Місто на грані
Проблема з газом загострила і без того складну ситуацію в Маріуполі.
Газ був останнім енергоресурсом, який стабільно подавався в місто. Річ у тім, що основну частину електроенергії Маріуполь отримує зі Старобешівської ТЕС, яка знаходиться на захопленій бойовиками території.
Місто раз за разом опиняється без електрики, коли навколо нього починаються бої. Нещодавно три з чотирьох районів Маріуполя залишилися без світла після чергового обстрілу.
Ще однією проблемою для міста, яка потребує нагального вирішення, стало постачання води.
Маріуполь отримував воду також з півночі області: спершу вода йшла по каналу “Сіверський Донець-Донбас”, а звідти по “Південно-Донбаському водопроводу” уже в Маріуполь.
Після захоплення бойовиками значної частини Донецької області і постійних бойових дій, “Сіверський Донець-Донбас” перестав працювати, і Маріуполь вимушені були переключити на використання води з водосховища, яким місто користувалось до прокладання “Південно-Донбаського водопроводу”.
Як пояснює помічник колишнього губернатора Тарути Костянти Батозький, Старокримське водосховище забруднене приблизно на 60%, а води у ньому менше 20%.
“Рівень води там на 17%. Маріупольці п'ють брудну і жорстку воду, бо там у водосховищі уже видно дно. І то, і тієї води нам вистачить максимум на два місяці. Ще є Павлопільське водосховище, але воно на лінії зіткнення, до того ж там технічна вода і немає потужностей для очистки. Треба розробляти місцеве водосховище”, — заявляє Батозький.
Для того, за його словами, треба стабільне припинення вогню.
“Треба дипломатам, на рівні Мінська, контактних груп добитись припинення вогню, щоб можна було полагодити те, що поруйновано. За Тарути ми якось домовлялись кожного разу. Кіхтенко у Маріуполі був кілька разів, я не знаю, чи він розуміє масштаб наших проблем”, — пояснює колишній помічник губернатора.
Міський голова Маріуполя Юрій Холтубей пояснює, що запасів води у Старокримському сховищі вистачить мінімум на три місяці.
“Чистити це водосховище зараз не можна. Щоб почати очищення, треба мати гарантоване постачання води по Південно-Донбаському водогону. Бо коли почнуть фахівці очищати водосховище, то використовувати воду з нього ніяк не можна буде, вона ж буде каламутна”, — пояснює мер.
Холтубей розповідає, що міська влада координує дії з місцевими газовиками і роз'яснює людям, як їм поводитись.
“Подачу газу ми залишили тільки для побутових потреб, для пологового будинку та хлібокомбінату. Усім решті споживачів подачу припинили. Просимо людей, щоб як тільки газ закінчиться, щоб одразу перекривали крани, щоб уникнути небезпеки”, — розповідає мер.
За його словами, він намагається знайти і нестандартні виходи зі скрутної ситуації.
“Я по старій дружбі подзвонив Леоніду Кучмі, з яким колись працював і який вводив у дію цей газопровід “Краматорськ-Донецьк-Маріуполь”. Можливо він може застосувати свої зв'язки і домовитись про те, щоб нам подали газ по газопроводу через Новоазовськ, який підконтрольний бойовикам. По газопроводу з Таганрогу через Новоазовськ в Маріуполь. Він з розумінням поставився до цього і спробує вирішити це питання”, — розповідає Холтубей.
Поки ж до всіх проблем людей додалась ще і відсутність газу. І питання не стільки в тому, що людям доведеться кілька днів прожити без газу в оселях, як у тому, що через газовий голод мусять зупинитись промислові гіганти Маріуполя — “Азовсталь” та ММК імені Ілліча.
У прес-службі “Метінвесту” заявили, що ситуація на підприємствах критична. Через брак газу, швидше за все, доведеться перевести доменні печі “на тихий хід”, що фактично означатиме зупинку значної частини виробництва.
Треба розуміти, що робота підприємств у місті, яке пережило жахливу атаку бойовиків і в околицях якого ніколи не вщухають бої, залишається одним зі стабілізуючих соціальних чинників. Якщо заводи стануть, то точно сказати, куди поверне ситуація, сказати важко.
“Били прицільно”
Серйозність ситуації з зупинкою газопостачання, а як наслідок і головних заводів, розуміє і влада.
На засіданні Кабміну Арсеній Яценюк не приховуючи емоцій звинуватив бойовиків у спланованій диверсії.
“Російські терористи зумисне підірвали газопровід, щоб зупинити газопостачання Маріуполя і зупинити заводи, які в ньому працюють. Вони це роблять спеціально, щоби в Маріуполі була паніка, щоб зупинити заводи і люди не отримували зарплати. Це частина російського плану”, — обурювався прем'єр.
Він одразу доручив главі МЗС Павлу Клімкіну офіційно повідомити західним партнерам, ОБСЄ та тристоронній мінській групі про цю ситуацію.
Глави МВС Арсен Аваков та “Нафтогазу” Андрій Коболєв в один голос підтримали версію про спланований і цілеспрямований обстріл саме цієї ділянки газопроводу.
Що робити?
Перш за все слід відновити роботу пошкодженого газопроводу. Станом на вечір п'ятниці, як повідомили у Спільному центрі координації та контролю за припиненням вогню, вдалось домовитись про зупинку обстрілів і навіть уже дочекались, щоб в газопроводі вигорить газ, який не підпускав рятувальників та ремонтників.
Проте виявилось, що навколо пошкодженої ділянки є міни, які не вибухнули при обстрілі, тож до ремонтних робіт ще не приступили.
В “Укртрансгазі” відмовляються говорити, чи працюють ремонтники, щоб не накликати на них новий обстріл, що уже траплялось за час АТО.
Але навіть за найсприятливіших умов, на ремонт газопроводу піде щонайменше дві доби. Та і хто дасть гарантію, що його знову не обстріляють через кілька днів?
У самому ж Маріуполі воліють, щоб проблеми міста вирішували у набагато більшій перспективі.
“Необхідно відключатись від старих мереж і прокладати лінії до Запорізької електростанції. Там великі потужності і це може убезпечити місто від проблем з електрикою. Це не велика проблема, тут всього 250 кілометрів”, — вважає Батозький.
Подібну думку висловив і керівник Донецького управління МВС В'ячеслав Аброськін. Він закликає невідкладно почати думати про те, щоб на рівні РНБО розробити терміновий план забезпечення енергетичної незалежності Маріуполя.
“Терміново кинути альтернативну лінію електропостачання від Запорізької АЕС, провести альтернативний маршрут газопроводів із західного напрямку, вичистити Павлопольське і Старокримське водосховища, налагодити і запустити потужності з опріснення морської води. Почнемо зараз — підведемо місто до зими без втрат. Не почнемо — місто зими не витримає”, — переконаний головний міліціонер області.
За його словами, усі питання уже пропрацьовано, потрібна лише політична воля.
І поки новий губернатор Павло Жебрівський перебирає справи в Олександра Кіхтенка, всі сподіваються, що принаймні у нового ставленика Порошенка цієї політичної волі вистачить.
Роман РОМАНЮК
Газопровод это ответка за водопровод, разрушенный ВСУ.
Что скажете, Аноним?
[19:13 22 ноября]
21:10 22 ноября
18:30 22 ноября
18:20 22 ноября
18:10 22 ноября
17:20 22 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.