Фінансували розробку проєкту відбудови міста USAID, європейські банки, компанія SCM Ріната Ахметова, брали участь міста-побратими Маріуполя Гданськ та Варшава та інші партнери.
Представниця офісу SCM Наталя Ємченко наголосила, що є план максимально залучати маріупольців для обговорення майбутнього вигляду Маріуполя.
“Ніхто ніколи такого не робив. Це точно. І я впевнена, на шляху реалізації цього плану будуть помилки. Ми це розуміємо. І ми готові за це платити”, — сказала вона.
Наталя Ємченко впевнена, що цей рух, який розпочинається сьогодні, приречений на успіх.
“Я дуже дякую державі, яка підтримує цей проєкт, тому що ніхто взагалі не може це зробити (відновити місто — ред.) самотужки”, — заявила представниця SCM.
Очолив роботу над планом відбудови урбаніст зі світовим ім’ям Фулко Трефальс.
Його перший візит в Маріуполь відбувся в 2015 році. І вже тоді він надихнувся над розробку стратегії розвитку подібного міста. В 2021 році він цілий місяць прожив в Маріуполі і працював. Тепер, як сам каже, “з честю і скромністю” працює над планом відбудови Маріуполя.
Розквіт — так назвав він цю колективну роботу.
“Ми не знаємо, яким буде місто після звільнення. Тому ми зараз говоримо про підходи, а не про конкретні будівлі. Ми будуємо візію”, — наголосив Трефальс.
Тобто приймати рішення по конкретних будинках, кварталах, мікрорайонах, що має бути на місці зруйнованого театру або чи варто взагалі відновлювати Східний — ось всі ці питання будуть вирішувати маріупольці, звичайні люди. Фахівці мають лише вписати їхні побажання в загальну концепцію.
А вона, ця концепція, полягає в пам’яті про загиблих (ми маємо усвідомлювати, як саме будемо віддзеркалювати пам’ять в реальних архітектурних формах), екологічності, безпеці та інших аспектах (на слайдах).
“Маріуполь величезне місто, величезна площа. Коли ми почнемо відбудовувати місто, ми маємо розуміти, де буде найбільша щільність заселення”, — каже урбаніст.
Ось ця світлина, на його думку, дає зрозуміти не просто майбутнє Маріуполя — а зрозуміти його розмір, розвиток бізнесу в місті, простір для заробляння грошей, простір для спілкування, простір для лікування болю, наших ран, які нанесла людям війна.
Йдеться про те, що місто фактично буде відновлюватись з нуля. Тому це великий шанс, якого ніколи вже не буде у Маріуполя, створити не радянське місто, де вся інфраструктура заточена на виробництво, а створити місто для людини.
Саме про це говорив і депутат Верховної ради Дмитро Гурін. Разом з Фулко Трефальсом він працює в команді урбаністів над розробкою плану відбудови Маріуполя.
“15 років я прожив в Маріуполі. В березні будинок, в якому я виріс, росіяни розстріляли з танків. Зруйновано все, що я пам’ятаю, футбольне поле, де я грав у футбол, перетворилось на кладовище. Але навіть в таких трагедіях ми маємо шукати можливості та шанси. Я працюю в команді Фулко. І пишаюсь цим. Ніколи не буде у Маріуполя такого шансу, коли можна побудувати місто не просто кращим, а принципово іншим — для людей, а не для заводів.
“Совєти” завжди ставили виробництво важливіше за людей. І тому в портовому місті, яке так красиво розвивалось, вони побудували завод на березі моря, прямо в центрі, не зважаючи на екологію і на те, чим будуть дихати люди, які там живуть. Це на десятки років перетворило живе портове місто на промислову зону.
Мені здається, що шанс на відбудову, який отримав Маріуполь, має об’єднати всіх — і владу, і бізнес, і маріупольців. Відновлення Маріуполя — це тепер питання світової солідарності. І сьогодні ми вивчаємо, що можна зробити в абсолютно новій ситуації. Немає викидів заводу, все деокуповане, Керченська протока — українська і є гроші на відновлення.
Місто Маріуполь з глухого кута перетворюється в такій ситуації на транзитне місто, логістичний центр. З одного боку. А з іншого — є місцевий контекст. Де будуть відпочивати люди, де працювати. Які райони будемо відбудовувати. Все це мають вирішити маріупольці — не влада, не урбаністи. Люди. І ми маємо лише в цьому допомогти”.
З вірою у відбудову виступали і інші депутати Верховної Ради. Окрім нардепа Сергія Магери, який був обраний в Маріуполі, про своє маріупольське коріння згадав і Ярослав Железняк.
“Мої батьки знаходяться зараз в Маріуполі, — сказав він. - Я не можу їх відвідати через те, що моє місто зараз тимчасово окуповане. Аде все це тимчасово. Ми сьогодні почали розмову про плани відбудови міста. Дуже важливо думати про розбудову вже зараз. Ми повинні мати чіткий план, як рятувати людей, яким має стати місто. Я мірю про те, як ми знову будемо прогулюватись Маріуполем. Він стане новим символом — містом, яке повстало з попелу”, — сказав Железняк.
“Дякую Богові і ЗСУ за можливість сьогодні плідно працювати і обговорювати майбутнє Маріуполя. Маріуполь — це великий біль. І я вірю, що ми повернемось. І це станеться найскоріше, вже в наступному році. І бажаю всім, хто виїхав, хто знаходиться за кордоном, повернутись до Маріуполя”, — зазначив Сергій Магера.
Фінансувати відбудову міста зголосились декілька країн Європейського Союзу. Італія, Польща, Греція і інші країни вже заявили про готовність працювати в цьому напрямку.
Також мер Маріуполя вадим Бойченко розраховує на те, що необхідні для відбудови міста 14 млрд доларів Маріуполь зможе отримати із заморожених російських грошей, які зараз законсервовані в європейських банках.
Проте Наталя Ємченко все ж таки вважає, що лише 10% грошей будуть складати грантові ресурси. 90% мають вкласти інвестори — “це будуть дуууже великі інвестиції”, вважає вона.
Одним з надійних партнерів Маріуполя залишається американський народ. Фонд USAID фінансував проєкти з розвитку Маріуполя до війни і має намір робити це і надалі. Представник фонду Тімоті Недігал сьогодні заявив про підписання меморандуму з міським головою Маріуполя Вадимом Бойченко про подальшу співпрацю в реалізації Проєкта економічної підтримки України.
Тож, на нашу журналістську думку, залишилось вирішити два надважливих питання. І вони зараз набагато важливіші, ніж розробка плану:
1.Деокупувати Маріуполь і всю Україну.
2.Розв’язати проблему контроля над використанням грантових грошей та інвестицій, які будуть надходити на відбудову міста (і країни).
Великі гроші — то є велика спокуса для можновладців. Тож будемо працювати над прозорістю та ефективністю. Стежимо за подіями в Маріуполі і за його межами.