В Україні — новий очільник Служби безпеки. Василь Грицак стрімку кар’єру в СБУ зробив за часів президентства Віктора Ющенка, пішов із “органів” за правління Віктора Януковича. Проте в той час процвітав бізнес його родини та кар’єра сина. Повернувся він до Служби безпеки після революції, і тепер її очолив після того, як парламент віддав 340 голосів за його кандидатуру під час голосування 2 липня. Складно переоцінити важливість цього органу у країні, що перебуває в стані війни, причому одночасно як із зовнішнім ворогом, так і з внутрішньою корупцією. Особистість її очільника є ключовою для того, щоб ефективно вирішувати такі складні завдання. Програма “Схеми” Радіо Свобода та Першого суспільного знайшла кілька цікавих штрихів до портрету нового голови.
Майно і доходи
Одна із перших речей, що впадає в око під час перегляду податкової декларації нового очільника СБУ — це наявність у людини, яка зробила кар’єру на держслужбі в СБУ, автопарку з Toyota LC і мотоцикла Harley Davidson Sportster.
Зараз вартість такого авто — понад півтора мільйона гривень, мотоцикла — 330 тисяч гривень. Хоча сума сукупного річного доходу Грицака становить трохи більше 286 тисяч гривень.
Обурює наявність такого автопарку і колегу Грицака з центрального управління Служби безпеки, який погодився поговорити з програмою “Схеми” на умовах анонімності, оскільки він боїться втратити роботу: “Навіть якщо співробітник СБУ протягом 10 років буде собі відмовляти в придбанні костюмів, у придбанні харчів, він буде все одно не в змозі купити собі (авто — ред.) навіть за 50 тисяч доларів”.
Сам Грицак говорить, що його декларація не містить нічого підозрілого. “Все, що написано в моїй декларації, перевірялося фіскальною службою. Там є всі пояснення”, — сказав він “Схемам” після переговорів з фракцією партії “Самопоміч” у парламенті напередодні голосування за його кандидатуру.
Ця фракція — єдина, яка не голосувала за Грицака, бо також була обурена невідповідністю задекларованого майна доходам, а також мала низку інших питань до самого Грицака.
“Як можна призначати головою СБУ офіцера, який все життя у службі і має півдесятка розкішних машин навіть в офіційній декларації? Який весь рік поразок командував АТЦ (антитерористичний центр СБУ — ред.)? Який породив і далі відстоює систему перепусток через лінію фронту — новий вид масштабної корупції?”, — написав на своїй сторінці у “Фейсбук” Єгор Соболєв, представник “Самопомочі”, який очолює комітет боротьби з корупцією.
Грицак-молодший. Справа “автомайданівців”
Кидає тінь на очільника служби безпеки і діяльність його сина — Олега Грицака. Йому 26 років, і вже кілька років він працює заступником прокурора Святошинського району столиці. Працював тут іще за попередньої влади.
Він підтримував державне обвинувачення “автомайданівців”, яких побив і затримав “Беркут”, у Святошинському суді. Під час Революції гідності представники “Автомайдану” на власних авто їздили до можновладців влаштовувати мітинги та пікети під вікнами їхніх домівок.
“Ми фактично були киянами, які висловлювали свій протест на автомобілях, робили це у максимально мирний спосіб, і ми були нахабно затримані, побиті”, — розповідає Олег Кравцов, активіст “Автомайдану”. Він один із тих, хто завдяки зусиллям Олега Грицака та інших підлеглих генпрокурора Віктора Пшонки опинилися у СІЗО.
Тепер, після перемоги Майдану, висока посада сина керівника СБУ викликає у активіста, щонайменше, обурення: “Прокурори нам “шили” двомісячне ув’язнення. Я переконаний: якби була вказівка “згори”, а Майдан не переміг, ми б сиділи десятки років. Тому що нам ці прокурори “шили” статтю за терористичну діяльність”.
Тепер автівка заступника прокурора Святошинського району Олега Грицака — найпатріотичніша з-поміж решти прокурорських. Із тризубом на капоті.
Чекати на власника авто доводиться недовго. Син керівника СБУ з’являється у компанії колег, які, побачивши камеру, швидко зникають за дверима.
“Хлопці, дивіться, якщо у вас є будь-які запитання, ви можете звернутися до прокуратури міста Києва. Я нічого говорити не буду”, — заявляє Олег Грицак.
Василь Грицак говорить, що знає про справу “автомайданівців”, яку вів син. “Я йому сказав: “Сину, поступай по совісті”. І ніхто з “автомайданівців” не був закритий, — заявив Грицак.
Сімейний м’ясний бізнес
Дружина Грицака теж не пасе задніх. Вона займається продажем замороженого м’яса. Розпочинала вона свій бізнес в одній будівлі із структурами, пов’язаними з “Партією регіонів”.
У 2008 році дружина Василя Грицака Ольга та його син Олег створили ТОВ “Ольвія-1”, що спеціалізується на оптовій торгівлі м’ясом. Її незмінним директором і досі є та ж дружина очільника СБУ. Попри те, що Грицака з приходом Віктора Януковича до влади звільнили з керівних посад СБУ, фірма його родини, навпаки, почала заробляти на державних закупівлях. “Ольвія-1” почала постачати заморожене м'ясо у державні установи. Наприклад, у 2011 фірма освоїла свій перший державний мільйон, а за рік отримала майже втричі більше: 2 830 995 гривень.
Першим місцем реєстрації фірми була будівля на столичній вулиці Паньківській, 5. Це своєрідне “гніздо” структур будівельної компанії “Мостобуд”, засновником якої, відповідно до даних Єдиного державного реєстру, є “регіонал” Володимир Продівус.
Охоронці будівлі на Паньківській, 5 спочатку здивувалися, що в цих стінах могла бути фірма, що торгує м’ясом. Але назву фірми “Ольвія-1” пригадали. Сюди досі носять листи, адресовані їй.
Крім цього, “Ольвія-1” досі має спільний телефон із “Мостобудом”: (044) 494 29 95.
Але Олег Грицак чомусь категорично відмовився спілкуватися про м’ясний сімейний бізнес, в якому він працював до 2012 року, коли прийшов у прокуратуру: “Вибачте, я не буду відповідати на запитання”.
Батько родини, новий голова СБУ, теж про бізнес не говорить і рекомендує звертатись до сина. “Йому 26 років, якщо він веде себе погано як син, я готовий поспілкуватися з приводу того, що він себе веде погано, і я йому дам по спині”, — каже він.
Максим САВЧУК
Что скажете, Аноним?
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
[19:13 22 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.