Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Молодий спеціаліст — “старший куди пошлють”?

[17:15 17 января 2011 года ] [ Високий Замок, № 8, 17 січня 2011 ]

Часто випускника вузу, який щойно отримав нове робоче місце, старші колеги оцінюють не за знаннями, які він здобув, а за досвідом роботи і... роком народження.

Молодий — значить “зелений”. Такою людиною, мовляв, можна і покерувати — завдання, яке не хочеться робити, підсунути, попросити вийти почергувати не в свою зміну, зрештою, послати за чимось у магазин, повчити жити... Як молодому працівнику поставити колег “на місце”? Що зробити для того, щоб його поважали і з ним рахувалися?

Ніколи не забуду, як подруга, яка проходила практику на телебаченні, мені скаржилася, що її не беруть на зйомки, а змушують робити “чорну” роботу — сортувати касети, розшифровувати чужі розмови, набирати якийсь матеріал для досвідчених журналістів, комусь передавати документи фірми. Дівчина стажувалась лише тиждень і пішла по-англійськи — нікому нічого не сказавши. Їй було прикро, що керівництво не довіряє серйозніших завдань. З часом Оля зрозуміла, що була не права, адже довіру треба було заслужити. Ще раз проходити практику на цьому телебаченні вона не наважилася — незручно було.

Знайомий системний адміністратор, який уже кілька років працює на приватній фірмі, зізнався, що, влаштовуючись на роботу, домовлявся з шефом про одні обов’язки, але з часом їх стало більше — інші працівники “підкидали” свою роботу. Оскільки хлопець був новенький, старався їм не відмовляти. “Маркетолог просив шукати для нього інформацію в Інтернеті, головний бухгалтер — возити звіти в Податкову, товарознавець — звіряти ціни на товар, — розповідає Сергій. — Коли шеф поцікавився, чому я не зробив основну роботу, я йому пояснив, чим займався. Він позбавив мене премії — сказав, що це мої проблеми. Після цього випадку я в першу чергу почав займатися основною роботою, а іншим у ввічливій формі став відмовляти у допомозі. Погоджувався щось зробити лише тоді, коли мав вільний час. І зверталися до мене вже не в наказовій формі, а словами “чи не міг би ти....”. Шеф нарешті побачив, що я — професіонал своєї справи, і прислухається до моєї думки”.

“У будь-якому колективі є формальні і неформальні стосунки, — пояснює психолог Валентина Паробій. — Формальні — пов’язані з безпосередніми обов’язками працівників, які займають певні посади, неформальні — такі, які передбачають лідерство. Якщо молодий спеціаліст потрапляє в уже сформований колектив, існують певні ризики: перший — категорично відмовляючись від завдання, яке “підкидають” колеги (мовляв, не буду цього робити, бо мені за це гроші не платять), наражає себе на конфлікт. Другий — погоджуючись раз робити чужу роботу, може робити її постійно. Кожну ситуацію потрібно розглядати індивідуально”.

Якщо, наприклад, хтось з колег просить системного адміністратора допомогти вантажнику носити товар, йому краще поцікавитися, чи це завдання безпосереднього керівника. Якщо ні, то людині, яка просить це робити, варто порекомендувати узгодити завдання з керівництвом. Якщо таке прохання від начальника, варто коректно запитати його, чому системний адміністратор має носити товар, як часто це має тривати, чи додаткова робота якось преміюється. Шефу варто натякнути, що така праця потребує іншої кваліфікації і кращої фізичної підготовки.

“Молодим працівникам потрібно відмовлятися від завдань, які суперечать їхній особистій гідності, — радить психолог. — Інакше їм доведеться дуже довго повертати собі повагу (й самоповагу також)”.

Якщо у колективі з’являється нова жінка, яка чимось виділяється (“не так” одягається або малюється), старші консервативні пані обов’язково почнуть “вчити її жити”. Щоб цього не сталося, після перших “порад” можна зробити здивовані очі й культурно поцікавитись, чи вони справді хочуть про це поговорити. Інакше доведеться постійно вислуховувати нотації. Свою свободу потрібно відстоювати, але пам’ятати, що мир у кабінеті вам іще знадобиться.

“Молоді люди — часто гонорові, — веде далі психолог. — Трапляється, не маючи відповідного досвіду, вони претендують на особливий статус. Свій авторитет у колективі потрібно заслужити”.

Корисні поради

Вчіться у всіх і в кожного

Після виходу з вузу не бійтеся залишатися студентом. Ставте питання про всі подробиці діяльності компанії, переймайте знання у досвідченіших сусідів по офісу. Бажання покращувати власний професійний рівень — ознака серйозного підходу до справи, здатна зламати вікові стереотипи людей, які вас оточують.

Навчіться письмової комунікації

За стилем письмового викладу думок вище керівництво робитиме висновок про вас у цілому. Не секрет, що багато хто не вміє грамотно писати і чітко формулювати свої думки — ваші навички допоможуть виділитися серед колег. Звертайте увагу на пунктуацію, орфографію, використовувані вирази.

Виявляйте лідерські якості

Навички лідерства — ось що шукають у молодших співробітниках більшість менеджерів. Щоб почати шлях вгору кар’єрними сходами, необхідно продемонструвати те, що ви в змозі впливати на оточуючих людей. Можна виявляти лідерство через навчання старших колег тонкощів роботи з документами, оформлення таблиць, пошуку інформації в Інтернеті. Практично кожна людина володіє унікальними уміннями — зробіть їх фундаментом свого лідерства в організації.

Подумайте, що можна покращити, і запропонуйте це

Будучи новачком, ви маєте свіжий погляд на процеси, що відбуваються в компанії. Отже, вам простіше звернути увагу на існуючу недосконалість і запропонувати шляхи вирішення начальству. Якщо бос не є “апологетом консерватизму”, то він з цікавістю зверне увагу на ваші пропозиції. Можливо, ви продумаєте метод автоматизації документообігу або розробите нову схему спілкування з покупцями — починайте з не дуже критичних для компанії змін. Намагайтеся достукатися до найвищого рівня управління — так ви дізнаєтеся, що начальник начальника вашого начальника може виявитися дуже милою людиною.

Олеся ПАСТЕРНАК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.