу, і там раптом виявилася ще одна пляшка, якої я раніше не бачив, — з водою. Я подумав, що, можливо, я можу використати свою цікавість не лише до вина, а й до води”, — додав він.
Вишукана вода дає не лише втамування спраги, вважає він. Це можливість досліджувати, ділитися та насолоджуватися чимось особливим, і ви можете робити це навіть з дітьми, чого не скажеш про вино.
Зараз зростає попит на чисту воду, стверджує доктор Маша, і він вважає, що це викликане прагненням пити менше алкоголю та газованих безалкогольних напоїв, насамперед серед молодого покоління, яке більше тяжіє до здорового способу життя.
Крім того, цю рідкісну, необроблену воду можна продавати з передісторією, схожою на марочне вино, що робить її привабливішою.
Вода та їжа
Автор фото GETTY IMAGES
Деякі ресторани в Іспанії чи Сполучених Штатах пропонують у своїх меню воду до деяких страв.
“Зараз я створюю меню води для тризіркового мішленівського ресторану у США. Ми плануємо представити від 12 до 15 ретельно підібраних видів води, які доповнять їжу та атмосферу”, — каже доктор Маша.
“До риби вам подадуть іншу воду, ніж до стейка. Вона повинна мати нижчу мінеральність, щоб не перебивати смак риби”.
Доктор Маша також працює над проєктами елітних будинків і квартир, де замість винних льохів будуть “кімнати з водою”.
Доктор Маша зазначає, що питна вода також популярна серед культур, які уникають алкоголю з релігійних причин, насамперед на весіллях. Це також чудовий альтернативний подарунок, який замінить дороге шампанське, стверджує він.
Але ця тенденція, звичайно, має своїх критиків.
“Неетично”
Автор фото GETTY IMAGES
Мільйони людей у всьому світі не мають доступу до чистої води, і багатьом не подобається ідея заробляти на найбільш природній потребі.
За даними ООН, у 2022 році 2,2 мільярда людей все ще не мали безпечної питної води, у тому числі 703 мільйони не мали навіть базового водопостачання.
Інші критики стверджують, що ця мода просто обман; вода — це просто вода, і немає жодної різниці між питною водопровідною водою, водою в пляшках і так званою “чистою” водою, окрім її ціни. А екологи зазначають, що будь-яка фасована вода завдає шкоди планеті, адже пляшки зрештою потрапляють у сміття або на звалища.
-
Керолін Робертс, почесна професорка охорони навколишнього середовища лондонського коледжу Грешем, вважає, що неетично витрачати сотні доларів на пляшку води, тоді як мільйонам людей важко отримати доступ до чистої води.
“Це наче хизуватися своїм багатством, якщо ви йдете на вечерю з людьми і кажете, скільки заплатили за пляшку води, яку привезли з Антарктиди чи з Гаваїв. Користі від цього нікому немає. Вся справа в грошах”, — сказала вона BBC.
“І це також шкідливо для довкілля. Пластик розкладається на мікропластик, а скло — важке, і його транспортування за тисячі кілометрів із віддалених регіонів збільшує викиди вуглецю”, — додає вона.
“Отже, йдеться на лише про гроші, а й про шкоду навколишньому середовищу, яку завдає ця так звана “вишукана” вода”.
Автор фото GETTY IMAGES
Але доктор Маша стверджує, що вишукану воду виробляють не лише для багатих, адже є якісна чиста вода, яка коштує лише 2 долари. Він пояснює різницю між природною чистою водою та обробленою водою, яка може мати негативний вплив на навколишнє середовище.
“З точки зору сталого розвитку немає сенсу наливати оброблену водопровідну воду у пластикову пляшку. Ви їдете на своєму позашляховику в супермаркет, несете пластикові пляшки додому, випиваєте їх і викидаєте пляшку. Це неймовірно марнотратно”.
Замість обробленої води в пляшках він пропонує пити водопровідну.
“Ми часто забуваємо, що мати питну водопровідну воду — це справді привілей, якого немає у багатьох людей у світі”, — підсумовує він.
Сунет ПЕРЕРА