2014 рік для російської валюти видався жахливим. Після падіння цін на нафту й запровадження санкцій Заходу доходи від експорту різко зменшилися. Стривожені інвестори вивезли із країни $150 млрд. Унаслідок цього рубль знецінився відносно долара приблизно наполовину (див. “На уламках рубля”). Але за кілька останніх місяців він виліз із ями. Ціна на російські облігації та цінні папери теж тримається на висоті. Центральний банк Росії (ЦБР) знижує відсоткові ставки — лише кілька місяців тому цього не можна було навіть уявити. 30 квітня він знизив основну ставку від 14% до 12,5%. Дехто каже, що це доказ зайвого песимізму інвесторів щодо російської економіки. Вони помиляються.
Від початку року дещо піднялися ціни на нафту. Це добре для економіки, де ця сировина забезпечує половину всього експорту. Сприяє експорту й дешевший рубль. Нова угода про припинення російської підтримки сепаратистів в Україні, підписана в лютому, також дещо заспокоїла інвесторів.
Попри це, міцність рубля викликає сумніви, тому що багато в чому російська економіка має гірший вигляд, ніж у грудні. Рівень інфляції становить 16,9% — це на 5,6 відсоткового пункту вище. Такий стрибок зазвичай пришвидшує знецінення валюти. Реальна заробітна плата швидко падає. Валютні резерви ЦБР збідніли приблизно на $30 млрд від початку року й на $130 млрд за останні 12 місяців. МВФ вважає, що російська економіка в 2015 році стиснеться на 4%, і це відносно оптимістичний прогноз.
Якщо основи економіки не здатні пояснити міцність рубля, це може зробити поведінка ЦБР. Торік, коли він обвалився, центробанк запустив схему вартістю $50 млрд для надання доларових кредитів компаніям під пільгові відсотки. Останнє було особливо корисно у грудні, коли російські фірми постали перед необхідністю сплатити гори боргів. Цьогоріч компанії РФ, маючи менше валютних рахунків до сплати, скористалися дешево позиченими доларами для інвестицій у набагато дохідніші російські активи, як каже Тімоті Еш (Standard Bank). Це зміцнило рубль та інші російські активи. Проте 20 квітня ЦБР припинив такі спекуляції, піднявши кредитні ставки, що зупинило подорожчання нацвалюти РФ.
Що ж чекає на нестійку грошову одиницю далі? Прогноз не дуже втішний. Російські компанії цього року повинні погасити ще близько $100 млрд зовнішнього боргу. Оскільки рубль залишається слабким, а валютні резерви тануть, це може утруднити розрахунки. Експерти консалтингової фірми Capital Economics вважають, що знову доведеться втручатися російській державі. Утім, за оцінкою Андерса Аслунда з Інституту Петерсона, в розпорядженні ЦБР є загалом близько $150 млрд ліквідних валютних резервів. Додайте сюди великий бюджетний дефіцит та високі темпи відпливу капіталу — і за кілька місяців резерви значно поменшають. Тоді в Кремля може виникнути спокуса спробувати розрахуватися із закордонними кредиторами, надрукувавши більше рублевої маси для купівлі валюти. Якщо це станеться, слід чекати нових вибухів невдоволення.
The Economist
Что скажете, Аноним?
[12:44 21 ноября]
[10:14 21 ноября]
[19:40 20 ноября]
19:00 21 ноября
18:45 21 ноября
18:35 21 ноября
18:25 21 ноября
18:00 21 ноября
17:20 21 ноября
16:50 21 ноября
16:20 21 ноября
15:30 21 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.