Двоголовий орел, прапор американських конфедератів і вибухова суміш радянської та релігійної символіки. Емблеми угруповань “ЛНР” та “ДНР” спантеличують не лише геральдистів, але й самих жителів окупованих територій. А нещодавно в російському Ростові-на-Дону розгорівся скандал: пам’ятник “героям Донбасу” увінчали хрестом, що дуже нагадує знак сухопутних військ України. Плутанину сепаратистської символіки досліджували журналісти проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії.
Жовтень 2017 року, російський Ростов-на-Дону. Ватажок угруповання “ДНР” Олександр Захарченко, помічник Путіна Владислав Сурков і політтехнолог Олександр Бородай урочисто відкривають пам’ятник “Героям Донбасу”. Але акція обернулася конфузом.
Пам’ятник одразу ж опинився в центрі скандалу. Особливо уважні користувачі побачили в ньому емблему Збройних сил України. Хрест з перехрещеними мечами використовуються в символіці ЗСУ.
Геральдисти підтверджують: фактично, в Ростові помилково відкрили пам’ятник не російським бойовикам, а українським солдатам.
Символіка угруповання “ДНР”
Ляпи з символікою переслідують угруповання “ЛНР” та “ДНР” з перших днів. Сьогодні сепаратистські триколори в Донецьку ледь не на кожному розі, але не всі місцеві жителі можуть до них звикнути. Багатьох бентежить верхня траурна смуга на прапорі.
“Я б розмістив чорний колір внизу”, — зазначає донеччанин.
“Я б вгорі чорне не ставив. Чорний колір — це вугілля, а вугілля — це земля”, — розмірковує житель Донецька.
Символи угруповання “ДНР” — триколірний прапор і герб — обрали в жорстких дебатах.
“А є ще прапор дуже класний, я бачив…Він був яскраво-рожевий, з білими колами — взагалі така ковбаса в розрізі квадратна”, — звучала одна із пропозицій.
У результаті проголосували: за триколор з чорною смугою і герб з двоголовим орлом.
“Можна було щось зробити цікавіше. Для “ДНР” взяли російського орла, тільки він чомусь без ніжок. Якийсь каліка такий”, — каже Андрій Гречило.
Символіка угруповання “ЛНР”
У сусідньому Луганську до вибору символіки підійшли з більшою фантазією. Герб угруповання “ЛНР” дуже нагадує радянський: в пшеничних колосках, в центрі — п’ятикутна зірка, зверху — ще одна, символ Богородиці.
“Там фантазії теж особливо не проявили, більше уже апелювали до радянської традиції, до християнської традиції. Тобто там і православ’я, і “самодержавіє”, і народність”, — розповідає Гречило.
Герби донбаських угруповань — абсолютна калька, переконані експерти.
“Було б абсолютно логічно, якби ці герби продовжували традиції тих гербів, що були в Луганській і Донецькій області. Тобто в Луганську це була домна — там регіон пов’язаний з металургією, з вугіллям. А тут — якийсь бальзам “Зірочка”, якісь колоски”, — розмірковує журналіст та блогер Денис Казанський.
Не дивно, що за три роки луганчани так і не запам’ятали, що саме намальовано на “еленерівському” гербі.
“Ой, що там зображено? По-моєму пшениця, вугілля... І більше не знаю”, — каже жителька Луганська.
“Ой, ...Чесно кажучи, не пам’ятаю”, — зазначив місцевий житель.
“Ну, колосся — це багатство. Ну, а зірка — я не знаю, напевно, символ минулого. Ось, я так думаю. Що ми — наступники нашої славної історії”, — розмірковує луганчанка.
“Тризуб!”, — відповів підліток із Луганська.
Прапори майже однакові, герби — різні
Герби різні, зате прапори майже однакові. Тільки в Луганську зверху — смуга блакитна, а не чорна. І такі символи, на основі російського триколора, розробили для багатьох українських регіонів напередодні конфлікту 2014-го.
“Червона і синя смужка — як в російському прапорі, а верхню білу вони замінювали на якийсь інший колір. У Донецьку цей колір — чорний, в Луганську цей колір — блакитний, в Одеській області — жовтий, в Харківській — зелений, в Дніпропетровській — чомусь фіолетовий”, — розповідає політтехнолог Денис Богуш.
Питання: чому прапори угруповань “ДНР” і “ЛНР” схожі, а герби — такі різні, спантеличує донеччан.
“Навіть не маю уявлення”, — відповів донеччанин.
“Ну, я здогадуюся, чому. “ЛНР” це ж як ... У нас республіка трошки інша, у нас є вихід на море, такий-сякий, а там же ж аграрна ніби країна”, — припускає житель Донецька.
“А ось чому у “ЛНР” зірка з колоссям? Швидше за все, тому що сільськогосподарський регіон. Ну, так Луганська губернія — сільськогосподарська губернія”, — розмірковує місцевий житель.
“Ну, красиво, звичайно, питань немає. Але, якщо чесно, “ЛНР” старий герб мені ближче”, — зізнається донеччанин.
Герби угруповань “ДНР” і “ЛНР” фактично — протилежні. Але імперський орел і червона зірка з’явилися просто за примхою російських політтехнологів, каже Денис Богуш.
“Вони без поваги ставляться до цих республік, тобто це все для них — прикол. Тобто вони не можуть ставитися до цього серйозно дуже. А люди, які там живуть, на наших окупованих територіях, просто не мають змоги обирати”, — каже Денис Богуш.
Спробу з’єднати радянський герб і двоголового орла здійснили два роки тому в Луганську. Гібридний пам’ятник подарував окупованому місту лідер “Нічних вовків” “Хірург”.
Втім, такий мікс не прижився. А жителі окупованого Донбасу вже четвертий рік намагаються звикнути до нав’язаних їм символів.
Андрій ДІХТЯРЕНКО, Галина ТЕРЕЩУК, Євген ГОЛОВІН
Что скажете, Аноним?
[13:00 26 декабря]
[07:00 26 декабря]
[22:34 25 декабря]
15:15 26 декабря
15:00 26 декабря
14:30 26 декабря
14:10 26 декабря
12:50 26 декабря
11:40 26 декабря
11:25 26 декабря
11:00 26 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.