Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Пишемо “Київ”, думаємо “Москва”

[09:17 03 сентября 2011 года ] [ Український тиждень, № 36, 1-8 сентября 2011 ]

Наступним послом Франції в Україні, ймовірно, стане Ален Ремі. Саме його кандидатуру радше за все пропонуватиме Париж у межах планової ротації Жака Фора.

Трирічна каденція нинішнього французького посла добігла кінця, тож Париж нині визначається з кандидатурою його наступника. Оскільки про агреман та вірчі грамоти ще не йдеться, можна оцінювати події лише в умовному способі. Поза тим, вибір кандидатури та критерії до неї не позбавлені повчального сенсу.

“Якщо МЗС зупиниться саме на Алені Ремі, можна припустити з великою часткою вірогідності, що звичка дивитися на Київ крізь призму Москви повертається до вжитку, — вважає один з адміністраторів французького дипломатичного відомства, який не побажав бути названим. — Пан Ремі двічі працював у Росії. Першого разу — ще за СРСР, вдруге — вже за Путіна. Це зовсім не означає, ніби сам дипломат перебуває під російським шармом. Може бути й навпаки. Та правомірно було б зауважити: нинішні очільники французької дипломатії вважають, що для того, аби зрозуміти Київ, досить добре знати політичну практику Москви”.

Непрямим аргументом на користь такого припущення може слугувати очевидне посилення російського вектора в зарубіжній політиці Франції. Чи, точніше, в зовнішньоекономічному напрямі. “Саркозі не бачить у росіянах перспективного політичного партнера, — пояснює економічний журналіст Рено Ребарді. — У політичній площині вони цікаві лише відносним впливом на Іран та повітряним коридором до Афганістану. Інша справа — економіка. Тут великі французькі підприємства прагнуть будь-що обіграти німців у боротьбі за російські ринки”.

Renault та EDF, Gaz de France та Vinci, Alstom та EADS активно домагаються співпраці з росіянами. “Не шукай у цьому глибокої політичної стратегії, — радить французький банкір, який майже 10 років відпрацював у Москві. — Її нема. Є бажання в умовах світової кризи за рахунок платоспроможної держави створити робочі місця для французьких фахівців. Ми воліємо, аби російські нафтодолари вкладали у вигідні для нас проекти”.

Навесні Ніколя Саркозі, який обіцяв під час своєї президентської кампанії “вимогливо ставитися до Росії”, призначив до Москви свого спеціального представника Жан-П’єра Тома. Так, ніби не досить офіційного посольства та численних приватних лобістів. “Жодна країна, навіть Сполучені Штати, ніяких президентських уповноважених не мають”, — зазначив знайомий адміністратор МЗС.

Завдання пана Тома — зовсім не нагляд за правами людини. Його функція — просування французького бізнесу. Ніби нічого надзвичайного. Але додаткові потужності в ексклюзивному режимі — промовиста деталь до характеристики нинішнього стану відносин Парижа й Москви.

Цими днями Жан-П’єр Тома заявив у одному з інтерв’ю пресі РФ, що “Росія може найближчим часом не лише пристати до спільного економічного простору з Євросоюзом, а й вступити в ЄС, і зробити це раніше за Україну й Туреччину”. У цьому самому тексті спеціальний представник французького президента закликав росіян “об’єднатися в економічному й геополітичному протистоянні США, Китаєві та Індії”. Нібито нічого такого стосовно Штатів Саркозі офіційно не проголошував...

Саме формат майбутніх відносин України з ЄС стане першим великим головним болем нового посла. Незалежно від того, буде то Ален Ремі чи хтось інший. Не лише Париж, а й Брюссель, Лондон, Берлін, інші європейські столиці нині вагаються стосовно тактики переговорів із Києвом у перспективі грудневого саміту “Україна—ЄС”.

Частина політиків схиляється до того, щоб таки підписати угоду про асоціацію, і вже потім, у межах нового договору, вимагати від вітчизняної сторони дотримання демократичних стандартів.

Інша позиція полягає в тому, щоб відтермінувати підписання документа, доки Юлію Тимошенко та Юрія Луценка буде випущено на волю під підписку про невиїзд. “Якою є реальна пропорція прибічників радикального та поміркованого підходу, вказати важко, — пояснює чиновник МЗС. — Одне є певним: рішення ще не узгоджене, тривають дискусії”.

Також рано робити висновки, наскільки тези, виголошені спеціальним представником французького президента в Росії, відповідають політичній лінії Парижа. “Ці заяви можуть бути проявом стандартної дипломатичної улесливості, — вважає знайомий банкір. — Чого не зробиш, аби отримати замовлення! Прозорих тендерів у Росії не буде ще довго”.

Врешті, навіть перспектива ймовірного повернення московської призми в погляді на Київ, — не більше, ніж сумна закономірність. Українці самі собі обрали президента, який слухняно підписав Харківські угоди. Самі дозволили йому проголосити позаблоковість і фактично відмовитись від курсу на кандидатство в НАТО. Отож сьогодні мирно спостерігаємо, як перспектива побудови правової держави у нас віддаляється за хмарні обрії. То чого ж дивуватися реакції іноземних політиків?

Якщо Франція підшукує на посаду посла в Україні людину, яка добре знає насамперед Росію, а не Польщу або Угорщину, це означає одне: Київ нікого не надурив своїми заявами про “європейські пріоритети”. Західні політики-прагматики роблять висновки з того, що бачать на власні очі.

Алла ЛАЗАРЕВА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.