Про так званий комфорт у пасажирських потягах знає кожен, і навіть президент. Рівно рік тому він поїхав на Крюківський завод і запевнив — рухомий склад пасажирських поїздів тотально оновлять.
Про те, чи виконав президент обіцянку йдеться в новому випуску Watchdogs. Розслідування на “Прямому“.
Отже, розслідувачі перевірили обіцянку президента — і спитали в Укрзалізниці — а що ж там з обіцяними вагонами? Чи багато замовили? Відповідь готували цілих півтора місяця, аби повідомити: у 2020 році АТ “Укрзалізниця” за договорами 2018 році отримано 28 нових пасажирських вагонів побудови ВАТ “Крюківський вагонобудівний завод”.
Це лише за замовленням 2018-го року! По 2021 року конкретну відповідь дати не змогли. Відомо тільки, що в бюджеті закладено 4 мільярди на закупівлю і модернізацію пасажирських вагонів.
Укрзалізниця — це взагалі повний парадокс: з однієї сторони компанія-монополіст, яка одноосібно диктує ціни та визначає правила на ринку. З іншої сторони — компанія постійно у збитках на мільярди, а пасажирські вагони подекуди нагадують часи брежнєвського застою, бо з того часу толком і не ремонтувалися. На тлі цих самих вагонів та важкого карантинного року Укрзалізниця продовжила закуповувати на десятки й сотні тисяч грн корм для рибок, блокноти, квіти та навіть утримання гелікоптеру.
Заможне життя Укрзалізниці можна побачити у ПроЗорро. Тут і блокноти з пакетами з логотипом УЗ на мільйончик так (1 101 792 грн), годинники механічні (приліплюємо цифру — 497 801 грн), квіти за ціною столичної квартири (800 тис.), і куди ж без корму для рибок на пару пару-трійку тисяч доларів (56 820 грн). У залізничників навіть власний гелікоптер є і він теж платникам податків обходиться у круглу суму (615 978 грн).
Антон Кирпа слідкує за закупівлями Укрзалізниці вже кілька років. Коронакриза 2020-го і зупинення пасажирських перевезень на кілька місяців не стали для керівництва збиткової компанії приводом переглянути власні барські амбіції.
Загалом експерт нарахував близько 60 мільйонів гривень на подібні забаганки, які делікатно називає “нецільовими витратами”.
Нещодавно керівник “Укрзалізниці” Володимир Жмак оголосив рівень своєї зарплати — це 625 тисяч гривень на місяць. Він ще й поскаржився журналістам, що погодився на таку “низьку” зарплату лише заради розбудови УЗ.
Іраклі Езугбая, новоспечений директор з комерційної роботи Укрзалізниці… Новий менеджер, який взявся розбудовувати українську компанію, має цікавий досвід на схожій посаді у … Грузії.
28 серпня минулого року міністр Криклій представив нового голову Укрзалізниці — Володимира Жмака. У крісло очільника Укрзалізниці він перелетів з посади члена наглядової ради міжнародного аеропорту “Бориспіль”. До того був членом наглядової ради компанії “Київстар”, працював виконавчим директором російсько-британської ТНК-ВР. Очолював Роснефть-Украина і вже на державній службі допомагав із “реформами” в Одесі скандальновідомому Міхеілу Саакашвілі.
В команді Саакашвілі в Одеській області Жмак курував напрям ЖКГ та інфраструктури. І на той момент Одеські ЗМІ називали його найбагатшим чиновником. Остання декларація Володимира Жмака за 2019-ий рік. До речі, декларації кандидата на посаду очільника УЗ немає.
У родини 5 квартир у Києві, загальною площею 323 квадратів, квартира у Франції на 84, будинок на 720 квадратів в Гореничах та ще один — на 61 кв. в Ржищеві. Ще 6 земельних ділянок. Та нежитлові приміщення на майже 700 квадратних метрів. Сім’я володіє автомобілями Lexus GX 460 та Renault Espace — обидва 2012 року випуску. Грошові активи родини: близько 300 тисяч доларів, 614 000 євро та майже 287 000 грн.
Разом зі Жмаком допомагати в Одесі грузинському реформатору взявся Ераклі Езугбая. І ось обидва товариші Саакашвілі на керівних посадах в Укрзалізниці буквально напередодні нового року підсумовують результати кількох місяців на новому місці праці.
В публічному доступі про Іраклія інформації небагато. З 2005 року очолював залізницю у Грузії, коли Саакашвілі був там президентом. У 2012 подав у відставку, в той час, як працівники тої ж таки грузинської залізниці планували мітинги через погані умови праці й низькі зарплати. А згодом у ЗМІ з’явилась інформація, що Езугбая втік з Грузії й переховується в Штатах.
“Свободная Грузия” не раз уличала Эзугбая в коррупционной деятельности. Еще весной прошлого года партия добыла составленные финансовой полицией документы, которые доказывают, что нарушения имеются во всех сферах деятельности ГЖД и причиненный государству ущерб достигает несколько миллионов лари”.
Джерела в Грузії допомогли дістати дуже важливі документи. Це інформація про кримінальну справу, яку відкрили у травні 2013 року. В ній йдеться про збиток, нанесений грузинській залізниці у 65 мільйонів ларі (а це на той момент близько 40 млн доларів) саме на закупівлі вагонів. І саме Іраклія Езугбаю досі на Батьківщині звинувачують у розкраданні та розтраті цих коштів. Також Езугбая перебуває у розшуку і заочно заарештований.
Розслідувачі з’ясували, що 8 місяців тому, Саакашвілі їздить до офісу президента. На Тойоті Прадо, 2019 року випуску і вартістю щонайменше 60 тисяч доларів. Але йому вона не належить. Власник автівки близький друг грузинського реформатора — Георгій Караманішвілі, який разом з братом Леваном юридично володіли телеканалом “Руставі-2”. У Грузії його вважали власністю саме Саакашвілі. Буквально перед новим ці 2 брати заснували вже в Україні компанію “Рейлинвест”, з посередництва у торгівлі товарами широкого асортименту та допоміжної діяльності у сфері транспорту.
Часто-густо родичі залізничних топів, або навіть колишні топи залізниці, маючи міцні зв’язки, створюють спеціальні компанії, заточені саме на співпрацю з Укрзалізницею. Так, Мінінфраструктури анонсувало експеримент із “приватною тягою”.
Зараз в Україні є державна залізниця, і державні локомотиви, які тягають по ній вантажі й пасажирів. Потоки вантажів ростуть, а залізниця — ні. Ідея “приватної тяги” полягала у тім, щоб дозволити приватним компаніям вивести на державні рейки свої приватні теплотяги, і возити потяги, так само як це робить державна Укрзалізниця. Вперше цей проєкт анонсував ексміністр інфраструктури Володимир Омелян ще у 2018 році.
Лише у травні 2020 року вперше зібралася комісія, що мала відібрати учасників експериментального проєкту для запуску приватної тяги. Заявки подали дев’ять компаній. Серед них були дуже серйозні гравці — “Феротранс” Костянтина Жеваго, “Локо-інвест” — Ріната Ахметова. Але отримати допуск до рейок змогла лише одна досі нікому не відома контора, — так собі “Українська локомотивнобудівна компанія”.
Володимир Крот, який представляється технічним директором УЛБК — це колишній директор “Львівської залізниці”. Під його керівництвом, компанія спромоглася отримати 9 ділянок на Західній Україні. Ахметов і Жеваго не змогли, а Крот впорався. Та він не є ані реальним власником, ані навіть повноправним керівником, просто “технічний директор”. Хто ж насправді стоїть за “Українською локомотивобудівною компанією”? Уже їхній сайт наводить на думки про аферу. Робоча тільки перша сторінка. Далі йде набір безглуздих текстових блоків, адреси нереальних офісів у Сингапурі й Лондоні. Це просто не заповнений до кінця шаблон однієї з безкоштовних систем для створення сайтів.
“За моєю інформацією, в цю приватну компанію, чи дві приватні компанії, які зараз заходять на ринок приватних вантажних перевезень, зайшла вже група Коломойського і йдеться про те, що коштом держави хтось буде ще багатшим”, — розповів колишній Міністр інфраструктури Володимир Омелян.
Олександр Рибка працював в Ігоря Коломойського щонайменше з дві тисячі десятого року. У липні 2020 року він став підписантом “Української локомотивобудівної компанії”. І через місяць ця контора єдина з дев’яти учасників спромоглася отримати право на участь в проєкті приватної тяги.
Угоду про допуск УЛБК на державні рейки підписали за кілька тижнів перед Новим роком. тепер у компанії, яка навіть не змогла створити власний сайт, є рік на те, щоб довести свою справжню залізничну спроможність.
Що таке Укрзалізниця сьогодні? Президент обіцяв реформу і сотню нових вагонів, натомість маємо на керівних посадах держкомпанії друзів Саакашвілі та ледь-ледь закрите замовлення 28 вагонів за 2018-й рік. Укрзалізниця працює на чотириденці й економить на зарплаті для пересічних працівників, але годує золотих рибок кормом на тисячі доларів. А ще не гірше за рибок почуваються й олігархи — їм теж від залізниці трохи перепадає.
Что скажете, Аноним?
[12:15 25 ноября]
[10:10 25 ноября]
[07:00 25 ноября]
14:30 25 ноября
14:00 25 ноября
13:30 25 ноября
12:30 25 ноября
12:00 25 ноября
11:00 25 ноября
10:30 25 ноября
10:00 25 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.