Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Міст у прірву

[14:45 28 мая 2009 года ] [ Главред, 28 мая 2009 ]

Хронічна проблема з мостами притаманна не тільки Києву — в інших обласних центрах, зокрема в Черкасах, ситуація виглядає ще критичнішою.

Проблема з фінансуванням будівництва та ремонту мостів характерна чи не всім великим містам на Дніпрі, та й не тільки. Але ж для міст, які розташовані біля великих річок, мости є питання стратегічним. Адже наявність достатньої кількості транспортних переходів між різними берегами є запорукою стабільного економічного гуманітарного розвитку регіону.

Очевидно, що держава не в змозі профінансувати ремонт та будівництво таких стратегічних об’єктів, а механізму залучення приватних інвестицій з подальшим стягуванням плати за проїзд мостами в Україні просто не існує.

В Києві багато говорять і критикують владу за те, що на велике багатомільйонне місто має замало мостів. Нові транспортні артерії через Дніпро будують, проте занадто повільно, а у світлі кризи взагалі заговорили про припинення фінансування й відкладення добудови Подільсько-Воскресенського мостового переходу. Звичайно, на фоні наявності у Варшаві 9 мостів через Віслу й 16 мостів у Празі через Влтаву ситуація в Києві не дуже радісна. А в інших українських містах — взагалі катастрофічна.

Взяти хоча б Запоріжжя. Там через Дніпро маємо всього кілька мостових переходів, і всі вони знаходяться в аварійному стані. Один з них взагалі проходить по ГЕС й при запуску в 1978 році був розрахований всього на 20 років функціонування. В середині травня автодорожньому проїзду через греблю ГЕС взагалі був привласнений код надзвичайної ситуації місцевого рівня, бо процеси руйнації там йдуть по висхідний.

Водночас, мер міста нещодавно заявив про замороження фінансування будівництва нового мосту через Дніпро, що перекреслює плани Запоріжжя отримати новий міст в найближчому майбутньому. Проте і це не межа.

Починаючи з 19 травня в Черкасах не функціонує єдиний міст через Дніпро. Справа в тому, що транспортна артерія в Черкасах вже давно перебуває в аварійному стані. Ще в 2004 році технічна перевірка виявила значну технічну зношеність несучих залізобетонних плит. З часом ситуація погіршувалася й без ремонту міст просто ставав небезпечним для користування, адже побудований він ще в 1960 році, а останній раз дорожнє покриття змінювалося ще 1985 року.

Міська та обласна влада вже не один рік направляла звернення до уряду з проханням виділити кошти для капітального ремонту шляхопроводу, проте для цього необхідна величезна сума, а тому гроші в бюджеті не закладалися. Але цієї весни ситуація дійшла до краю, по мосту стало майже не можливо їздити.

Останньою краплею став випадок, коли легкова машина частково провалилася під асфальт. В Дніпро авто не впало, але потрібний сигнал влада таки отримала. Обласне керівництво направило до уряду проект капітального ремонту мосту на суму понад 97 мільйонів гривень. Звичайно, в умовах кризи такої суми в держбюджеті не знайшлося, а тому було ухвалено рішення провести косметичний ремонт мосту. В самих Черкасах цю новину сприйняли не однозначно. Міський голова Сергій Одарич навіть розпочав кампанію зі збору підписів під зверненням до Юлії Тимошенко, аби уряд таки виділив необхідні кошти. Спливла і політична складова питання, мовляв, міський голова, колишній БЮТівець з групи Бродського, свого часу мав дуже гучний скандал і сварку з керівництвом цієї політичної сили. Як говорять злі язики, тому грошей на міст уряд і не виділив. Хоча на фоні “мостових” проблем більшості великих міст на Дніпрі, такі розмови дійсно видаються тільки чутками. До того ж сам Одарич їх спростував.

За словами Вадима Гуржоса, голови державної компанії “Укравтодор”, на балансі якої і знаходиться черкаський міст, з 19 травня шляхопровід знаходиться на ремонті. Згідно плану, ремонт має тривати місяць, проте є шанси, що всі роботи завершать на тиждень раніше.

Проте, насправді, косметичний ремонт не вирішує проблему. Сам Вадим Гуржос визнає, що нинішні роботи не знімають питання в довгостроковій перспективі, а дають відстрочку до ремонту капітального, до того ж всього на три роки. Міський голова Черкас ще менш оптимістичний, на його думку, косметичний ремонт мосту дасть можливість користуватися шляхом через Дніпро менше ніж на рік, й наступної весни проблема ремонту знову актуалізується.

В будь-якому разі область зараз переживає чималі проблеми. Справа у тому, що єдиною можливістю транспортного автомобільного сполучення між берегами Дніпра на Черкащині залишився вузенький переїзд над Канівською ГЕС, а це 80 кілометрів від Черкас, та ще й вбитими сільськими дорогами. До того ж, проїзд багатотоннажного транспорту там просто не передбачений. Є інша можливість — їхати на південь понад сто кілометрів до Полтавської області й переїжджати Дніпро в Кременчуці. Фактично, область, частина якої лежить на лівому березі Дніпра, виявилася розділеною.

Можна тільки уявити, яких збитків зазнає бізнес від цих логістичних чудасій, та які транспортні проблеми переживають мешканці області. Добре, що хоч місто лежить тільки на правому березі Дніпра, а тому не виявилося розділеним. Хоча основний транспортний зв’язок обласного центру все ж таки пролягав саме через лівобережжя.

Якщо вірити керівнику “Укравтодору”, ремонт черкаського мосту закінчиться в середині червня і на певний час про проблему можна буде забути. Проте питання повної реконструкції шляхопроводу нікуди не зникне. Коли не наступного року, то через три роки вже косметичним ремонтом не обійдешся й доведеться таки витрачатися на капремонт. А як ще кілька тижнів тому заявляв губернатор Черкащини Олександр Черевко, капітальний ремонт заблокує шляхопровід майже на цілий рік. Як тоді боротися з транспортним колапсом в обласному центрі — невідомо.

Але то вже проблеми майбутнього, а зараз питання номер один для Черкас — таки випросити в уряду, щоб довгоочікувані 97 мільйонів гривень передбачили в Державному бюджеті на 2010 рік. Принаймні, і міністр регіонального розвитку Василь Куйбіда, і голова “Укравтодору” обіцяли цього домагатися. Хоча в умовах кризового виборчого року повірити перспектив у Черкас не багато.

Вадим Гуржос, глава Государственной службы автомобильных дорог Украины:

Сейчас черкасский мост находится на ремонте. По плану ремонта он был остановлен 19 мая, движение на нем мы должны возобновить 19 июня. Я вчера был на этом объекте, работы идут полным ходом. Там работают подразделения черкасского облавтодора. Работы продвигаются по плану. Вчера была поставлена задача закончить ремонт на неделю раньше положенного, я уверен, так оно и случиться. Необходимое финансирование уже пошло.

Когда черкасское руководство говорит о необходимых 97 миллионов на ремонт моста, то речь идет о капитальном ремонте, с подходами, с дамбой и всей инфраструктурой. Учитывая, что в этом году ремонтные работы в Черкассах вообще не были запланированы, то мы можем сделать только текущий ремонт с элементами капитального. Естественно, желательно делать ремонт капитальный, но у нас все дороги в Украине требуют улучшения. Мы же не можем одномоментно потратить столько денег! Сейчас мы устраняем аварийную ситуацию на мосту, так как там действительно давно не делался капитальный ремонт, часть плит была разрушена и могла возникнуть катастрофическая ситуация. Сейчас мы поменяем дорожное покрытие и 62 железобетонные плиты основы. Более того, вся металлоконструкция проходит полную диагностику.

После ремонта по мосту снова смогут ходить многотонажные фуры. Единственное, что по закону там запрещен переезд машин более 42 тонн веса. А там, на самом деле, ездили 60-тонные фуры. Мы вчера проговорили вариант запретить проезд сверхнормативного транспорта, вплоть до того, что поставить там жесткий контроль.

По нашим данным, после ремонта черкасский мост еще прослужит долго. До следующего капремонта он легко простоит от трех до пяти лет. Хотя о пяти годах можно говорить с натяжкой. По хорошему, там действительно нужно делать капитальный серьезный ремонт согласно предоставленному проекту. А сейчас мы делаем ремонт текущий. О том, заложат ли деньги на полный ремонт черкасского моста в следующем бюджете говорить тяжело. В условиях кризиса об этом говорить очень сложно. Надеемся, что так и будет, но как оно сложиться — один Господь Бог знает.

Василь Куйбіда, міністр з питань регіонального розвитку:

Не тільки черкаський міст треба ремонтувати. Потрібно виділяти кошти і на будівництво мосту біля Миколаєва й в інших містах, також треба кошти на ремонт багатьох об’єктів. Чи будуть кошти на це в бюджеті наступного року — не ясно, принаймні наше міністерство буде підтримувати закладення цих грошей.

Сергій Одарич, міський голова міста Черкаси:

Питання фінансування ремонту мосту треба задавати Юлії Тимошенко. Утримання мосту фінансується з державного бюджету, ні область, ні місто до нього, насправді, не мають жодного відношення. Це загальнодержавний об’єкт. Сьогодні відбувається тільки косметичний ремонт дорожнього покриття. І відбувається він за рахунок обласного фонду утримання доріг, тобто, внутрішніх резервів. Обсяг робіт там близько 6 мільйонів гривень. Реально необхідно робити капітальний ремонт мосту, кошторисна вартість якого складає 97 мільйонів гривень. Вже два роки обласна державна адміністрація подає пропозиції щодо виділення коштів на ремонт, але їх не враховують. Проте хочу відразу виключити політичну складову у цьому питанні, пов’язану з моїми стосунками з БЮТ.

Донедавна кожен квадратний метр мосту був суцільною вибоїною. Рух по ньому був практично неможливий. Але ж цей шляхопровід обслуговує потреби не тільки потреби мешканців Черкас. На відстані 350 кілометрів це єдина переправа через Дніпро. Переїзд на Канівській ГЕС не може виконувати функції транзиту для вантажних автомобілів. Там навіть проблематично пускати легкові автомобілі. За великим рахунком, починаючи з Південного мосту в Києві й до Кременчука в Полтавській області інших нормальних переправ для транзитного транспорту окрім Черкас немає.

Я думаю, що після косметичного ремонту міст у нас прослужить не довго. Можливо, до наступної весни буде нормально працювати. Можливо, зиму перезимуємо, а там все почнеться знову. Ми зараз з губернатором зробили спільне звернення до Тимошенко щодо виділення фінансування на ремонт мосту. Вже більше 8 тисяч мешканців області під ним підписалися, позавчора ми його навіть Юлії Володимирівні направили. Але поки що і в Мінтрансі, і в інших інстанціях розводять руками — Мінфін не дає коштів.

Віталій ЧЕРВОНЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.