Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Кравчук хоче “нову Конституцію надовго”

[10:08 23 февраля 2011 года ] [ Українська служба Бі-Бі-Сі, 23 лютого 2011 ]

Перший президент України Леонід Кравчук став на чолі робочої групи, яка готуватиме підґрунтя для нової Конституції. Останнім часом від нього лунало багато критики на адресу чинної влади у недемократичності, в тому числі у зв’язку з минулими місцевими виборами.

- Чому Ви погодилися очолити цю робочу групу?

—   Коли ми готуємо новий проект або нові зміни до Конституції, то для мене не має значення, яка влада. Ми готуємо проект не для влади і не для опозиції, а готуємо для українського народу. Ми хочемо, щоб цей проект був підготовлений демократично, відкрито, доступно, щоб у ньому були представлені проекти різних політичних сил та особистостей, щоб ми не ділили нашу Конституційну асамблею на опозиційну і владну частини. Ми — одне-єдине ціле і готуємо одну-єдину Конституцію, а хто при владі і кому щось там заманеться — мене це не цікавить.

Я зацікавлений в тому, щоб проекти готували не ті політики, які думають не про Україну, а про свою політичну силу, і відповідно готують Конституцію з передбаченням інтересів політичної сили. Я думаю про народ і про Україну, таким чином не маю нічого спільного від того, критикую я владу чи не критикую. Я підтримую владу в тій частині, яка хоче зробити краще.

Президент Янукович погодився з моєю пропозицією — передати повноваження, написати проект змін до Конституції не політикам, а професіоналам, вченим, практикам, незаанґажованим і не прив’язаним до певних політичних партій. Тобто, зробити це відкритим, щоб люди дізнались, хто і який проект готує. Це і є наше завдання, ми деполітизовуємо процес підготовки і в його основу кладемо корінні інтереси України.

- Депутати — за ідеєю демократії — це люди, обрані народом. А хто тоді уповноважував експертів та науковців пропонувати зміни до Конституції?

— Ви правильно сказали — пропонувати. Ми ж не ухвалюємо, а пропонуємо. Ухвалювати будуть ті, хто уповноважений. Тобто, в указі президента написано, що ми вносимо зміни до Конституції, і президент, як людина, яка має законодавчі повноваження та ініціативу, подає цей проект до Верховної Ради, потім він приймається згідно із статтею 13 Конституції. Ми не порушуємо легітимності, ми тільки готуємо пропозиції, аби вони відповідали інтересам України.

- Тобто, вони будуть розглядатися і ухвалюватися у Верховній Раді, але також є ідея винесення на референдум?

— Так, президент так вважає, і ми з ним погоджуємось в цьому. Після того, як Верховна Рада розгляне те, що ми підготуємо, його буде винесено на всеукраїнський референдум. І тоді ні в кого вже не буде спокуси змінювати Конституцію, адже зараз ми вже п’ятий раз змінювали Конституцію через Верховну Раду, вона не ставала від цього кращою, а навпаки — призвела до дисбалансів, до втрат, відчутних у місцевому самоврядуванні. Тому ми хочемо зробити саме такий збалансований, демократичний, сучасний проект змін до Конституції європейського зразка, ухвалити її і затвердити на всеукраїнському референдумі, щоб вона була не 2-3 роки, а надовго.

- А цікавитимуть вас думки щодо змін до Конституції інших політиків: перш за все, президента, по-друге, Юлії Тимошенко, адже ви були її довіреною особою?

— Подавати проекти будуть громадські організації, політичні сили та особистості.

Тобто, будь-який проект буде поданий та розглянутий без поділу асамблеї на опозицію та владу. Ми єдине ціле і готуємо єдину Конституцію для єдиного народу.

- А яких змін до Конституції особисто ви будете домагатися чи пропонувати?

— Це питання передчасне. Робоча науково-експертна група підготує концепцію змін, концепція буде оприлюднена, репрезентована, доведена до народу через ЗМІ, у концепції буде позначено, які зміни ми хочемо опрацювати та внести. Нас 20 чоловік в робочій групі, після того як ми оприлюднимо, проголосуємо, тоді можна буде говорити про зміни. Кравчук особисто змін не вносить.

- Але, можливо, як перший президент України, ви знаєте більше, ніж інші?

— Я знаю, що зовсім слабка позиція — це місцеве самоврядування, яка після змін до Конституції стала ще гіршою. А це одне з корінних питань навіть для Європейського Союзу. Я знаю, що теж проблеми з обсягом повноважень депутата, недоторканністю, більшою відкритістю… Тобто, там є багато проблем. От, скажімо, влада — у Конституції записано, що центральна виконавча влада не призначає на місцях виконавчу владу, призначає президент, а виконавча влада відповідає. Тобто там стільки розбіжностей і неточностей, що їх потрібно прибрати і написати у відповідності з європейськими документами. Я це знаю, але це не означає, що я буду вносити ці зміни, їх буде вносити Конституційна асамблея. Ми будемо боротися з волюнтаризмом і у себе, і у ЗМІ. Я розумію, що ви хочете знати набагато швидше і наперед, але зі мною це не вийде.

-  Ви говорили ще і про необхідність публічного обговорення змін, в чому ви це бачите?

— Дискусії, можуть навіть бути опитування щодо окремих гострих питань. Це можуть бути круглі столи, конференції, симпозіуми, це може бути супровід засобів масової інформації — це десятки шляхів для того, що довести інформацію до людей.

Світлана ПИРКАЛО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.