Із початку 2022 року підприємці, які ведуть розрахункові операції в готівковій чи безготівковій формі під час продажу товарів чи послуг, зобов’язані використовувати касові апарати — (програмні) реєстратори розрахункових операцій (РРО/ПРРО).
Зокрема, це стосувалося фізосіб-підприємців другої, третьої та четвертої груп і тих, хто працював на загальній системі оподаткування у містах з населенням понад 25 тис. осіб.
Проте із початком повномасштабної війни Верховна Рада заборонила податківцям штрафувати підприємців за невикористання РРО/ПРРО. Утім, вже з 1 жовтня 2023 року, на вимогу МВФ, штрафи за роботу без фіскального чека повернулися. Санкції не передбачаються для тих підприємців, що працюють на прифронтових територіях — за винятком торгівлі підакцизними товарами.
Попри відсутність покарання, за 2023 рік кількість зареєстрованих касових апаратів зросла на понад 30% і досягла 843 тисяч. Очікувано, що сплеск встановлень РРО/ПРРО відбувся у вересні — напередодні повернення перевірок.
Насамперед податківці перевірятимуть: ФОПів, що мають КВЕДи у сфері торгівлі, але не мають встановленого РРО; інтернет-продавців, а також великі торговельні площі (на кшталт ринків).
Майже одразу Податкова служба почала звітувати про результати перших перевірок. Під удар потрапили інтернет-магазини, в тому числі в Instagram та Facebook, таксисти та продавці, які збувають товар на маркетплейсах (наприклад на платформі OLX).
Інтернет-магазини
У ДПС наголошують, що всі інтернет-продавці мають офіційно зареєструвати підприємницьку діяльність, а також сплачувати податки. При цьому приймати платежі на банківські картки фізичних осіб заборонено.
Тільки за місяць правоохоронці викрили незаконні бізнеси в Івано-Франківській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Кіровоградській, Сумській, Вінницькій, Чернігівській області та у Києві.
У столиці, наприклад, податківці виявили підприємця, який торгував мобільними телефонами та гаджетами Apple без касових апаратів та видачі чеків.
У який спосіб вишукуються порушники, податківці не кажуть. Їхні пояснення обмежуються “моніторингом” та “аналізом інформації”, розміщеної на сайтах, інтернет-майданчиках та платформах. Голова Податкового комітету Данила Гетманцев заявив, що правоохоронці використовують метод “контрольної закупівлі” — фіктивної угоди про купівлю товару.
Крім того, у 2022 році ДПС запустила в Telegram чат-бот StopViolationBot, через який споживачі можуть скаржитися на підприємців за порушення законодавства у сферах торгівлі, громадського харчування та послуг. Інструмент досить ефективний: понад 500 скарг за шість місяців минулого року. Більшість із них стосувалася здійснення роботи без держреєстрації, розрахунків при продажу товарів в інтернеті та вимог сплати лише готівкою.
Так, у Миколаєві податківці викрили суб’єкта господарювання, який через OLX продавав імпортні мопеди без застосування РРО/ПРРО та ведення обліку товарних запасів на 250 тис. грн.
До речі, за даними OLX, на платформі продають товари та послуги 500 тисяч підприємців, які розміщують 2 млн оголошень.
Нелегальні таксисти
Податковій службі повідомили про початок активних перевірок суб’єктів господарювання та фізичних осіб, які надають послуги таксі. Зокрема, податківці звітують про проведення таких перевірок на Кіровоградщині, Черкащині, Житомирщині, Полтавщині та Київщині.
Перевезення пасажирів можливі лише за умови державної реєстрації із зазначенням відповідного виду діяльності, отримання відповідної ліцензії та застосування РРО/ПРРО під час сплати послуг, зазначили у відомстві.
Зокрема, на Київщині викрили нелегального таксиста — він не був зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності. На нього склали адмінпротокол та вилучили автівку, “як знаряддя протиправної діяльності”.
За даними Української таксомоторної асоціації, в Україні працюють близько 220 тис. таксистів (1,1% від економічно активного населення). Переважна більшість із них не мають держреєстрації.
Штрафи за невикористання касових апаратів
За даними Forbes, за три місяці перевірок податківці виявили понад 9 тисяч порушень, пов’язаних із роботою РРО/ПРРО, та оштрафувала підприємців на 136,1 млн грн. Найбільше карали за відсутність касових апаратів — на 107,4 млн грн. Лідером очікувано стала сфера торгівлі — понад 5 тисяч штрафів на 75 млн грн. Зокрема, штрафували інтернет-магазини, супермаркети, автозаправки та аптеки.
Із жовтня 2023 року штраф для ФОПів другої та третьої груп, які є платниками єдиного податку, становить 25% від суми реалізованого товару за перше порушення та 50% — за наступні. Також було введено таке поняття як “спрощений чек”. Він дає можливість підприємцям не ідентифікувати товар аж до артикула та вказати лише категорію.
Для решти підприємців штрафи дорівнюють 100% від суми товару за перше порушення та 150% — за друге.
Штраф для таксистів, які не мають необхідної ліцензії, коливається від від 17 до 34 тис. грн. Водночас оштрафувати можна лише тих водіїв, кого зловили безпосередньо на перевезенні пасажирів.
Санкція за невикористання касового апарату та невидачу чека дорівнює 100% вартості послуг. За повторне порушення — до 150% від суми послуги.
Что скажете, Аноним?
[19:13 22 ноября]
18:30 22 ноября
18:20 22 ноября
18:10 22 ноября
17:20 22 ноября
17:00 22 ноября
16:40 22 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.