Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Нігерія “обеззброїла” Україну

[08:34 19 июня 2009 года ] [ Главред, 18 июня 2009 ]

Україна занурюється у новий збройний скандал.

Цього раз він пов’язаний із затриманим українським літаком у Нігерії. Українські дипломати у неформальних бесідах наголошують: наша держава не порушувала жодних міжнародних норм, на борту українського літака — хорватська зброя. А тим часом Нігерійська влада зацікавлена якнайшвидше відрапортувати про успіхи в боротьбі з контрабандою зброї, не переймаючись достовірністю деталей. Офіційна ж позиція України очікується найближчим часом

У цій історії нібито все більш, ніж зрозуміло. Є українська державна компанія “Меридіан”, яка займається чартерними авіаперевезеннями. Є кіпрська компанія Infora Ltd, яка мала контракт на поставки зброї до Екваторіальної Гвінеї. Була зрештою зброя — хорватська, а не українська. Із наявної ж інформації, українськими є лише літак і екіпаж із семи осіб. Компанія “Меридіан” наполягає, що у неї все в порядку з документацією. До врегулювання ситуації зараз підключилися як українські, так і хорватські дипломати.

Проте саме Україна виявилась вплутаною в цю історію. У більшості ЗМІ саме Україну вкотре називають контрабандистом.

За останній рік наша держава і без того сильно постраждала від інформаційних воєн на ринку продажу зброї. Найгучнішим був скандал щодо поставок до Грузії. За деякими даними, до 60% озброєння в цій кавказькій державі було придбано в Україні.

Звинувачення лунали здебільшого з російської сторони, хоча і частина українського політикуму спробувала попіаритися на скандалі. Щоправда, жодних норм міжнародного права Київ не порушував: проти Грузії ніхто не запроваджував будь-яких санкцій.

Зрештою не могла Україна передбачити і того, що між Грузією та Росією розгорнуться військові дії. Власне, після воєнних дій Москва і звинуватила Київ у тому, що українці поставляли зброю її ворогам — грузинам. За такою логікою жодна країна світу не повинна була б поставляти зброю, бо апріорі відомо для чого вона може бути використана — для військових дій. Росії, до речі, це стосується в першу чергу, оскільки за обсягами експорту зброї в світі російські компанії займають друге місце після американських. Частка росіян на світовому ринку озброєнь становить 25%, в України вона наближена до 2%.

Не менше галасу спричинило захоплення піратами українського судна “Фаїна”. В ЗМІ з’явилася інформація, нібито Україна мала намір поставити свої танки Судану. Однак насправді військова техніка прямувала до Кенії. Час показав, що Україна була правою. Але чи багато хто знає про це? Розпал скандалу завжди запам’ятовується краще, аніж те, чим він потім завершується.

Найбільш яскравим прикладом в цьому плані є давній скандал із нібито проданими радарними системами “Кольчуга”, яких так і не знайшли в Іраку. Деякі українські експерти припускають, що українські дипломати в подібних ситуаціях мали би працювати більш оперативно і реагувати одразу, коли з’являється інформація, що шкодить іміджу країни і до того ж не відповідає дійсності. Експерт з військових питань Михайло Самусь відзначив в коментарі “Главреду”: “Якби МЗС виступив із самого ранку з чіткою позицією, то вона зняла б багато питань, і на російському телебаченні були б репортажі трошки іншого характеру. А так можна припустити, що новини будуть жорсткими: мовляв, Україна продовжує нелегально торгувати зброєю. Знову згадають грузинську ситуацію, “Фаїну”. Репортаж уже готовий”.

МЗС у четвер звернувся за інформацією до Посольства України в Нігерії, аби воно на місці з’ясувало усі деталі. Як повідомили “Главреду” українські дипломати, з’ясуваннія всіх обставин може зайняти певний час. Йдеться про офіційні дані, а це вимагає скрупульозного підходу. Особливо, якщо враховувати, що Нігерія не зацікавлена в тому, аби ситуація вирішилася швидко і на користь екіпажу літака. Тоді виявиться, що саме нігерійська влада виявилась брехливою. Тамтешні спецслужби уже встигли відрапортувати, що вони розкрили ледве не найбільшу контрабандну аферу. Нігерійське інтернет-видання This Day, зокрема, повідомляє, що затримання літака “великий успіх”, тому що “це — загроза Нігрерії”. Співробітники аеропорту також розповіли, що служба безпеки “виконала дуже добре свою роботу”.

Хоча було б цікаво довідатися, про яку контрабанду йдеться? Екваторіальна Гвінея — далеко не взірець демократії, однак проти цієї країни ніхто не запроваджував жодних санкцій. Чому хорвати не могли продати свою зброю до цієї країни?

Можуть, звичайно, виникнути запитання до кіпрської компанії, яка насправді навряд чи є кіпрською — надто багато на Кіпрі офшорних компаній. Однак це вже проблеми Загреба, а не Києва. Експерт Михайло Самусь стверджує, що кіпрська компанія ніколи не могла б бути залучена Україною до експорту зброї. Увесь процес продажу і доставки зброї здійснюється під жорстким контролем державної компанії “Укрспецекспорт”. Однак хорватське законодавство цілком може допускати залучення до поставок зброї іноземних компаній — в тому числі, й кіпрських.

Україну дуже часто вплутують у той чи іншій збройний скандал. Зрештою з’ясовується, що українці жодних законів не порушували. У Києві — як в органах влади, так і в експертних колах — погоджується, що це здійснюється задля того, аби вибити Україну зі світового ринку продажу зброї. Поки що конкурентам цього не вдалося зробити. Україна досі залишається в десятці експортерів зброї, можливо в тому числі завдячуючи подібним скандалам. Адже, наприклад, після кольчужного скандалу попит на вітчизняні радари у стрімко виріс.

Сергій СОЛОДКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.