Протягом кількох місяців німецька прокуратура та спецслужби — Федеральна служба захисту конституції і Служба військової контррозвідки наче пазл збирали фрагменти змови, які наразі не дозволяють повністю уявити, чи те, що викрили правоохоронці справді конкретна загроза чи очевидна дурниця з боку співучасників. Однак кількість колишніх військових, причетних до ймовірного заколоту та поки незначний російський слід насторожують.
Як пише німецька Frankfurter Allgemeine Zeitung, серед заколотників люди різного віку, походження та професій. Однак всі вони перебували у тісній взаємодії. “Помітно, що відомі учасники старші — їм 50, 60 і навіть 70 років, багато хто був активним на сцені “інакомислячих” противників вакцинації. Особливу увагу привернув до себе 71-річний Генріх XIII Принц Ройс, який мав стати главою держави після перевороту”, — пише видання.
“1919 року мій прапрадід змушений був зректися престолу… Аж до того часу все було добре. Князівство, яким правила родина Ройсів, та люди, які там жили, мали щасливе життя. Адміністративна структура була пряма і прозора. Якщо щось йшло не так як треба, зверталися до князя. До кого ж вам звертатися сьогодні? До вашого парламентаря? На місцевому рівні? Чи на федеральному? Чи може на рівні ЄС? Удачі!”, — це не уривок із якогось утопічного стендапу, це частина промови Генріха XVIII Принца Ройса під час конференції Worldwebforum у Цюриху в 2019 році. Текст, який мовець читав англійською із певними складнощами, мав назву “Досвід підйому та падіння еліт голубої крові”. Ця промова зробила цього представника знатного роду Ройсів популярним для вузького кола німців, які прагнули перевороту у власній країні та передачі “престолу” Генріху XVIII. Саме у цій промові він стверджував, що Німеччина не є суверенною державою і не має конституції, тому Німецький Райх продовжує існувати. Вочевидь захопилися ним не тільки деякі німці, але й російські спецслужби. Нині відомо, що Ройс мав зустрічі із представниками російського консульства у Ляйпциґу і допомагала йому в цьому партнерка російського походження Віталія Б. Її німецькі правоохоронці також заарештували.
Картина, яку малює генеральний прокурор ФРН Петер Франк, мала яскраво виражений військовий характер. Як пише FAZ, військове крило угруповання повинно було здійснити плани по штурму Бундестагу і “насильницькій ліквідації демократичної правової держави також на рівні муніципалітетів, округів і комун”. Вже існував так званний “Генеральний штаб” за участю відставного полковника Бундесверу, який мав організувати власне переворот. Однак організаторам не вистачало діючих військовослужбовців, оскільки серед усіх обвинувачених наразі є лише один діючий солдат, старший сержант з казарми командування спеціальних сил (KSK) у місті Кальв. Залишається чекати на результат, який надасть аналіз великої кількості вилучених матеріалів. За словами генерального прокурора, для запланованого перевороту започаткували мережу “Heimatschutzkompanien”, так звану мережу “рот внутрішньої безпеки”, тобто військових підрозділів чисельністю від 70 до 150 озброєнних осіб. “Планування включало закупівлю обладнання, проведення тренувань зі стрільби, а також набір нових членів”, — зазначив він, та ще належить з’ясувати, що з цього вже вдалося здійснити, наприклад, склади зброї і списки особового складу, — повідомляє Frankfurt Allgemeine Zeitung.
Серед політичних фігур у колі так званих “райсбюрґерів” є й колишня депутатка Бундестагу від партії “Альтернатива для Німеччини” — 58-річна Біргіт Малсак-Вінкманн. Обвинувачення вважає, що в разі успішного путчу, політикиня мала б отримати посаду міністерки юстиції. Sueddeutsche Zeitung пише, що упродовж останніх років Малсак-Вінкманн швидко зробила карʼєру у своїй партії, заявляючи під час промов, що готова навіть воювати за Німеччину. Місцеві видання зазначають, що причетність політикині АдН, яка до 2021 року представляла цю партію у Бундестазі, може неабияк вплинути на позиції та політичні перспективи партії.
Від антивакцинаторів до путчистів
Протягом кількох останніх місяців військова служба захисту (MAD) проводила розслідування в Бундесвері спрямоване проти руху райхсбюрґерів та тих, хто заперечує існування коронавірусу. Одним із приводів для цього стало відео з погрозами, зроблене антивакцинатором з групи гірських мисливців в Бад-Райхенгалле. З моменту початку пандемії MAD стежила у Бундесвері за антиконституційною діяльностю з боку невеликої кількості осіб, які заперечували пандемію або відмовлялися від вакцинації.
У поле зору правоохоронців як підозрюваний у злочині серед Командування сил спеціального призначення (KSK) потрапив старший сержант штабу, який проходить службу в підрозділі логістики забезпечення командування спецназу в Кальві. Після того, як він виявився антивакцинатором, за ним почали вести спостереження. Також серед колишніх військовослужбовців, які ймовірно брали активну участь у терористичній організації, виділяється колишній підполковник парашутно-десантних військ, ім’я якого федеральний прокурор вказує як Рюдігер фон П., проте він під слідством не перебуває. Цей чоловік у 1993-1996 роках був командиром 251-го повітрянодесантного батальйону на території нинішнього КSК у Кальві. У 1997 році він був заарештований, а пізніше засуджений за порушення закону про зброю (йшлося про крадіжку пістолета), та був виключений з Бундесверу. “Органи безпеки були особливо стурбовані тим, що в групі була велика кількість колишніх солдатів і поліцейських, які, очевидно, хотіли започаткувати “Нову німецьку армію” для захоплення влади”, — пише FAZ.
Максиміліан Е., колишній полковник Бундесверу, який вийшов на пенсію у 2016 році, також на той час брав активну участь у етапі створення КSК. Він видавав себе за оперативного координатора та старшого офіцера рятувальної операції після повені на річці Ар минулого року під час акції у Райхсбурзі. Повідомляється, що ще в січні на мітингу проти коронавірусу він закликав відправити бійців КSК в Берлін, щоб “лад” в парламенті.
Навколо колишнього офіцера з хорошими зв’язками, як пише FAZ, зібралося кілька колишніх солдатів Бундесверу і поліцейських. Серед заарештованих також колишній головний комісар, його звільнили зі служби ще в квітні, a в 2020 році після того, як він у своїй промові на мітингу порівняв вимоги держави того часу, започатковані у звʼязку із пандемією, із націонал-соціалізмом, його відсторонили від посади.
Суспільні дискусії та внутрішні реформи
Нині у німецьких медіа та суспільстві триває активне обговорення справи “райхсбюрґерів”. Є чимала група осіб, які вважають цю групу “збіговиськом диваків”, а розслідування та увагу до цієї справи надмірною. Водночас є й чимало тих, хто вважає інакше. Велика кількість колишніх військових, причетних до цього угруповання, посилює позиції останніх.
Серед урядовців також є ті, хто говорить про потребу змін. Зокрема, міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер, як пише FAZ, тепер прагне забезпечити більш швидке відсторонення з посад осіб, які дотримуються антиконституційних поглядів. Федеральне міністерство внутрішніх справ Німеччини працює над зміною дисциплінарного законодавства, і найближчим часом законопроект повинен бути винесений на голосування. Планується, зокрема, що в майбутньому для відсторонення від посади державного службовця буде потрібно не рішення суду, а рішення органу влади.
Ольга ВОРОЖБИТ, Анастасія ОЛЕЩЕНКО
Kоронавірус, який коронавірус? Tested in Ukraine!
Что скажете, Аноним?
[12:15 25 ноября]
[10:10 25 ноября]
[07:00 25 ноября]
21:00 25 ноября
16:00 25 ноября
14:30 25 ноября
14:00 25 ноября
13:30 25 ноября
12:30 25 ноября
12:00 25 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.